dialer-app - en to nl translation catalogue (147 entries)

en: Phone
nl: Telefoon

en: Phone App
nl: Telefoonapp

en: Phone application
nl: Telefoonapp

en: Phone;Dialer;Dial;Call;Keypad
nl: Telefoon;Kiezen;Bellen;Toetsenblok

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: %1 hour | %1 hours
nl[0]: %1 uur
nl[1]: %1 uur

en: %1 min | %1 mins
nl[0]: %1 minuut
nl[1]: %1 minuten

en: %1 sec | %1 secs
nl[0]: %1 seconde
nl[1]: %1 seconden

en: No SIM card selected
nl: Er is geen simkaart gekozen

en: You need to select a SIM card
nl: Kies een simkaart

en: No network
nl: Geen bereik

en: There is currently no network.
nl: Je hebt momenteel geen bereik.

en: There is currently no network on %1
nl: Je hebt momenteel geen bereik op %1

en: Call Barring
nl: Gespreksblokkering

en: Call Forwarding
nl: Gesprek doorschakelen

en: Call Waiting
nl: Gesprek in de wacht

en: Calling Line Presentation
nl: Nummerherkenning inschakelen

en: Connected Line Presentation
nl: Nummerherkenning inschakelen

en: Calling Line Restriction
nl: Nummerherkenning uitschakelen

en: Connected Line Restriction
nl: Nummerherkenning uitschakelen

en: Calling
nl: Oproep

en: Private
nl: Privé

en: Conference
nl: Groepsgesprek

en: No calls
nl: Geen oproepen

en: Conference call failure
nl: Groepsgesprek mislukt

en: Failed to create a conference call.
nl: Er kan geen groepsgesprek worden opgezet.

en: Call ended
nl: Gesprek beëindigd

en: Call holding failure
nl: Het gesprek kan niet in de wacht worden gezet

en: Failed to activate the call.
nl: Het gesprek kan niet worden opgezet.

en: Failed to place the active call on hold.
nl: Het actieve gesprek kan niet in de wacht worden gezet.

en: Switch audio source:
nl: Geluidsbron wijzigen:

en: Call failed
nl: Oproep mislukt

en: Bluetooth device
nl: Bluetoothapparaat

en: Ubuntu Touch Phone
nl: Ubuntu Touch-telefoon

en: Phone Speaker
nl: Luidspreker

en: Unknown device
nl: Onbekend apparaat

note: TRANSLATORS: %1 is the call duration here.
en: %1 - on hold
nl: %1 - in de wacht

en: Switch calls
nl: Tussen gesprekken schakelen

en: Merge calls
nl: Gesprekken samenvoegen

en: On hold
nl: In de wacht

en: Active
nl: Actief

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Save
nl: Opslaan

en: Dismiss
nl: Verwerpen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Dialpad tones
nl: Toetsenblokgeluiden

en: Add an online account
nl: Online-account toevoegen

en: Contact search with dial pad (Experimental)
nl: Contactpersonen zoeken met toetsenblok (experimenteel)

en: Call waiting
nl: Gesprek in de wacht

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
nl: Hiermee kun je een nieuwe oproep beantwoorden of starten terwijl je in gesprek bent en ertussen schakelen

note: TRANSLATORS: %1 is the displayname of the account
en: %1 Number Rewrite
nl: %1 - nummer herschreven

en: Number rewrite
nl: Nummerherschrijving

en: Default country code
nl: Standaard landcode

en: Enter a country code
nl: Voer een landcode in

en: Default area code
nl: Standaard gebiedscode

en: Enter an area code
nl: Voer een gebiedscode in

en: Characters to remove
nl: Te verwijderen tekens

en: Enter the characters to remove
nl: Voer de te verwijderen tekens in

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Enter a prefix
nl: Voer een voorvoegsel in

en: On
nl: Aan

en: Off
nl: Uit

en: SIM
nl: Simkaart

en: Call forwarding
nl: Gespreksdoorschakeling

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
nl: %1-diensten

en: Services
nl: Diensten

note: TRANSLATORS: This string will be truncated on smaller displays.
en: Forward to
nl: Doorschakelen naar

en: Enter a number
nl: Voer een nummer in

en: Call forwarding can't be changed right now.
nl: De optie ‘Gesprek doorschakelen’ kan momenteel niet worden aangepast.

en: Last called %1
nl: Recentste oproep: %1

en: Call
nl: Gesprek

en: Forward every incoming call
nl: Inkomende oproepen doorschakelen

en: Redirects all phone calls to another number.
nl: Schakel alle oproepen door naar een ander nummer.

