ubuntu-clock-app - en to pa translation catalogue (449 entries)

en: Clock
pa: ਘੜੀ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

en: Delete
pa: ਮਿਟਾਓ

en: Alarms
pa: ਅਲਾਰਮ

en: Alarm
pa: ਅਲਾਰਮ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Select None
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਨਾ ਚੁਣੋ

en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

en: No saved alarms
pa: ਕੋਈ ਸੰਭਾਲ੍ਹੇ ਅਲਾਰਮ ਨਹੀਂ

en: Tap the + icon to add an alarm
pa: ਇੱਕ ਅਲਾਰਮ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ + ਆਈਕਾਨ ਨੂੰ ਛੂਹੋ

en: Repeat
pa: ਦੁਹਰਾਓ

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
pa[0]: %1 ਮਿੰਟ
pa[1]: %1 ਮਿੰਟ

en: Alarm volume
pa: ਅਲਾਰਮ ਦੀ ਅਵਾਜ਼

en: Alarm stops after
pa: ਅਲਾਰਮ ਇਸ ਸਮੇਂ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਹੋਵੇਗਾ

en: Snooze for
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ ਲਈ ਸਨੂਜ਼ ਕਰੋ

en: Vibration
pa: ਕੰਬਣੀ

en: Change time and date
pa: ਸਮਾਂ ਅਤੇ ਮਿਤੀ ਬਦਲੋ

en: Sound
pa: ਧੁਨੀ

en: Custom alarm sounds
pa: ਵਿਉਂਤੀਆਂ ਅਵਾਜ਼ ਧੁਨੀਆਂ

en: Add sound
pa: ਅਲਾਰਮ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Default alarm sounds
pa: ਮੂਲ ਅਲਾਰਮ ਧੁਨੀਆਂ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਵੀ ਨਹੀਂ

en: Weekdays
pa: ਹਫ਼ਤੇ ਦੇ ਦਿਨ

en: Weekends
pa: ਛੁੱਟੀ ਵਾਲੇ ਦਿਨ

en: Daily
pa: ਰੋਜ਼ਾਨਾ

en: in %1d %2h %3m
pa: %1d %2h %3m ਵਿੱਚ

en: in %1h %2m
pa: %1h %2m ਵਿੱਚ

en: in %1m
pa: %1m ਵਿੱਚ

en: New alarm
pa: ਨਵਾਂ ਅਲਾਰਮ

en: Edit alarm
pa: ਅਲਾਰਮ ਦਾ ਸੰਪਾਦਨ ਕਰੋ

en: Delete alarm
pa: ਅਲਾਰਮ ਹਟਾਓ

en: Retrieving location...
pa: ਸਥਿਤੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰ ਰਿਹਾ...

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
pa: ਜੋੜੋ

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
pa: ਸ਼ਹਿਰ

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
pa: ਪਿੱਛੇ

en: ahead
pa: ਅੱਗੇ

en: Same time
pa: ਉਹੀ ਸਮਾਂ

en: Select a city
pa: ਇੱਕ ਸ਼ਹਿਰ ਚੁਣੋ

en: Search...
pa: ਖੋਜੋ...

en: Searching for a city
pa: ਸ਼ਹਿਰ ਦੀ ਖੋਜ ਕਰ ਰਿਹਾ

en: No City Found
pa: ਕੋਈ ਸ਼ਹਿਰ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: Unable to connect.
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਮਰੱਥ

en: Please check your network connection and try again
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਦੀ ਪੜਤਾਲ ਕਰੋ ਅਤੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ

