dialer-app - en to fi translation catalogue (137 entries)

en: Phone
fi: Puhelin

en: Phone App
fi: Puhelinsovellus

en: Phone application
fi: Puhelinsovellus

en: Phone;Dialer;Dial;Call;Keypad
fi: Phone;Dialer;Dial;Call;Keypad;puhelin;puhelu;puhelut;soitto;soita;valintanäppäimistö

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: %1 hour | %1 hours
fi[0]: %1 tunti
fi[1]: %1 tuntia

en: %1 min | %1 mins
fi[0]: %1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

en: %1 sec | %1 secs
fi[0]: %1 sekunti
fi[1]: %1 sekuntia

en: No SIM card selected
fi: SIM-korttia ei havaittu

en: You need to select a SIM card
fi: Valitse SIM-kortti

en: No network
fi: Ei verkkoa

en: There is currently no network.
fi: Ei verkkoa juuri nyt.

en: There is currently no network on %1
fi: Ei verkkoa juuri nyt - %1

en: Call Barring
fi: Puhelurajoitus

en: Call Forwarding
fi: Puhelunohjaus

en: Call Waiting
fi: Koputus

en: Calling Line Presentation
fi: Soittavan linjan näyttö

en: Connected Line Presentation
fi: Yhdistetyn linjan näyttö

en: Calling Line Restriction
fi: Soittavan linjan rajoitus

en: Connected Line Restriction
fi: Yhdistetyn linjan rajoitus

en: Voicemail
fi: Vastaaja

en: Calling
fi: Soittaa

en: Private
fi: Yksityinen

en: Conference
fi: Ryhmäpuhelu

en: No calls
fi: Ei puheluja

en: Conference call failure
fi: Ryhmäpuheluvirhe

en: Failed to create a conference call.
fi: Ryhmäpuhelun luominen epäonnistui.

en: Call ended
fi: Puhelu päättyi

en: Call holding failure
fi: Puhelin pitoon laittamisen virhe

en: Failed to activate the call.
fi: Puhelun aktivointi epäonnistui.

en: Failed to place the active call on hold.
fi: Aktiivisen puhelun laittaminen pitoon epäonnistui.

en: Switch audio source:
fi: Vaihda äänilähdettä:

en: Call failed
fi: Puhelu epäonnistui

en: Bluetooth device
fi: Bluetooth-laite

en: Ubuntu Touch Phone
fi: Ubuntu Touch -puhelin

en: Phone Speaker
fi: Puhelimen kaiutin

en: Unknown device
fi: Tuntematon laite

note: TRANSLATORS: %1 is the call duration here.
en: %1 - on hold
fi: %1 - pidossa

en: Switch calls
fi: Vaihda puheluja

en: Merge calls
fi: Yhdistä puhelut

en: On hold
fi: Pidossa

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Cancel
fi: Peru

en: Save
fi: Tallenna

en: Dismiss
fi: Hylkää

en: Settings
fi: Asetukset

en: Dialpad tones
fi: Näppäinäänet

en: Add an online account
fi: Lisää verkkotili

en: Call waiting
fi: Koputus

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
fi: Mahdollistaa vastaamisen tai toisen puhelun soittamisen, kun puhelu on kesken, ja vaihtamisen puhelujen välillä

en: Default country code
fi: Oletusarvoinen maakoodi

en: Enter a country code
fi: Anna maakoodi

en: Enter an area code
fi: Anna aluekoodi

en: Characters to remove
fi: Poistettavat merkit

en: Enter the characters to remove
fi: Kirjoita poistettavat merkit

en: On
fi: Päällä

en: Off
fi: Pois

en: Call forwarding
fi: Soitonsiirto

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
fi: %1-palvelut

en: Services
fi: Palvelut

note: TRANSLATORS: This string will be truncated on smaller displays.
en: Forward to
fi: Siirrä

en: Enter a number
fi: Anna numero

en: Call forwarding can't be changed right now.
fi: Soitonsiirtoa ei voi muuttaa juuri nyt.

en: Last called %1
fi: Viimeksi soitettu %1

en: Call
fi: Puhelu

en: Forward every incoming call
fi: Siirrä jokainen saapuva puhelu

en: Redirects all phone calls to another number.
fi: Välittää kaikki puhelut toiseen numeroon.

