ubuntu-docviewer-app - en to cs translation catalogue (100 entries)

en: Document Viewer
cs: Prohlížeč dokumentů

en: documents;viewer;pdf;reader;
cs: dokumenty;prohlížeč;pdf;čtečka;

en: Some of the provided arguments are not valid.
cs: Některé ze zadaných argumentů nejsou platné.

en: Open lomiri-docviewer-app displaying the selected file
cs: Otevřít lomiri-docviewer-app a zobrazit v něm vybraný soubor

en: Run fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: Open lomiri-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
cs: Otevřít lomiri-docviewer-app v režimu výběru. Používá se pouze pro testování.

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running lomiri-docviewer-app
cs: Zobrazit dokumenty z dané složky namísto ~/Dokumenty.
    Je třeba, aby popis umístění existoval už před spuštěním lomiri-docviewer-app

en: Details
cs: Podrobnosti

en: File
cs: Soubor

en: Location
cs: Poloha

en: Size
cs: Velikost

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Last modified
cs: Naposledy upraveno

en: MIME type
cs: MIME typ

en: Error
cs: Chyba

en: Close
cs: Zavřít

en: Multiple documents imported
cs: Naimportováno vícero dokumentů

en: Choose which one to open:
cs: Vyberte, který se má otevřít:

en: File not supported | Files not supported
cs[0]: Nepodporovaný soubor
cs[1]: Nepodporované soubory
cs[2]: Nepodporovaných souborů

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
cs[0]: Následující dokument nebyl naimportován:
cs[1]: Následující dokumenty nebyly naimportovány:
cs[2]: Následujících dokumentů nebylo naimportováno:

en: Pick
cs: Vybrat

en: Unknown file type
cs: Neznámý typ souboru

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
cs: Tento soubor není podporován. 
    Chcete ho otevřít jako obyčejný text?

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Yes
cs: Ano

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in kB
en: %1 kB
cs: %1 KB

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
cs: %1 bajtů

en: Delete file
cs: Smazat soubor

en: Delete %1 file | Delete %1 files
cs[0]: Smazat %1 soubor
cs[1]: Smazat %1 soubory
cs[2]: Smazat %1 souborů

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
cs[0]: Opravdu chcete tento soubor natrvalo smazat?
cs[1]: Opravdu chcete tyto soubory natrvalo smazat?
cs[2]: Opravdu chcete tyto soubory natrvalo smazat?

en: Delete
cs: Smazat

en: Share
cs: Sdílet

en: No documents found
cs: Nenalezeny žádné dokumenty

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
cs: Připojte zařízení k počítači a přetáhněte soubory do složky Dokumenty nebo vložte vyměnitelné médium s dokumenty.

en: SD card
cs: SD karta

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
cs: Dnes, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
cs: Včera, %1

en: Documents
cs: Dokumenty

en: Search…
cs: Hledat…

en: Sorting settings…
cs: Nastavení řazení…

en: search in documents...
cs: hledat v dokumentech…

en: Select None
cs: Zrušit výběr

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: No matching document found
cs: Nenalezeny žádné dokumenty

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
cs: Ověřte, že váš dotaz je správně zapsaný anebo zkuste jiný.

en: Today
cs: Dnes

en: Yesterday
cs: Včera

en: Earlier this week
cs: Začátkem tohoto týdne

en: Earlier this month
cs: Začátkem tohoto měsíce

en: Even earlier…
cs: Ještě dříve…

en: Share to
cs: Sdílet s

en: Sorting settings
cs: Nastavení řazení

en: Sort by date (Latest first)
cs: Řadit dle data (nejnovější jako první)

en: Sort by name (A-Z)
cs: Dle názvu (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
cs: Řadit dle velikosti (nejmenší první)

en: Reverse order
cs: Opačné pořadí

en: Loading...
cs: Načítání…

en: LibreOffice text document
cs: LibreOffice textový dokument

en: LibreOffice spread sheet
cs: LibreOffice tabulky

en: LibreOffice presentation
cs: LibreOffice prezentace

en: LibreOffice Draw document
cs: LibreOffice kresba

en: Unknown LibreOffice document
cs: Neznámý LibreOffice dokument

en: Unknown document type
cs: Neznámý typ dokumentu

en: Go to position…
cs: Přejít na pozici…

en: Disable night mode
cs: Vypnout noční režim

en: Enable night mode
cs: Zapnout noční režim

en: Go to position
cs: Přejít na pozici

en: Choose a position between 1% and 100%
cs: Vybrat pozici mezi 1% a 100%

en: GO!
cs: PŘEJÍT!

en: LibreOffice binaries not found.
cs: Nenalezeny spustitelné soubory s LibreOffice.

en: Error while loading LibreOffice.
cs: Chyba při načítání LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
cs: Dokument nenačten.
    Požadovaný dokument může být poškozený anebo chráněný heslem.

en: This sheet has no content.
cs: Tento list nemá žádný obsah.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
cs: Založeno na LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
cs: List%1

en: Fit width
cs: Přizpůsobit šířce

en: Fit height
cs: Přizpůsobit výšce

en: Automatic
cs: Automaticky

en: File does not exist.
cs: Soubor neexistuje.

en: Document is locked
cs: Dokument je uzamčený

en: Please insert a password in order to unlock this document
cs: Prosím zadejte heslo pro odemčení tohoto dokumentu

en: Entered password is not valid
cs: Zadané heslo není platné

en: Unlock
cs: Odemknout

en: Open link externally: %1
cs: Otevřít odkaz externě: %1

en: Go to page %1
cs: Přejít na stránku %1

en: Open link externally
cs: Otevřít odkaz externě

en: Are you sure?
cs: Jste si jistý?

en: Open
cs: Otevřít

en: Go to destination
cs: Jít do cíle

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
cs: Obsah

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
cs: Strana %1 z %2

en: Search
cs: Hledat

en: Go to page...
cs: Přejít na stranu…

en: Presentation
cs: Prezentace

en: Rotate 90° right
cs: Otočit o 90° vpravo

en: Rotate 90° left
cs: Otočit o 90° vlevo

en: Go to page
cs: Přejít na stránku

en: Choose a page between 1 and %1
cs: Vybrat stranu mezi 1 a %1

en: Fit page
cs: Přizpůsobit stránce

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
cs: kopie %1