en: Abidjan
pa: ਅਡੀਜਾਨ

en: Ivory Coast
pa: ਆਈਵਰੀ ਕੋਸਟ

en: Accra
pa: ਅੱਕਰਾ

en: Ghana
pa: ਘਾਨਾ

en: Addis Ababa
pa: ਅਦਿਸ ਅਬਾਬਾ

en: Ethiopia
pa: ਈਥੋਪੀਆ

en: Adelaide
pa: ਐਡੀਲੈਂਡ

en: Australia
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ

en: Albuquerque
pa: ਅਲਬੂਕਿਉਰੀਕਿਉ

en: United States
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਰਾਜ

en: Algiers
pa: ਅਲਗਿਰਸ

en: Algeria
pa: ਅਲਜੀਰੀਆ

en: Almaty
pa: ਅਲਮੇਟੀ

en: Kazakhstan
pa: ਕਜ਼ਾਕਸਤਾਨ

en: Amman
pa: ਅੱਮਾਨ

en: Jordan
pa: ਜਾਰਡਨ

en: Amsterdam
pa: ਅਮਸਟੀਰਡੋਮ

en: Netherlands
pa: ਨੀਂਦਰਲੈਂਡ

en: Anadyr
pa: ਅਨੈਡੀਅਰ

en: Russia
pa: ਰੂਸ

en: Anchorage
pa: ਅੱਚੋਰੇਜੀ

en: Andorra
pa: ਅੰਡੋਵਾ

en: Ankara
pa: ਅੰਕਾਰਾ

en: Turkey
pa: ਤੁਰਕੀ

en: Ann Arbor
pa: ਅੱਨ ਅਰਬੋਰ

en: Antananarivo
pa: ਐਟਾੱਨਾਰੀਵੋ

en: Madagascar
pa: ਮੈਡਾਗਾਰਸਕਰ

en: Aqtau
pa: ਅਕਟਾਊ

en: Aruba
pa: ਅਰੂਬਾ

en: Asunción
pa: ਅਸੁਨਸੀਓਨ

en: Paraguay
pa: ਪੇਰੂਗਵੇ

en: Athens
pa: ਏਥਨਜ਼

en: Greece
pa: ਗਰੀਸ

en: Atlanta
pa: ਅਟਲਾਂਟਾ

en: Auckland
pa: ਆਕਲੈਂਡ

en: New Zealand
pa: ਨਿਊਜੀਲੈਂਡ

en: Austin
pa: ਅਸਟੀਨ

en: Baghdad
pa: ਬਗਦਾਦ

en: Iraq
pa: ਇਰਾਕ

en: Bahrain
pa: ਬਹਿਰੀਨ

en: Baku
pa: ਬਾਕੂ

en: Azerbaijan
pa: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜ਼ਾਨ

en: Baltimore
pa: ਬਾਲਟੀਮੋਰ

en: Bangalore
pa: ਬੰਗਲੌਰ

en: India
pa: ਭਾਰਤ

en: Bangkok
pa: ਬੈਂਕਾਕ

en: Thailand
pa: ਥਾਈਲੈਂਡ

en: Barbados
pa: ਬਾਰਬਾਡੋਸ

en: Barcelona
pa: ਬਾਰਕੀਲੋਨਾ

en: Spain
pa: ਸਪੇਨ

en: Beijing
pa: ਬੀਜਿੰਗ

en: China
pa: ਚੀਨ

en: Beirut
pa: ਬੀਇਰੁਟ

en: Lebanon
pa: ਲੀਬਨਾਨ

en: Belfast
pa: ਬੇਲਫਾਸਟ

en: United Kingdom
pa: ਬਰਤਾਨੀਆ

en: Belgrade
pa: ਬੇਲਗਰੇਡ

en: Serbia
pa: ਸਰਬੀਆ

en: Belize
pa: ਬੀਲੀਜ਼ਿ

en: Belo Horizonte
pa: ਬੇਲੋ ਮੋਰਾਜੋਨਟਾ

en: Brazil
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ

en: Berlin
pa: ਬਰਲਿਨ

en: Germany
pa: ਜਰਮਨੀ

en: Bermuda
pa: ਬਾਰਾਮੂਡਾ

en: Beulah
pa: ਬਿਊਲਾ

en: Black Rock City
pa: ਬਲੈਕ ਰਾੱਕ ਸਿਟੀ

en: Blantyre
pa: ਬ੍ਲੈਨਟਾਇ

en: Malawi
pa: ਮਾਲਾਵੀ

en: Bogotá
pa: ਬੋਗੋਤਾ

en: Colombia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