en: Call forwarding status can't be checked
fi: Soitonsiirron tilaa ei voi tarkistaa

en: Forward incoming calls when:
fi: Siirrä saapuvat puhelut:

en: I'm on another call
fi: kun toinen puhelu on kesken

en: I don't answer
fi: kun en vastaa

en: My phone is unreachable
fi: Puhelin ei ole tavoitettavissa

en: Contacts...
fi: Yhteystiedot...

en: Set
fi: Aseta

en: Please select a phone number
fi: Valitse puhelinnumero

en: Numbers
fi: Numerot

en: Could not forward to this contact
fi: Ei voitu siirtää tälle yhteystiedolle

en: Contact not associated with any phone number.
fi: Yhteystietoa ei ole yhdistetty mihinkään puhelinnumeroon.

en: OK
fi: Selvä

en: All calls
fi: Kaikki puhelut

en: Some calls
fi: Joitakin puheluja

en: Pick an account to create.
fi: Valitse luotava tili.

en: Favorite Contacts
fi: Suosikkiyhteystiedot

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Close
fi: Sulje

en: Initializing...
fi: Alustetaan...

en: Emergency Calls
fi: Hätäpuhelut

en: Flight Mode
fi: Lentotila

en: SIM Locked
fi: SIM lukittu

en: Emergency call
fi: Hätäpuhelu

en: This is not an emergency number.
fi: Tämä ei ole hätänumero.

en: Recent
fi: Viimeisimmät

en: Search...
fi: Etsi...

[ctx: All Contacts]
en: All
fi: Kaikki

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Search
fi: Etsi

en: Share
fi: Jaa

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Select
fi: Valitse

[ctx: All Calls]
en: All
fi: Kaikki

en: Missed
fi: Vastaamaton

en: Clear history
fi: Tyhjennä historia

en: No recent calls
fi: Ei viimeaikaisia puheluita

en: Delete
fi: Poista

en: Details
fi: Tiedot

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Contact Details
fi: Yhteystiedot

en: Call history
fi: Puheluhistoria

en: Remove all history older than:
fi: Poista vanhempi historia kuin:

en: %1 month | %1 months
fi[0]: %1 kuukausi
fi[1]: %1 kuukautta

en: 1 year
fi: 1 vuosi

en: Delete all
fi: Poista kaikki

en: Mobile
fi: Mobiili

en: Incoming
fi: Saapuva

en: Got it
fi: Selvä

en: Swipe to reveal actions
fi: Vedä paljastaaksesi toiminnot

en: Swipe to delete
fi: Vedä poistaaksesi

en: Outgoing
fi: Lähtevä

en: Private number
fi: Salainen numero

en: Unknown number
fi: Tuntematon numero

note: TRANSLATORS: this refers to which SIM card will be used as default for calls
en: Change all Call associations to %1?
fi: Muutetaanko kaikki puheluyhteydet SIM-korttiin %1?

en: Change
fi: Vaihda

en: Don't ask again
fi: Älä kysy uudestaan

en: SIM Card is locked
fi: SIM-kortti on lukittu

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
fi: Avaa SIM-kortin lukitus soittaaksesi tai lähettääksesi viestejä. Voit avata lukituksen verkkoilmaisimesta näytön yläosasta tai menemällä <a href="system_settings">Järjestelmän asetukset &gt; Turvallisuus ja yksityisyys</a>.

en: Ok
fi: OK

en: Error
fi: Virhe

en: Invalid USSD code
fi: Virheellinen USSD-koodi

en: You have to disable flight mode in order to make calls
fi: Poista lentotila käytöstä, jotta voit soittaa puheluja

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disabling flight mode
fi: Poistetaan lentotila käytöstä

en: Please wait
fi: Odota hetki

en: Switch to default SIM:
fi: Vaihda oletus-SIM-korttiin:

en: Select a default SIM for all outgoing calls. You can always alter your choice in <a href="system_settings">System Settings</a>.
fi: Valitse lähteville puheluille oletuksena käytettävä SIM-kortti. Voit vaihtaa asetusta myöhemmin <a href="system_settings">järjestelmän asetuksissa</a>.

en: No
fi: Ei

en: Later
fi: Myöhemmin
