ubuntu-docviewer-app - en to bs translation catalogue (77 entries)

en: documents;viewer;pdf;reader;
bs: dokumenti;preglednik;pdf;čitač;

en: Some of the provided arguments are not valid.
bs: Neki od datih argumenata nisu validni.

en: Run fullscreen
bs: Pokreni u punom prikazu

en: Details
bs: Detalji

en: File
bs: Datoteka

en: Location
bs: Lokacija

en: Size
bs: Veličina

en: Created
bs: Kreirano

en: Last modified
bs: Zadnja izmjena

en: MIME type
bs: MIME vrsta

en: Error
bs: Greška

en: Close
bs: Zatvori

en: Multiple documents imported
bs: Višestruki dokumenti ubačeni

en: Choose which one to open:
bs: Izaberite koji ćete otvoriti:

en: File not supported | Files not supported
bs[0]: Dokument nije podržan
bs[1]: Dokumenti nisu podržani
bs[2]: Dokumenti nisu podržani

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
bs[0]: Sljedeći dokument nije ubačen:
bs[1]: Sljedeći dokumenti nisu ubačeni:
bs[2]: Sljedeći dokumenti nisu ubačeni:

en: Pick
bs: Odaberi

en: Unknown file type
bs: Nepoznata vrsta dokumenta

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
bs: Ovaj dokument nije podržan.
    Da li ga želite otvoriti kao obični tekst?

en: Cancel
bs: Odustani

en: Yes
bs: Da

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
bs: %1 bajt

en: Delete file
bs: Obriši datoteku

en: Delete %1 file | Delete %1 files
bs[0]: Obriši %1 datoteku
bs[1]: Obriši %1 datoteke
bs[2]: Obriši %1 datoteke

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
bs[0]: Jeste li sigurni da želite trajno obrisati ovu datoteku?
bs[1]: Jeste li sigurni da želite trajno obrisati ove datoteke?
bs[2]: Jeste li sigurni da želite trajno obrisati ove datoteke?

en: Delete
bs: Obriši

en: Share
bs: Podijeli

en: No documents found
bs: Nema pronađenih dokumenata

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
bs: Povežite svoj uređaj sa bilo kojim računarom i jednostavno prevucite dokumente u direktorij Dokumenti ili ubacite uklonjivi uređaj koji sadržava dokumente.

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
bs: Danas, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
bs: Jučer, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
bs: dd.MM.yyyy hh:mm

en: Documents
bs: Dokumenti

en: search in documents...
bs: traži u dokumentima...

en: Select None
bs: Poništi izbor

en: Select All
bs: Izaberi sve

en: No matching document found
bs: Nisu pronađeni dokumenti koji se podudaraju

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
bs: Molim uvjerite se da vaš upit nije pogrešno napisan i/ili pokušajte drugi upit.

en: Today
bs: Danas

en: Yesterday
bs: Jučer

en: Earlier this week
bs: Ranije ove sedmice

en: Earlier this month
bs: Ranije ovog mjeseca

en: Share to
bs: Podijeli sa

en: Sorting settings
bs: Sortiram postavke

en: Sort by date (Latest first)
bs: Sortiraj po datumu (novije prvo)

en: Sort by name (A-Z)
bs: Sortiraj po imenu (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
bs: Sortiraj po veličini (manje prvo)

en: Reverse order
bs: Okreni red

en: Loading...
bs: Učitavanje...

en: LibreOffice text document
bs: LibreOffice tekstualni dokument

en: LibreOffice spread sheet
bs: LibreOffice tabelarni dokument

en: LibreOffice presentation
bs: LibreOffice prezentacija

en: LibreOffice Draw document
bs: LibreOffice nacrt

en: Unknown LibreOffice document
bs: Nepoznat LibreOffice dokument

en: Disable night mode
bs: Isključni noćni režim

en: Enable night mode
bs: Uključi noćni režim

en: Go to position
bs: Idi na poziciju

en: Choose a position between 1% and 100%
bs: Izaberite poziciju između 1% i 100%

en: GO!
bs: IDI!

en: LibreOffice binaries not found.
bs: Nisu pronađeni LibreOffice binaries.

en: Error while loading LibreOffice.
bs: Greška pri učitavanja LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
bs: Dokument nije učitan.
    Traženi dokument možda sadržava greške ili je zaštićen šifrom.

en: This sheet has no content.
bs: Ovaj list nema sadržaja

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
bs: Pokreće LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
bs: List%1

en: Fit width
bs: Uklopi širinu

en: Fit height
bs: Uklopi visinu

en: Automatic
bs: Automatski

en: File does not exist.
bs: Datoteka ne postoji.

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
bs: Sadržaji

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
bs: Stranica %1 od %2

en: Search
bs: Traži

en: Go to page...
bs: Idi na stranicu...

en: Presentation
bs: Prezentacija

en: Go to page
bs: Idi na stranicu

en: Choose a page between 1 and %1
bs: Izaberi stranicu između 1 i %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
bs: kopija %1