en: Boston
pa: ਬੋਸਟਨ

en: Boulder
pa: ਬੋਲਡਰ

en: Brasília
pa: ਬਰਾਸੀਲੀਆ

en: Bratislava
pa: ਬਰੇਟਿਸ੍ਲਾਵਾ

en: Slovakia
pa: ਸਲੋਵਾਕੀਆ

en: Brazzaville
pa: ਬ੍ਰੈਜ਼ਾਵਿਲ

en: Republic of the Congo
pa: ਕਾਂਗੋ ਗਣਰਾਜ

en: Brisbane
pa: ਬ੍ਰਿਜ਼੍ਬੇਨ

en: Brussels
pa: ਬ੍ਰਸੇਲ੍ਜ਼

en: Belgium
pa: ਬੈਲਜੀਅਮ

en: Bucharest
pa: ਬ੍ਯੂਕਰੇਸ੍ਟ

en: Romania
pa: ਰੋਮਾਨੀਆ

en: Budapest
pa: ਬੂਡਪੇਸ੍ਟ

en: Hungary
pa: ਹੰਗਰੀ

en: Buenos Aires
pa: ਬ੍ਵੇਨੋਸ ਏਰਰ੍ਸ

en: Argentina
pa: ਅਰਜਨਟੀਨਾ

en: Cairo
pa: ਕਾਇਰੋ

en: Egypt
pa: ਮਿਸਰ

en: Calcutta
pa: ਕਲੱਕਤਾ

en: Calgary
pa: ਕੈਲਗਰੀ

en: Canada
pa: ਕੈਨੇਡਾ

en: Cambridge
pa: ਕੈਮਬਰਿੱਜ

en: Canary
pa: ਕੈਨਰੀ

en: Canberra
pa: ਕੈਨਬੇਰਾ

en: Cancún
pa: ਕੈਨਕਨ

en: Mexico
pa: ਮੈਕਸੀਕੋ

en: Cape Town
pa: ਕੇਪ ਟਾਉਨ

en: South Africa
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਫਰੀਕਾ

en: Caracas
pa: ਕਰਾਕਸ

en: Venezuela
pa: ਵੈਨੇਜ਼ੁਏਲਾ

en: Casablanca
pa: ਕਾਸਾਬਲਾਸਾ

en: Morocco
pa: ਮੋਰੋਕੋ

en: Cayman Palms
pa: ਕੇਮੈਨ ਪਾਮ

en: Cayman Islands
pa: ਕੇਮੈਨ ਟਾਪੂ

en: Chicago
pa: ਸ਼ਿਕਾਗੋ

en: Chihuahua
pa: ਚਿਵਾਵਾ

en: Chişinău
pa: ਚਿਸੀਨੌ

en: Moldova
pa: ਮੋਲਡਾਵਿਆ

en: Cincinnati
pa: ਸਿਨ੍ਸਨੈਟੀ

en: Cleveland
pa: ਕਲੀਵਲੈਂਡ

en: Colombo
pa: ਕੋਲੰਬੋ

en: Sri Lanka
pa: ਸ੍ਰੀਲੰਕਾ

en: Columbus
pa: ਕੋਲੰਬਸ

en: Conakry
pa: ਕਨੈਕ੍ਰੀ

en: Guinea
pa: ਗੁਇਨੀਆ

en: Copenhagen
pa: ਕੋਪੇਨਹੇਗਨ

en: Denmark
pa: ਡੈਨਮਾਰਕ

en: Costa Rica
pa: ਕੋਸਟਾ ਰੀਕਾ

en: Curaçao
pa: ਕੁਰਕਾਓ

en: Curacao
pa: ਕੁਰਕਾਓ

en: Dakar
pa: ਡਕਾਰ

en: Senegal
pa: ਸੇਨੇਗਲ

en: Dallas
pa: ਡੱਲਾਸ

en: Damascus
pa: ਦੰਮਿਸਕ

en: Syria
pa: ਸੀਰੀਆ

en: Dar es Salaam
pa: ਦਰ ਏਸ ਸਲਾਮ

en: Tanzania
pa: ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ

en: Darwin
pa: ਡਾਰਵਿਨ

en: Dawson Creek
pa: ਡਾਵ੍ਸਨ ਕ੍ਰੀਕ

en: Delhi
pa: ਦਿੱਲੀ

en: Denver
pa: ਡੇਨਵਰ

en: Detroit
pa: ਡੀਟ੍ਰਾਯ੍ਟ

en: Dhaka
pa: ਢਾਕਾ

en: Bangladesh
pa: ਬੰਗਲਾਦੇਸ਼

en: Djibouti
pa: ਜਾਇਬੂਟੀ

en: Doha
pa: ਦੋਹਾ

en: Qatar
pa: ਕਤਰ

en: Dominica
pa: ਡੋਮਿਨਿਕਾ

en: Dubai
pa: ਦੁਬਈ

en: United Arab Emirates
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਅਰਬ ਅਮੀਰਾਤ

