dialer-app - en to el translation catalogue (159 entries)

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Phone App
el: Εφαρμογή τηλεφώνου

en: Phone application
el: Εφαρμογή τηλεφώνου

en: Phone;Dialer;Dial;Call;Keypad
el: Τηλέφωνο;Dialer;Dial;Κλήση;Πληκτρολόγιο

en: Today
el: Σήμερα

en: Yesterday
el: Χθες

en: %1 hour | %1 hours
el[0]: %1 ώρα
el[1]: %1 ώρες

en: %1 min | %1 mins
el[0]: %1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

en: %1 sec | %1 secs
el[0]: %1 δευτερόλεπτο
el[1]: %1 δευτερόλεπτα

note: TRANSLATORS: this is the duration time format when the call lasted more than an hour
en: hh:mm:ss
el: ωω:λλ:δδ

note: TRANSLATORS: this is the duration time format when the call lasted less than an hour
en: mm:ss
el: λλ:δδ

en: No SIM card selected
el: Δεν επιλέχτηκε κάρτα SIM

en: You need to select a SIM card
el: Πρέπει να επιλέξετε μια κάρτα SIM

en: No network
el: Απουσία δικτύου

en: There is currently no network.
el: Αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει δίκτυο.

en: There is currently no network on %1
el: Προς το παρόν δεν υπάρχει δίκτυο σε %1

en: Call Barring
el: Φραγή κλήσης

en: Call Forwarding
el: Προώθηση κλήσεων

en: Call Waiting
el: Αναμονή κλήσης

en: Calling Line Presentation
el: Αναγνώριση κλήσης

en: Connected Line Presentation
el: Αναγνώριση συνδεθείσας γραμμής

en: Calling Line Restriction
el: Απόκρυψη αριθμού

en: Connected Line Restriction
el: Απόκρυψη συνδεθείσας γραμμής

en: Voicemail
el: Τηλεφωνητής

en: Calling
el: Γίνεται κλήση

en: Private
el: Ιδιωτικό

en: Conference
el: Συνδιάσκεψη

en: No calls
el: Καμία κλήση

en: Conference call failure
el: Αποτυχία κλήσης συνδιάσκεψης

en: Failed to create a conference call.
el: Αποτυχία δημιουργίας κλήσης συνδιάσκεψης.

en: Call ended
el: Η κλήση τερματίστηκε

en: Call holding failure
el: Αποτυχία αναμονής κλήσης

en: Failed to activate the call.
el: Αποτυχία ενεργοποίησης κλήσης.

en: Failed to place the active call on hold.
el: Αποτυχία ενεργοποίησης κλήσης σε αναμονή.

en: Switch audio source:
el: Αλλαγή πηγής ήχου:

en: Call failed
el: Η κλήση απέτυχε

en: Bluetooth device
el: Συσκευή Bluetooth

en: Ubuntu Touch Phone
el: Τηλέφωνο Ubuntu Touch

en: Phone Speaker
el: Ηχείο τηλεφώνου

en: Unknown device
el: Άγνωστη συσκευή

note: TRANSLATORS: %1 is the call duration here.
en: %1 - on hold
el: %1 - σε αναμονή

en: Switch calls
el: Εναλλαγή κλήσεων

en: Merge calls
el: Συγχώνευση κλήσεων

en: On hold
el: Σε αναμονή

en: Active
el: Ενεργή

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Dismiss
el: Απόρριψη

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Dialpad tones
el: Ήχοι πληκτρολογίου

en: Add an online account
el: Προσθήκη ενός λογαριασμού online

en: Contact search with dial pad (Experimental)
el: Επικοινωνήστε με την αναζήτηση κλήσης (Experimental)

en: Call waiting
el: Αναμονή κλήσης

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
el: Σας επιτρέπει να απαντήσετε ή να ξεκινήσετε μια νέα κλήση ενώ βρίσκεστε σε άλλη κλήση και να κάνετε εναλλαγή μεταξύ τους

note: TRANSLATORS: %1 is the displayname of the account
en: %1 Number Rewrite
el: %1 Επανεγγραφή αριθμού

en: Number rewrite
el: Επανεγγραφή αριθμού

en: Default country code
el: Προεπιλεγμένος κωδικός χώρας

en: Enter a country code
el: Εισάγετε ένα κωδικό χώρας

en: Default area code
el: Προεπιλεγμένος κωδικός περιοχής

en: Enter an area code
el: Εισάγετε ένα κωδικό περιοχής

en: Characters to remove
el: Χαρακτήρες προς αφαίρεση

en: Enter the characters to remove
el: Εισάγετε τους χαρακτήρες προς αφαίρεση

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Enter a prefix
el: Εισάγετε ένα πρόθεμα

en: On
el: Ενεργό

en: Off
el: Ανενεργό

en: Call forwarding
el: Προώθηση κλήσεων

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
el: %1 Υπηρεσίες

en: Services
el: Υπηρεσίες

note: TRANSLATORS: This string will be truncated on smaller displays.
en: Forward to
el: Προώθηση σε

en: Enter a number
el: Πληκτρολογήστε έναν αριθμό

en: Call forwarding can't be changed right now.
el: Η προώθηση κλήσεων δεν μπορεί να αλλάξει αυτήν τη στιγμή.

en: Last called %1
el: Τελευταία κλήση %1

en: Call
el: Κλήση

en: Forward every incoming call
el: Προώθηση όλων των εισερχόμενων κλήσεων

en: Redirects all phone calls to another number.
el: Ανακατευθύνει όλες τις τηλεφωνικές κλήσεις σε άλλο αριθμό.