en: Call forwarding status can't be checked
nl: De status van ‘Gesprek doorschakelen’ kan niet worden gecontroleerd

en: Forward incoming calls when:
nl: Inkomende oproepen doorschakelen als:

en: I'm on another call
nl: Ik in gesprek ben

en: I don't answer
nl: Ik niet antwoord

en: My phone is unreachable
nl: mijn telefoon onbereikbaar is

en: Contacts...
nl: Contactpersonen…

en: Set
nl: Instellen

en: Please select a phone number
nl: Kies een telefoonnummer

en: Numbers
nl: Getallen

en: Could not forward to this contact
nl: Het doorschakelen is mislukt

en: Contact not associated with any phone number.
nl: De contactpersoon is niet gekoppeld aan een telefoonnummer.

en: OK
nl: Oké

en: All calls
nl: Alle oproepen

en: Some calls
nl: Bepaalde oproepen

en: Pick an account to create.
nl: Kies een toe te voegen account.

en: Favorite Contacts
nl: Favoriete contactpersonen

en: Contacts
nl: Contactpersonen

en: Close
nl: Sluiten

en: Initializing...
nl: Bezig met initialiseren…

en: Emergency Calls
nl: Noodoproepen

en: Flight Mode
nl: Vliegtuigstand

en: SIM Locked
nl: Simkaart vergrendeld

en: Emergency call
nl: Noodoproep

en: This is not an emergency number.
nl: Dit is geen noodnummer.

en: Recent
nl: Onlangs gebeld

en: Search...
nl: Zoeken…

[ctx: All Contacts]
en: All
nl: Alle

en: Favorites
nl: Favorieten

en: Search
nl: Zoeken

en: view contact
nl: Contactpersoon bekijken

en: Share
nl: Delen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Select
nl: Selecteren

[ctx: All Calls]
en: All
nl: Alle

en: Missed
nl: Gemist

en: Clear history
nl: Geschiedenis wissen

en: No recent calls
nl: Er zijn geen recente oproepen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Send message
nl: Bericht versturen

en: Contact Details
nl: Contactgegevens

en: Call history
nl: Oproepgeschiedenis

en: Remove all history older than:
nl: Geschiedenis wissen die ouder is dan:

en: %1 records to clean
nl: %1 te wissen items

en: No records to clean
nl: Er zijn geen te wissen items

en: Deleting %1 records...
nl: Bezig met verwijderen van %1 items…

en: Removed %1 records
nl: Er zijn %1 items verwijderd

en: Removed %1 records, sorry, something went wrong.
nl: Er zijn %1 items verwijderd, maar er is een fout opgetreden.

en: %1 month | %1 months
nl[0]: %1 maand
nl[1]: %1 maanden

en: 1 year
nl: 1 jaar

en: Delete all
nl: Alles verwijderen

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Incoming
nl: Inkomend

en: Got it
nl: Ik begrijp het

en: Swipe to reveal actions
nl: Veeg om acties te tonen

en: Swipe to delete
nl: Veeg om te verwijderen

en: Outgoing
nl: Uitgaand

en: Private number
nl: Privénummer

en: Unknown number
nl: Onbekend nummer

note: TRANSLATORS: this refers to which SIM card will be used as default for calls
en: Change all Call associations to %1?
nl: Wil je alle oproeptoewijzingen overzetten naar %1?

en: Change
nl: Wijzigen

en: Don't ask again
nl: Niet meer vragen

en: SIM Card is locked
nl: De simkaart is vergrendeld

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
nl: Ontgrendel je simkaart om te bellen of een bericht te versturen. Je kunt je simkaart ontgrendelen via het netwerkmenu bovenaan het scherm of door naar <a href="system_settings">Systeeminstellingen &gt; Beveiliging en privacy</a> te gaan.

en: Ok
nl: Oké

en: Error
nl: Foutmelding

en: Invalid USSD code
nl: Onjuiste USSD-code

en: You have to disable flight mode in order to make calls
nl: Je kunt momenteel niet bellen omdat de vliegtuigstand is ingeschakeld

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabling flight mode
nl: Vliegtuigstand uitschakelen

en: Please wait
nl: Even geduld…

en: Switch to default SIM:
nl: Overschakelen naar standaard simkaart:

en: Select a default SIM for all outgoing calls. You can always alter your choice in <a href="system_settings">System Settings</a>.
nl: Kies de standaard simkaart voor alle uitgaande gesprekken. Je kunt deze keuze altijd aanpassen in de <a href="system_settings">systeeminstellingen</a>.

en: No
nl: Nee