en: Dublin
pa: ਡਬ੍ਲਿਨ

en: Ireland
pa: ਆਈਰਲੈਂਡ

en: Easter Island
pa: ਈਸਟਰ ਟਾਪੂ

en: Chile
pa: ਚਿੱਲੀ

en: Edmonton
pa: ਐਡਮੰਟਨ

en: El Salvador
pa: ਅਲ ਸਲਵਾਡੋਰ

en: Fiji
pa: ਫ਼ਿਜੀ

en: Fortaleza
pa: ਫੋਰਟਾਲੇਜ਼ਾ

en: Frankfurt
pa: ਫ਼ਰੈਕਫ਼ਰਟ

en: Freetown
pa: ਫਰੀਟਾਊਂਨ

en: Sierra Leone
pa: ਸਿਆਰਾ ਲਿਓਨ

en: Gaborone
pa: ਗੈਬਰੋਨ

en: Botswana
pa: ਬੋਤਸਵਾਨਾ

en: Gaza
pa: ਗਾਜ਼ਾ

en: Palestine
pa: ਫਲਸਤੀਨ

en: Gibraltar
pa: ਜਿਬਰਾਲਟਰ

en: Grand Turk
pa: ਗੈਨ੍ਰਡ ਟੰਰਕ

en: Turks and Caicos Islands
pa: ਤੁਰਕ ਅਤੇ ਕੇਕੋਸ ਟਾਪੂ

en: Grenada
pa: ਗ੍ਰੇਨਡਾ

en: Guam
pa: ਗੁਆਮ

en: Guangzhou
pa: ਗੁਆਂਗਜਹੂ

en: Guatemala
pa: ਗੁਆਟੇਮਾਲਾ

en: Gurgaon
pa: ਗੁਰਗਾਓ

en: Guyana
pa: ਗੁਆਨਾ

en: Haifa
pa: ਹਾਇਫਾ

en: Israel
pa: ਇਸਰਾਏਲ

en: Halifax
pa: ਹੈਲਿਫਾਕ੍ਸ

en: Hamburg
pa: ਹੈਮਬਰਗ

en: Hanoi
pa: ਹਨੋਈ

en: Vietnam
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ

en: Harare
pa: ਹ੍ਰਾਰੀ

en: Zimbabwe
pa: ਜ਼ਿੰਬਾਬਵੇ

en: Havana
pa: ਹਵਾਨਾ

en: Cuba
pa: ਕਿਊਬਾ

en: Hebron
pa: ਹਬਰੋਨ

en: Helsinki
pa: ਹੇਲਸਿੰਕੀ

en: Finland
pa: ਫਿਨਲੈਂਡ

en: Ho Chi Minh City
pa: ਹੋ ਚੀ ਮਿਨ ਸਿਟੀ

en: Hong Kong
pa: ਹਾਂਗ ਕਾਂਗ

en: Honolulu
pa: ਹਾਨਲੂਲ੍ਯੂ

en: Houston
pa: ਹਾਯਾਉਸ੍ਟਨ

en: Hyderabad
pa: ਹੈਦਰਾਬਾਦ

en: Indianapolis
pa: ਇੰਡੀਆਨਾਪੋਲੀਸ

en: Islamabad
pa: ਇਸਲਾਮਾਬਾਦ

en: Pakistan
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ

en: Isle of Man
pa: ਆਇਲ ਆਫ ਮੈਨ

en: Istanbul
pa: ਇਸਤਾਨਬੁਲ

en: Jacksonville
pa: ਜੈਕਸਨਵਿਲ

en: Jakarta
pa: ਜਕਾਰਤਾ

en: Indonesia
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ

