ubuntu-docviewer-app - en to hu translation catalogue (78 entries)

en: documents;viewer;pdf;reader;
hu: dokumentumok;megtekintő;pdf;olvasó;

en: Some of the provided arguments are not valid.
hu: Néhány argumentum nem érvényes.

en: Run fullscreen
hu: Teljes képernyős futás

en: Details
hu: Részletek

en: File
hu: Fájl

en: Location
hu: Helyszín

en: Size
hu: Méret

en: Created
hu: Létrehozva

en: Last modified
hu: Utolsó módosítás

en: MIME type
hu: MIME-típus

en: Error
hu: Hiba

en: Close
hu: Bezárás

en: Multiple documents imported
hu: Több dokumentum lett importálva

en: Choose which one to open:
hu: Válassza ki a megnyitandót:

en: File not supported | Files not supported
hu[0]: A fájl nem támogatott
hu[1]: A fájlok nem támogatottak

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
hu[0]: A következő dokumentum nem került importálásra:
hu[1]: A következő dokumentumok nem kerültek importálásra:

en: Pick
hu: Válasszon

en: Unknown file type
hu: Ismeretlen fájltípus

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
hu: Ez a fájl nem támogatott.
    Meg szeretné nyitni egyszerű szövegként?

en: Cancel
hu: Mégse

en: Yes
hu: Igen

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
hu: %1 bájt

en: Delete file
hu: Fájl törlése

en: Delete %1 file | Delete %1 files
hu[0]: %1 fájl törlése
hu[1]: %1 fájl törlése

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
hu[0]: Biztos, hogy véglegesen törölni szeretné ezt a fájlt?
hu[1]: Biztos, hogy véglegesen törölni szeretné ezeket a fájlokat?

en: Delete
hu: Törlés

en: Share
hu: Megosztás

en: No documents found
hu: Nem található dokumentum

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
hu: Csatlakoztassa az eszközt bármilyen számítógéphez, majd másolja a dokumentumokat a felcsatolt meghajtó Dokumentumok mappájába.

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
hu: Ma, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
hu: Tegnap, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
hu: yyyy-MM-dd hh.mm

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: dddd, hh:mm
hu: dddd, hh.mm

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: search in documents...
hu: dokumentum keresése…

en: Select None
hu: Kijelölés törlése

en: Select All
hu: Összes kijelölése

en: No matching document found
hu: Nem található ilyen dokumentum

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
hu: Győződjön meg róla, hogy nem írta el a keresési feltételt. Vagy próbáljon másképp rákeresni a dokumentumra.

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Earlier this week
hu: Korábban a héten

en: Earlier this month
hu: Korábban a hónapban

en: Share to
hu: Megosztás

en: Sorting settings
hu: Rendezési beállítások

en: Sort by date (Latest first)
hu: Dátum szerint (újabb előre)

en: Sort by name (A-Z)
hu: Név szerint (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
hu: Méret szerint (kisebb előre)

en: Reverse order
hu: Fordított sorrend

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: LibreOffice text document
hu: LibreOffice dokumentum

en: LibreOffice spread sheet
hu: LibreOffice táblázat

en: LibreOffice presentation
hu: LibreOffice bemutató

en: LibreOffice Draw document
hu: LibreOffice rajzdokumentum

en: Unknown LibreOffice document
hu: Ismeretlen LibreOffice dokumentum

en: Disable night mode
hu: Éjjeli mód letiltása

en: Enable night mode
hu: Éjjeli mód

en: Go to position
hu: Ugrás pozícióhoz

en: Choose a position between 1% and 100%
hu: Válasszon egy pozíciót 1% és 100% között

en: GO!
hu: Mehet!

en: LibreOffice binaries not found.
hu: Nem találhatóak LibreOffice binárisok.

en: Error while loading LibreOffice.
hu: Hiba a LibreOffice betöltése közben.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
hu: A dokumentum betöltése nem sikerült.
    A kért dokumentum korrupt vagy jelszóval védett.

en: This sheet has no content.
hu: Ez a munkalap nem tartalmaz semmit.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
hu: Megnyitás a LibreOfficeKit segítségével

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
hu: Munkalap%1

en: Fit width
hu: Teljes szélesség

en: Fit height
hu: Teljes magasság

en: Automatic
hu: Automatikus

en: File does not exist.
hu: A fájl nem létezik.

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
hu: Tartalomjegyzék

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
hu: %1. oldal (összesen: %2)

en: Search
hu: Keresés

en: Go to page...
hu: Ugrás oldalhoz…

en: Presentation
hu: Bemutató

en: Go to page
hu: Ugrás megadott oldalhoz

en: Choose a page between 1 and %1
hu: Válasszon egy oldalt 1 és %1 között

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
hu: másolat %1
