dialer-app - en to hu translation catalogue (150 entries)

en: Phone
hu: Telefon

en: Phone App
hu: Telefon alkalmazás

en: Phone application
hu: Telefon alkalmazás

en: Phone;Dialer;Dial;Call;Keypad
hu: Telefon;Tárcsázó;Hívás

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: %1 hour | %1 hours
hu[0]: %1 óra
hu[1]: %1 óra

en: %1 min | %1 mins
hu[0]: %1 perc
hu[1]: %1 perc

en: %1 sec | %1 secs
hu[0]: %1 másodperc
hu[1]: %1 másodperc

note: TRANSLATORS: this is the duration time format when the call lasted more than an hour
en: hh:mm:ss
hu: hh.mm.ss

note: TRANSLATORS: this is the duration time format when the call lasted less than an hour
en: mm:ss
hu: mm.ss

en: No SIM card selected
hu: Nincs SIM kártya kiválasztva

en: You need to select a SIM card
hu: Ki kell választania egy SIM kártyát

en: No network
hu: Nincs hálózat

en: There is currently no network.
hu: Jelenleg nincs hálózat.

en: There is currently no network on %1
hu: Jelenleg nincs hálózat ezen: %1

en: Call Barring
hu: Híváskorlátozás

en: Call Forwarding
hu: Hívástovábbítás

en: Call Waiting
hu: Hívásvárakoztatás

en: Calling Line Presentation
hu: Hívószám megjelenése

en: Connected Line Presentation
hu: Hívás megjelenése

en: Calling Line Restriction
hu: Hívószám korlátozása

en: Connected Line Restriction
hu: Hívás korlátozása

en: Voicemail
hu: Hangposta

en: Calling
hu: Hívás

en: Private
hu: Személyes

en: Conference
hu: Konferencia

en: No calls
hu: Nincs hívás

en: Conference call failure
hu: Konferenciahívási hiba

en: Failed to create a conference call.
hu: Nem sikerült konferenciahívást kezdeményezni.

en: Call ended
hu: Hívás befejezve

en: Call holding failure
hu: Hívástartási hiba

en: Failed to activate the call.
hu: Nem sikerült aktiválni a hívást.

en: Failed to place the active call on hold.
hu: Nem sikerült várakoztatni az aktív hívást.

en: Switch audio source:
hu: Hangforrás váltása:

en: Call failed
hu: A hívás sikertelen

en: Bluetooth device
hu: Bluetooth eszköz

en: Ubuntu Touch Phone
hu: Ubuntu Touch Telefon

en: Phone Speaker
hu: Telefon hangszóró

en: Unknown device
hu: Ismeretlen eszköz

note: TRANSLATORS: %1 is the call duration here.
en: %1 - on hold
hu: %1 - hívás várakoztatva

en: Switch calls
hu: Váltás a hívások között

en: Merge calls
hu: Hívások egyesítése

en: On hold
hu: Várakoztatás

en: Active
hu: Aktív

en: Cancel
hu: Mégse

en: Save
hu: Mentés

en: Dismiss
hu: Elvetés

en: Settings
hu: Beállítások

en: Dialpad tones
hu: Tárcsázó hangok

en: Add an online account
hu: Online fiók hozzáadása

en: Contact search with dial pad (Experimental)
hu: Névjegy keresése tárcsázóval (Kísérleti)

en: Call waiting
hu: Hívásvárakoztatás

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
hu: Lehetővé teszi, hogy új hívást indítson vagy fogadjon hívásközben, és akár váltson is azok között

note: TRANSLATORS: %1 is the displayname of the account
en: %1 Number Rewrite
hu: %1 Szám Újraírása

en: Number rewrite
hu: Szám újraírása

en: Default country code
hu: Alapértelmezett országhívószám

en: Enter a country code
hu: Írjon be egy országhívószámot

en: Default area code
hu: Alapértelmezett körzetszám

en: Enter an area code
hu: Írjon be egy körzetszámot

en: Characters to remove
hu: Kitörölendő karakterek

en: Enter the characters to remove
hu: Adja meg az eltávolítandó karaktereket

en: Prefix
hu: Prefixum

en: Enter a prefix
hu: Előhívószám megadása

en: On
hu: Be

en: Off
hu: Ki

en: Call forwarding
hu: Hívástovábbítás

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
hu: %1 szolgáltatások

en: Services
hu: Szolgáltatások

note: TRANSLATORS: This string will be truncated on smaller displays.
en: Forward to
hu: Továbbítás

en: Enter a number
hu: Szám megadása

en: Call forwarding can't be changed right now.
hu: A hívásátirányítás jelenleg nem megváltoztatható.

en: Last called %1
hu: Utolsó hívás: %1

en: Call
hu: Hívás

en: Forward every incoming call
hu: Összes bejövő hívás továbbítása

en: Redirects all phone calls to another number.
hu: Minden hívást átirányít egy másik számra.