en: Jerusalem
pa: ਯਰੂਸ਼ਲਮ

en: Johannesburg
pa: ਜੋਹੈਨੇਸ੍ਬਰ੍ਗ

en: Kabul
pa: ਕਾਬੁਲ

en: Afghanistan
pa: ਅਫਗਾਨਿਸਤਾਨ

en: Kampala
pa: ਕੰਪਾਲਾ

en: Uganda
pa: ਯੁਗਾਂਡਾ

en: Karachi
pa: ਕਰਾਚੀ

en: Khartoum
pa: ਕਾਰ੍ਟੂਮ

en: Sudan
pa: ਸੁਡਾਨ

en: Kiev
pa: ਕਿਯੇਵ

en: Ukraine
pa: ਯੂਕਰੇਨ

en: Kigali
pa: ਕਿਗਾਲੀ

en: Rwanda
pa: ਰਵਾੰਡਾ

en: Kingston
pa: ਕਿੰਗਸਟਨ

en: Kinshasa
pa: ਕਿਨਹਾਸਾ

en: Democratic Republic of the Congo
pa: ਕਾਂਗੋ ਗਣਰਾਜ

en: Kiritimati
pa: ਕਰਿਤੀਮਤੀ

en: Kiribati
pa: ਕਿਰਿਬਤੀ

en: Kirkland
pa: ਕਿਰਕਲੈਂਡ

en: Knox
pa: ਨੋਕਸ

en: Knoxville
pa: ਨੋਕਸਵਿਲ

en: Kraków
pa: ਕ੍ਰਾਕ੍ਵ

en: Poland
pa: ਪੋਲੈਂਡ

en: Kuala Lumpur
pa: ਕੁਆ ਲਾਲੰਪੁਰ

en: Malaysia
pa: ਮਲੇਸ਼ੀਆ

en: Kuwait City
pa: ਕੁਵੈਤ ਸ਼ਹਿਰ

en: Kuwait
pa: ਕੁਵੈਤ

en: Kyiv
pa: ਕਿਵ

en: Lagos
pa: ਲਗੋਸ

en: Nigeria
pa: ਨਾਈਜੀਰੀਆ

en: Lahore
pa: ਲਾਹੌਰ

en: Las Vegas
pa: ਲਾਸ ਵੇਗਸ

en: Lima
pa: ਲੀਮਾ

en: Peru
pa: ਪੇਰੂ

en: Lisbon
pa: ਲਿਜ਼੍ਬਨ

en: Portugal
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ

en: London
pa: ਲੰਡਨ

en: Longyearbyen
pa: ਲਾਗਯੀਅਰਬਯੇਨ

en: Svalbard and Jan Mayen
pa: ਸਵਾਲਬਾਰਡ ਅਟੇ ਜਾਨ ਮਾਯੀਨ

en: Los Angeles
pa: ਲਾਸ ਐਜਲੀਸ

en: Louisville
pa: ਲੂਯਿਸਵਿਲ

en: Luxembourg
pa: ਲਕਸਮਬਰਗ

en: Macau
pa: ਮਾਕਾਉ

en: Macao
pa: ਮਕਾਓ

en: Madison
pa: ਮੈਡਿਸਨ

en: Madrid
pa: ਮੈਡਰਿਡ

en: Maldives
pa: ਮਾਲਦੀਵ

en: Malta
pa: ਮਾਲਟਾ

en: Managua
pa: ਮੈਨਾਗ੍ਵਾ

en: Nicaragua
pa: ਨਿਕਾਰਾਗੁਆ

en: Manchester
pa: ਮੈਨਚੇਸ੍ਟਰ

en: Manila
pa: ਮਨੀਲਾ

en: Philippines
pa: ਫਿਲੀਪੀਨਜ਼

en: Marengo
