ubuntu-docviewer-app - en to es translation catalogue (98 entries)

en: Document Viewer
es: Visor de documentos

en: documents;viewer;pdf;reader;
es: documentos;visor;pdf;lector;

en: Some of the provided arguments are not valid.
es: Algunos de los argumentos provistos no son válidos.

en: Open lomiri-docviewer-app displaying the selected file
es: Abrir lomiri-docviewer-app mostrando el archivo seleccionado

en: Run fullscreen
es: Pantalla completa

en: Open lomiri-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
es: Abrir lomiri-docviewer-app en modo de selección. Se usa solo para pruebas.

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running lomiri-docviewer-app
es: Mostrar los documentos de un directorio diferente a ~/Documentos.
    La ruta debe existir antes de ejecutar lomiri-docviewer-app

en: Details
es: Detalles

en: File
es: Archivo

en: Location
es: Ubicación

en: Size
es: Tamaño

en: Created
es: Creada

en: Last modified
es: Última modificación

en: MIME type
es: Tipo MIME

en: Close
es: Cerrar

en: Multiple documents imported
es: Se importaron varios documentos

en: Choose which one to open:
es: Seleccione cuál abrir:

en: File not supported | Files not supported
es[0]: Archivo no compatible
es[1]: Archivos no compatibles

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
es[0]: No se importó el documento siguiente:
es[1]: No se importaron los documentos siguientes:

en: Pick
es: Escoger

en: Unknown file type
es: Tipo de archivo desconocido

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
es: Este archivo no es compatible.
    ¿Quiere abrirlo como texto sencillo?

en: Cancel
es: Cancelar

en: Yes
es: Sí

en: Delete file
es: Eliminar archivo

en: Delete %1 file | Delete %1 files
es[0]: Eliminar %1 archivo
es[1]: Eliminar %1 archivos

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
es[0]: ¿Confirma la eliminación permanente de este archivo?
es[1]: ¿Confirma la eliminación permanente de estos archivos?

en: Delete
es: Eliminar

en: Share
es: Compartir

en: No documents found
es: No se encontraron documentos

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
es: Conecte el dispositivo con cualquier PC y arrastre archivos a la carpeta Documentos, o bien, inserte un soporte extraíble que contenga documentos.

en: SD card
es: Tarjeta SD

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
es: Hoy, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
es: Ayer, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
es: dd/MM/yyyy hh:mm

en: Documents
es: Documentos

en: Search…
es: Buscar…

en: Sorting settings…
es: Ordenando los ajustes…

en: search in documents...
es: buscar en documentos...

en: Select None
es: No seleccionar nada

en: Select All
es: Seleccionar todo

en: No matching document found
es: No se encontró ningún documento

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
es: Asegúrese de que la consulta esté bien escrita o intente una diferente.

en: Today
es: Hoy

en: Yesterday
es: Ayer

en: Earlier this week
es: Esta semana

en: Earlier this month
es: Este mes

en: Even earlier…
es: Incluso antes…

en: Share to
es: Compartir con

en: Sorting settings
es: Ordenación

en: Sort by date (Latest first)
es: Por fecha (últimos primero)

en: Sort by name (A-Z)
es: Por nombre (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
es: Por tamaño (pequeños primero)

en: Reverse order
es: Invertir orden

en: Loading...
es: Cargando...

en: LibreOffice text document
es: Documento de texto de LibreOffice

en: LibreOffice spread sheet
es: Hoja de cálculo de LibreOffice

en: LibreOffice presentation
es: Presentación de LibreOffice

en: LibreOffice Draw document
es: Dibujo de LibreOffice

en: Unknown LibreOffice document
es: Documento de LibreOffice desconocido

en: Unknown document type
es: Tipo de documento desconocido

en: Go to position…
es: Ir a la posición…

en: Disable night mode
es: Desactivar modo nocturno

en: Enable night mode
es: Activar modo nocturno

en: Go to position
es: Ir a la posición

en: Choose a position between 1% and 100%
es: Seleccione una posición entre 1 y 100 %

en: GO!
es: ¡IR!

en: LibreOffice binaries not found.
es: Binarios de LibreOffice no encontrados.

en: Error while loading LibreOffice.
es: Error durante la carga de LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
es: Documento no cargado
    El documento solicitado puede estar dañado o protegido por una contraseña.

en: This sheet has no content.
es: Esta hoja no tiene contenido.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
es: Funciona con LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
es: Hoja%1

en: Fit width
es: Ajustar a la anchura

en: Fit height
es: Ajustar a la altura

en: Automatic
es: Automático

en: File does not exist.
es: El archivo no existe.

en: Document is locked
es: El documento está bloqueado

en: Please insert a password in order to unlock this document
es: Inserte una contraseña para desbloquear este documento

en: Entered password is not valid
es: La contraseña introducida no es válida

en: Unlock
es: Desbloquear

en: Open link externally: %1
es: Abrir enlace externamente: %1

en: Go to page %1
es: Ir a la página %1

en: Open link externally
es: Abrir enlace externamente

en: Are you sure?
es: ¿Lo confirma?

en: Open
es: Abrir

en: Go to destination
es: Ir al destino

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
es: Sumario

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
es: Página %1 de %2

en: Search
es: Buscar

en: Go to page...
es: Ir a la página…

en: Presentation
es: Presentación

en: Rotate 90° right
es: Girar 90° a la derecha

en: Rotate 90° left
es: Girar 90° a la izquierda

en: Go to page
es: Ir a la página

en: Choose a page between 1 and %1
es: Elija una página entre 1 y %1

en: Fit page
es: Encajar página

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
es: copia %1