en: Call forwarding status can't be checked
hu: Hívásátirányítás állapota nem ellenőrizhető

en: Forward incoming calls when:
hu: Bejövő hívás továbbítása ekkor:

en: I'm on another call
hu: Más híváson vagyok

en: I don't answer
hu: Nem válaszolok

en: My phone is unreachable
hu: A telefonom nem elérhető

en: Contacts...
hu: Névjegyek...

en: Set
hu: Beállít

en: Please select a phone number
hu: Válasszon telefonszámot

en: Numbers
hu: Telefonszámok

en: Could not forward to this contact
hu: Sikertelen továbbítás erre a névjegyre

en: Contact not associated with any phone number.
hu: Névjegy nem rendelkezik telefonszámmal.

en: All calls
hu: Minden hívás

en: Some calls
hu: Néhány hívás

en: Pick an account to create.
hu: A létrehozáshoz válasszon fiókot.

en: Favorite Contacts
hu: Kedvencek

en: Contacts
hu: Névjegyek

en: Close
hu: Bezárás

en: Initializing...
hu: Inicializálás...

en: Emergency Calls
hu: Segélyhívások

en: Flight Mode
hu: Repülőgépes mód

en: SIM Locked
hu: SIM kártya zárolva

en: Emergency call
hu: Segélyhívás

en: This is not an emergency number.
hu: Ez nem egy segélyhívó szám.

en: Recent
hu: Legutóbbi

en: Search...
hu: Keresés…

[ctx: All Contacts]
en: All
hu: Összes

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: Search
hu: Keresés

en: view contact
hu: Névjegy megtekintése

en: Share
hu: Megosztás

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Select
hu: Kijelölés

[ctx: All Calls]
en: All
hu: Összes

en: Missed
hu: Nem fogadott

en: Clear history
hu: Előzmények törlése

en: No recent calls
hu: Nincsenek korábbi hívások

en: Delete
hu: Törlés

en: Details
hu: Részletek

en: Send message
hu: Üzenet küldése

en: Contact Details
hu: Névjegy részletei

en: Call history
hu: Hívásnapló

en: Remove all history older than:
hu: Előzmények törlése ezen időpont előtt:

en: %1 records to clean
hu: %1 hangfelvétel törlése

en: No records to clean
hu: Nincs törölhető hangfelvétel

en: Deleting %1 records...
hu: %1 hangfelvétel törlése...

en: Removed %1 records
hu: %1 hangfelvétel törölve

en: Removed %1 records, sorry, something went wrong.
hu: %1 hangfelvétel törölve, elnézést, valamilyen hibába ütköztünk.

en: %1 month | %1 months
hu[0]: %1 hónap
hu[1]: %1 hónap

en: 1 year
hu: 1 év

en: Delete all
hu: Összes törlése

en: Mobile
hu: Mobil

en: Incoming
hu: Bejövő

en: Got it
hu: Értem

en: Swipe to reveal actions
hu: Húzza el a műveletek megjelenítéséhez

en: Swipe to delete
hu: Húzza el a törléshez

en: Outgoing
hu: Kimenő

en: Private number
hu: Rejtett szám

en: Unknown number
hu: Ismeretlen szám

note: TRANSLATORS: this refers to which SIM card will be used as default for calls
en: Change all Call associations to %1?
hu: Minden hívás hozzárendelése a következőhöz: %1

en: Change
hu: Módosítás

en: Don't ask again
hu: Ne kérdezze többször

en: SIM Card is locked
hu: A SIM kártya zárolva van

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
hu: Híváshoz vagy üzenetküldéshez oldja fel a SIM kártyát. Ezt a hálózati indikátoron tudja megtenni a képernyő felső részén vagy látogasson el a <a href="system_settings">Rendszerbeállítások &gt; Biztonság és adatvédelem</a> alá.

en: Ok
hu: OK

en: Error
hu: Hiba

en: Invalid USSD code
hu: Érvénytelen USSD kód

en: You have to disable flight mode in order to make calls
hu: Hívásindításhoz először le kell tiltania a repülőgépes módot

en: Disable
hu: Kikapcsol

en: Disabling flight mode
hu: Repülőgépes mód tiltása

en: Please wait
hu: Kérem várjon

en: Switch to default SIM:
hu: Alapértelmezett SIM kártya:

en: Select a default SIM for all outgoing calls. You can always alter your choice in <a href="system_settings">System Settings</a>.
hu: Válassza ki a kimenő hívások alapértelmezett SIM kártyáját. Ezt később bármikor megváltoztathatja a <a href="system_settings">Rendszerbeállítások</a> alatt.

en: No
hu: Nem

en: Later
hu: Később