pa: ਮਾਐਨਗੋ

en: Martinique
pa: ਮਾਰਟੀਨੀਕ

en: Maseru
pa: ਮਾਸੇਰੂ

en: Lesotho
pa: ਲੇਸੇਥੋ

en: Melbourne
pa: ਮੇਲਬੋਰਨ

en: Memphis
pa: ਮਿਮਫਿਸ

en: Mendoza
pa: ਮਿਨਡੋਜਾ

en: Metlakatla
pa: ਮੇਟਲਾਕਾਟਲਾ

en: Mexico City
pa: ਮੈਕਸੀਕੋ ਸ਼ਹਿਰ

en: Miami
pa: ਮਿਆਮੀ

en: Milan
pa: ਮਿਲਾਨ

en: Italy
pa: ਇਟਲੀ

en: Milwaukee
pa: ਮਿਲ੍ਵਾਕੀ

en: Minneapolis
pa: ਮਿੱਨਾਪੋਲੀਸ

en: Minsk
pa: ਮਿਨਸਕ

en: Belarus
pa: ਬੇਲਾਰੂਸ

en: Mogadishu
pa: ਮੋਗਾਦਿਸੂ

en: Somalia
pa: ਸੋਮਾਲਿਆ

en: Monrovia
pa: ਮੋੰਰੋਵਿਆ

en: Liberia
pa: ਲਾਇਬੇਰੀਆ

en: Monaco
pa: ਮੋਨਾਕੋ

en: Monterrey
pa: ਮੋਨਟੇਰੇ

en: Montevideo
pa: ਮੋਨਟੇਵੀਡਿਓ

en: Uruguay
pa: ਉਰੂਗਵੇ

en: Montreal
pa: ਮੋਨਟਰੀਅਲ

en: Moscow
pa: ਮਾਸਕੋ

en: Mountain View
pa: ਮਾਊਨਟੇਨ ਵਿਊ

en: Mumbai
pa: ਮੁੰਬਈ

en: Munich
pa: ਮ੍ਯੂਨਿਚ

en: Muscat
pa: ਮਸਕੈਟ

en: Oman
pa: ਓਮਾਨ

en: Nairobi
pa: ਨੇਈਰੋਬੀ

en: Kenya
pa: ਕੀਨੀਆ

en: Nashville
pa: ਨੈਸ਼ਵਿਲ

en: Nassau
pa: ਨੈਸੈਯਾ

en: Bahamas
pa: ਬਾਹਾਮਾਸ

en: New Orleans
pa: ਨਿਊ ਓਰਲੀਨਸ

en: New Salem
pa: ਨਿਊ ਸਲੇਮ

en: New South Wales
pa: ਨਿਊ ਸਾਊਥ ਵੇਲਸ

en: New York
pa: ਨਿਊਯਾਰਕ

en: Newfoundland
pa: ਨਿਊਫਾਊਂਡਲੈਂਡ

en: Nouméa
pa: ਨੌਮੇਆ

en: New Caledonia
pa: ਨਵਾਂ ਕੇਲੇਡੋਨੀਆ

en: Nuestra Señora de La Paz
pa: ਨਿਓਸਤਰਾ ਸੈਨੋਰਾ ਡੀ ਲਾ ਪਾਜ

en: Oklahoma City
pa: ਓਕ੍ਲੇਹੋਮਾ ਸ਼ਹਿਰ

en: Osaka
pa: ਓਸਾਕਾ

en: Japan
pa: ਜਾਪਾਨ

en: Oslo
pa: ਓਸਲੋ

en: Norway
pa: ਨਾਰਵੇ

en: Ottawa
pa: ਓਟਾਵਾ

en: Oulu
pa: ਔਲੂ

en: Panamá
pa: ਪੈਨਾਮਾ

en: Panama
pa: ਪੈਨਾਮਾ

en: Paramaribo
pa: ਪੈਰੇਮਰਿਬੋ

en: Suriname
pa: ਸੂਰੀਨਾਮ

en: Paris
pa: ਪੈਰਿਸ

