ubuntu-docviewer-app - en to eo translation catalogue (79 entries)

en: Document Viewer
eo: Dokumentmontrilo

en: documents;viewer;pdf;reader;
eo: dokumentoj;dokumento;vidigilo;pdf;legilo;montrilo;

en: Some of the provided arguments are not valid.
eo: Kelkaj el la havigitaj argumentoj estas nevalidaj.

en: Run fullscreen
eo: Plenekrane

en: Details
eo: Detaloj

en: File
eo: Dosiero

en: Location
eo: Loko

en: Size
eo: Grandeco

en: Created
eo: Kreita

en: Last modified
eo: Laste ŝanĝita

en: MIME type
eo: MIME-tipo

en: Error
eo: Eraro

en: Close
eo: Fermi

en: Multiple documents imported
eo: Pluraj dokumentoj importitaj

en: Choose which one to open:
eo: Elektu tiun malfermotan:

en: File not supported | Files not supported
eo[0]: Dosiero ne eltenita
eo[1]: Dosieroj ne eltenitaj

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
eo[0]: Jena dokumento ne estis importita:
eo[1]: Jenaj dokumentoj ne estis importitaj:

en: Pick
eo: Elekti

en: Unknown file type
eo: Nekonata dosierspeco

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
eo: Ĉi tiu dosiero ne estas eltenita.
    Ĉu vi volas malfermi ĝin kiel ebenan tekston?

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Yes
eo: Jes

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
eo: %1 bajto

en: Delete file
eo: Forigi dosieron

en: Delete %1 file | Delete %1 files
eo[0]: Forigi %1 dosieron
eo[1]: Forigi %1 dosierojn

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
eo[0]: Ĉu vi volas permanente forigi ĉi tiun dosieron?
eo[1]: Ĉu vi volas permanente forigi ĉi tiujn dosierojn?

en: Delete
eo: Forigi

en: Share
eo: Diskonigi

en: No documents found
eo: Neniu dokumento trovita

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
eo: Konektu vian aparaton al iu komputilo kaj simple ŝovu dosierojn en la dosierujon 'Dokumentoj' aŭ enmetu demeteblan memorilon enhavantan dokumentojn.

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
eo: Hodiaŭ, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
eo: Hieraŭ, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
eo: dd/MM/yyyy hh:mm

en: Documents
eo: Dokumentoj

en: search in documents...
eo: serĉi en dokumentoj...

en: Select None
eo: Elekti neniun

en: Select All
eo: Elekti ĉion

en: No matching document found
eo: Neniu dokumento koincidas

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
eo: Bv. certiĝu pri tio ke via serĉo ne enhavas erarojn kaj/aŭ provu alian serĉon.

en: Today
eo: Hodiaŭ

en: Yesterday
eo: Hieraŭ

en: Earlier this week
eo: Plifrue ĉisemajne

en: Earlier this month
eo: Plifrue ĉimonate

en: Share to
eo: Kundividi kun

en: Sorting settings
eo: Ordigo-agordoj

en: Sort by date (Latest first)
eo: Montri laŭ dato (pli freŝdata unue)

en: Sort by name (A-Z)
eo: Montri laŭ nomo (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
eo: Montri laŭ grando (pli malgranda unue)

en: Reverse order
eo: Inversigi ordon

en: Loading...
eo: Ŝargante…

en: LibreOffice text document
eo: Tesktodokumento de LibreOffice

en: LibreOffice spread sheet
eo: Kalkultabelo de LibreOffice

en: LibreOffice presentation
eo: Prezento de LibreOffice

en: LibreOffice Draw document
eo: Dokumento de LibreOffice Draw

en: Unknown LibreOffice document
eo: Nekonata dokumento de LibreOffice

en: Disable night mode
eo: Malŝalti nokto-reĝimon

en: Enable night mode
eo: Ŝalti nokto-reĝimon

en: Go to position
eo: Iri al pozicio

en: Choose a position between 1% and 100%
eo: Elektu pozicion inter 1% kaj 100%

en: GO!
eo: Iru!

en: LibreOffice binaries not found.
eo: Binaraj dosieroj de LibreOffice ne trovitaj.

en: Error while loading LibreOffice.
eo: Eraro dum la ŝarĝado de LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
eo: Dokumento ne ŝarĝita.
    La petita dokumento eble estas difektita aŭ protektita de pasvorto.

en: This sheet has no content.
eo: Ĉi tiu folio enhavas nenion.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
eo: Funkciigita de LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
eo: Folio%1

en: Fit width
eo: Adapti larĝecon

en: Fit height
eo: Adapti altecon

en: Automatic
eo: Aŭtomate

en: File does not exist.
eo: Dosiero ne ekzistas.

en: Unlock
eo: Malŝlosi

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
eo: Enhavo

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
eo: Paĝo %1 el %2

en: Search
eo: Serĉi

en: Go to page...
eo: Iri al la paĝo...

en: Presentation
eo: Prezento

en: Go to page
eo: Iri al la paĝo

en: Choose a page between 1 and %1
eo: Elektu paĝon inter 1 kaj %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
eo: %1-a kopio