en: Call forwarding status can't be checked
el: Δεν είναι δυνατός ο έλεγχος της κατάστασης προώθησης κλήσεων

en: Forward incoming calls when:
el: Προώθηση εισερχόμενων κλήσεων όταν:

en: I'm on another call
el: Βρίσκομαι σε άλλη κλήση

en: I don't answer
el: Δεν απαντήσω

en: My phone is unreachable
el: Το τηλέφωνό μου δεν είναι προσβάσιμο

en: Contacts...
el: Επαφές...

en: Set
el: Ορισμός

en: Please select a phone number
el: Παρακαλούμε επιλέξτε ένα αριθμό τηλεφώνου

en: Numbers
el: Αριθμοί

en: Could not forward to this contact
el: Αδυναμία προώθησης αυτής της επαφής

en: Contact not associated with any phone number.
el: Η επαφή δεν σχετίζεται με οποιονδήποτε αριθμό τηλεφώνου.

en: OK
el: ΟΚ

en: All calls
el: Όλες οι κλήσεις

en: Some calls
el: Μερικές κλήσεις

en: Pick an account to create.
el: Επιλέξτε έναν λογαριασμό για δημιουργία.

en: ABC
el: ΑΒΓ

en: DEF
el: ΔΕΖ

en: GHI
el: ΗΘΙ

en: JKL
el: ΚΛΜ

en: MNO
el: ΝΞΟ

en: PQRS
el: ΠΡΣ

en: TUV
el: ΤΥΦ

en: WXYZ
el: ΧΨΩ

en: Favorite Contacts
el: Αγαπημένες επαφές

en: Contacts
el: Επαφές

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Initializing...
el: Αρχικοποίηση ...

en: Emergency Calls
el: Κλήσεις έκτακτης ανάγκης

en: Flight Mode
el: Λειτουργία πτήσης

en: SIM Locked
el: Κλειδωμένη SIM

en: Emergency call
el: Κλήση έκτακτης ανάγκης

en: This is not an emergency number.
el: Αυτός δεν είναι αριθμός έκτακτης ανάγκης.

en: Recent
el: Πρόσφατες

en: Search...
el: Αναζήτηση...

[ctx: All Contacts]
en: All
el: Όλες

en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: Search
el: Αναζήτηση

en: view contact
el: προβολή επαφής

en: Share
el: Κοινοποίηση

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Select
el: Επιλογή

[ctx: All Calls]
en: All
el: Όλες

en: Missed
el: Αναπάντητες

en: Clear history
el: Εκκαθάριση ιστορικού

en: No recent calls
el: Καμία πρόσφατη κλήση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Send message
el: Αποστολή μηνύματος

en: Contact Details
el: Λεπτομέρειες επαφής

en: Call history
el: Ιστορικό κλήσεων

en: Remove all history older than:
el: Αφαιρέστε όλο το ιστορικό πριν από:

en: %1 records to clean
el: %1 αρχείο/-α προς εκκαθάριση

en: No records to clean
el: Κανένα αρχείο προς εκκαθάριση

en: Deleting %1 records...
el: Διαγράφοντας %1 αρχείο/-α...

en: Removed %1 records
el: Αφαιρέθηκε/-καν %1 αρχείο/-α

en: Removed %1 records, sorry, something went wrong.
el: Αφαιρέθηκε/-καν %1 αρχείο/-α, συγγνώμη, κάτι πήγε στραβά.

en: %1 month | %1 months
el[0]: %1 μήνας
el[1]: %1 μήνες

en: 1 year
el: 1 έτος

en: Delete all
el: Διαγραφή όλων

en: Mobile
el: Κινητό

en: Incoming
el: Εισερχόμενη

en: Got it
el: Ελήφθη

en: Swipe to reveal actions
el: Σύρετε για να εμφανίσετε ενέργειες

en: Swipe to delete
el: Σύρετε για διαγραφή

en: Outgoing
el: Εξερχόμενη

en: Private number
el: Με απόκρυψη

en: Unknown number
el: Άγνωστος αριθμός

note: TRANSLATORS: this refers to which SIM card will be used as default for calls
en: Change all Call associations to %1?
el: Να γίνονται όλες οι κλήσεις από %1;

en: Change
el: Αλλαγή

en: Don't ask again
el: Να μην ερωτηθώ ξανά

en: SIM Card is locked
el: Η κάρτα SIM είναι κλειδωμένη

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
el: Παρακαλώ ξεκλείδωστε τη SIM κάρτα σας για να καλέσετε ή να στείλετε μήνυμα. Μπορείτε να ξεκλείδωσετε τη SIM κάρτα σας από την Ένδειξη δικτύου στο πάνω μέρος της οθόνης ή με το να επισκεφτείτε τις <a href="system_settings">Ρυθμίσεις συστήματος &gt; Ασφάλεια &amp; ιδιωτικότητα</a>.

en: Ok
el: Εντάξει

en: Error
el: Σφάλμα

en: Invalid USSD code
el: Μη έγκυρος κωδικός USSD

en: You have to disable flight mode in order to make calls
el: Πρέπει να απενεργοποιήσετε τη λειτουργία πτήσης για να κάνετε κλήσεις

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Disabling flight mode
el: Απενεργοποίηση λειτουργίας πτήσης

en: Please wait
el: Παρακαλούμε περιμένετε

en: Switch to default SIM:
el: Αλλαγή στην προεπιλεγμένη SIM:

en: Select a default SIM for all outgoing calls. You can always alter your choice in <a href="system_settings">System Settings</a>.
el: Επιλέξτε μια προεπιλεγμένη SIM για όλες τις εξερχόμενες κλήσεις. Μπορείτε πάντα να αλλάξετε την επιλογή σας στις <a href="system_settings">Ρυθμίσεις συστήματος</a>.

en: No
el: Όχι

en: Later
el: Αργότερα