en: France
pa: ਫ਼ਰਾਂਸ

en: Perth
pa: ਪਰਥ

en: Petersburg
pa: ਪੀਟਰਸਬਰਗ

en: Philadelphia
pa: ਫਿਲਡੇਲ੍ਫਿਯਾ

en: Phnom Penh
pa: ਫ੍ਨਾਮ ਪੇਨ

en: Cambodia
pa: ਕੰਬੋਡੀਆ

en: Phoenix
pa: ਫੀਨਿਕ੍ਸ

en: Pittsburgh
pa: ਪਿਟ੍ਸ੍ਬਰ੍ਗ

en: Port of Spain
pa: ਪੋਰਟ ਆਫ ਸਪੇਨ

en: Trinidad and Tobago
pa: ਤ੍ਰਿਨੀਦਾਦ ਅਤੇ ਟੋਬੇਗੋ

en: Port au Prince
pa: ਪੋਰ੍ਟ ਔ ਪ੍ਰਿਨ੍ਸ

en: Haiti
pa: ਹੈਤੀ

en: Portland
pa: ਪੋਰਟਲੈਂਡ

en: Prague
pa: ਪ੍ਰਾਗ

en: Pyongyang
pa: ਪਯੋਗਯਾਂਗ

en: North Korea
pa: ਉੱਤਰੀ ਕੋਰੀਆ

en: Queensland
pa: ਕਿਊਨਜ਼ਲੈਂਡ

en: Quito
pa: ਕ੍ਵੀਟੋ

en: Ecuador
pa: ਏਕਵੇਡੋਰ

en: Rangoon
pa: ਰੰਗੂਨ

en: Myanmar
pa: ਮਿਆਂਮਾਰ

en: Reno
pa: ਰੇਨੋ

en: Reston
pa: ਰੇਸਟੋਨ

en: Reykjavík
pa: ਰਿਕਿਯਵਿਕ

en: Iceland
pa: ਆਈਸਲੈਂਡ

en: Riga
pa: ਰੀਗਾ

en: Latvia
pa: ਲਾਤਵੀਆ

en: Rio de Janeiro
pa: ਰਿਓ ਦੇ ਜਨੇਯਰੋ

en: Riyadh
pa: ਰਿਯਾਧ

en: Saudi Arabia
pa: ਸਊਦੀ ਅਰਬ

en: Rome
pa: ਰੋਮ

en: Sacramento
pa: ਸਾਕਰਾਮੀਟੋ

en: Salt Lake City
pa: ਸਾਲਟ ਲੇਕ ਸ਼ਹਿਰ

en: Samoa
pa: ਸਾਮੋਆ

en: San Antonio
pa: ਸੈਨ ਐਟੋਨੀਓ

en: San Diego
pa: ਸਨ ਡਿਏਗੋ

en: San Francisco
pa: ਸੇਨ ਫ੍ਰਾਂਸਿਸਕੋ

en: San José
pa: ਸਨ ਹੋਜੇ

en: San Juan
pa: ਸਨ ਜੁਆਨ

en: Puerto Rico
pa: ਪੋਰਟੋ ਰੀਕੋ

en: San Marino
pa: ਸਨ ਮਰੀਨੋ

en: San Salvador
pa: ਸਨ ਸਾਲਵਾਡੋਰ

en: Sanaa
pa: ਸਨਾ

en: Yemen
pa: ਯਮਨ

en: Santiago
pa: ਸੇਂਟੀਆਗੋ

en: Santo Domingo
pa: ਸੇਂਟੋ ਡੋਮਿੰਗੋ

en: Dominican Republic
pa: ਡੋਮੀਨੀਆਈ ਗਣਰਾਜ

en: São Paulo
pa: ਸਾਓ ਪੌਲੋ

en: São Tomé
pa: ਸਾਓ ਟੌਮ

en: São Tomé and Príncipe
pa: ਸਾਓ ਟੌਮ ਅਤੇ ਪ੍ਰਿੰਸ਼ਪ

en: Sarajevo
pa: ਸਾਰਜੇਯੇਵੋ

en: Bosnia and Herzegovina
pa: ਬੋਸਨੀਆ ਅਤੇ ਹਰਜ਼ੇਗੋਵਿਨਾ

en: Saskatchewan
pa: ਸਸਕੈਚਵਨ

en: Seattle
pa: ਸੀਐਟ੍ਲ

en: Seoul
pa: ਸਿਓਲ

en: South Korea
pa: ਦੱਖਣ ਕੋਰੀਆ

en: Shanghai
pa: ਸ਼ੰਘਾਈ

en: Singapore
pa: ਸਿੰਗਾਪੁਰ

en: Simferopol
pa: ਸਿਮਫੇੜੋਪੋਲ

en: Skopje
pa: ਸ੍ਕੋਪਜ਼ੇ

en: Macedonia
pa: ਮੇਕੇਡੋਨਿਆ

en: Sofia
pa: ਸੋਫੀਆ

en: Bulgaria
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ

en: St.Johns
pa: ਸੈਂਟ.ਜੋਨ

en: St.Kitts
pa: ਸੈਂਟ.ਕਿਟਸ

en: Saint Kitts and Nevis
pa: ਸੇਂਟ ਕਿਟਸ ਅਤੇ ਨੇਵੀਸ

en: St.Louis
pa: ਸੇਂਟ.ਲੁਈਸ

en: Stanley
pa: ਸਟੇਨਲੀ

en: Falkland Islands
pa: ਫਾਕਲੈਡ ਟਾਪੂ

en: Stockholm
pa: ਸ੍ਟਾਕਹੋਲ੍ਮ

en: Sweden
pa: ਸਵੀਡਨ

en: Suva
pa: ਸੁਵਾ

en: Sydney
pa: ਸਿਡਨੀ

en: Taipei
pa: ਤਈਪੇ

en: Taiwan
pa: ਤਾਈਵਾਨ

en: Tallinn
pa: ਟੈਲਿਨ

en: Estonia
pa: ਐਸਟੋਨੀਆ

en: Tehran
pa: ਤੇਹਰਾਨ

en: Iran
pa: ਇਰਾਨ

en: Tokyo
pa: ਟੋਕੀਓ

en: Toronto
pa: ਟੋਰਾਂਟੋ

en: Tripoli
pa: ਤ੍ਰਿਪੋਲੀ

en: Libya
pa: ਲੀਬੀਆ

en: Tunis
pa: ਟ੍ਯੂਨਿਸ

en: Tunisia
pa: ਟਿਊਨੀਸ਼ੀਆ

en: Ulan Bator
pa: ਯੂਲਨ ਬਾਟਰ

en: Mongolia
pa: ਮੰਗੋਲੀਆ

en: Vancouver
pa: ਵੈਨਕੂਰਵਰ

en: Vatican City
pa: ਵੈਟੀਕਨ ਸ਼ਹਿਰ

en: Vevay
pa: ਵੀਵਾ

en: Vienna
pa: ਵਿਆਨਾ

en: Austria
pa: ਆਸਟਰੀਆ

en: Vilnius
pa: ਵਿਲ੍ਨੀਯਸ

en: Lithuania
pa: ਲਿਥੂਆਨੀਆ

en: Vincennes
pa: ਵਿਨਸੈਨਸ

en: Warsaw
pa: ਵਾਰਸ਼ਾ

en: Washington D.C.
pa: ਵਾਸ਼ਿੰਗਟਨ ਡੀ. ਸੀ.

en: Winamac
pa: ਵਿਨਾਮੈਕ

en: Winnipeg
pa: ਵਿਨੀਪੈਗ

en: Wrocław
pa: ਰਾਕ੍ਲੇ

en: Zagreb
pa: ਜ਼ਾਗਰਬ

en: Croatia
pa: ਕਰੋਟੀਆ

en: Zürich
pa: ਜੁਰਿਚ

en: Switzerland
pa: ਸਵਿਟਜ਼ਰਲੈਂਡ
