ubuntu-docviewer-app - en to id translation catalogue (76 entries)

en: documents;viewer;pdf;reader;
id: dokumen;penampil;pdf;pembaca;

en: Some of the provided arguments are not valid.
id: Beberapa argumen yang diberikan tidak sah.

en: Run fullscreen
id: Jalankan layar penuh

en: Details
id: Rincian

en: Location
id: Lokasi

en: Size
id: Ukuran

en: Created
id: Dibuat

en: Last modified
id: Modifikasi terakhir

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Error
id: Gagal

en: Close
id: Tutup

en: Multiple documents imported
id: Banyak dokumen telah diimpor

en: Choose which one to open:
id: Pilih satu untuk dibuka:

en: File not supported | Files not supported
id[0]: Berkas tak didukung

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
id[0]: Berkas berikut tidak diimpor:

en: Pick
id: Memilih

en: Unknown file type
id: Jenis berkas tak dikenal

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
id: Jenis berkas ini tidak didukung.
    Apakah anda ingin membukanya sebagai teks biasa?

en: Cancel
id: Batal

en: Yes
id: Iya

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
id: %1 bita

en: Delete file
id: Menghapus berkas

en: Delete %1 file | Delete %1 files
id[0]: Menghapus %1 berkas

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
id[0]: Yakin menghapus berkas ini?

en: Delete
id: Hapus

en: Share
id: Berbagi

en: No documents found
id: Tak ada dokumen

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
id: Hubungkan perangkat ini pada komputer lalu letakkan berkas pada folder Dokumen atau masukkan media yang mengandung dokumen.

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
id: Hari ini, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
id: Kemarin, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: dddd, hh:mm
id: dddd, HH:mm

en: Documents
id: Dokumen

en: search in documents...
id: cari di dokumen...

en: Select None
id: Jangan Pilih

en: Select All
id: Pilih semua

en: No matching document found
id: Tidak ada dokumen yang sama ditemukan

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
id: Tolong pastikan bahwa perintah yang anda masukan benar dan/atau coba dengan perintah lain.

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Earlier this week
id: Awal minggu ini

en: Earlier this month
id: Awal bulan ini

en: Share to
id: Bagikan ke

en: Sorting settings
id: Pengaturan sortiran

en: Sort by date (Latest first)
id: Sortir bedasarkan tanggal (Terbaru dahulu)

en: Sort by name (A-Z)
id: Sortir bedasarkan nama (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
id: Sortir bedasarkan ukuran (Terkecil dahulu)

en: Reverse order
id: Urutan terbalik

en: Loading...
id: Memuat...

en: LibreOffice text document
id: Teks dokumen LibreOffice

en: LibreOffice spread sheet
id: Spread sheet LibreOffice

en: LibreOffice presentation
id: Presentasi LibreOffice

en: LibreOffice Draw document
id: Dokumen LibreOffice Draw

en: Unknown LibreOffice document
id: Dokumen LibreOffice tidak dikenali

en: Disable night mode
id: Matikan mode malam

en: Enable night mode
id: Aktifkan mode malam

en: Go to position
id: Lompat ke posisi

en: Choose a position between 1% and 100%
id: Pilih posisi diantara 1% dan 100%

en: GO!
id: PERGI!

en: LibreOffice binaries not found.
id: Binary LibreOffice tidak ditemukan.

en: Error while loading LibreOffice.
id: Ralat saat membuka LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
id: Dokumen gagal dimuat.
    Dokumen yang diminta mungkin korup atau terlindung oleh password.

en: This sheet has no content.
id: Lembar ini kosong.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
id: Didukung oleh LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
id: Lembar%1

en: Fit width
id: Sesuaikan lebar

en: Fit height
id: Sesuaikan tinggi

en: Automatic
id: Otomatis

en: File does not exist.
id: Berkas tidak ada.

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
id: Daftar Isi

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
id: Halaman %1 dari %2

en: Search
id: Cari

en: Go to page...
id: Ke halaman...

en: Presentation
id: Presentasi

en: Go to page
id: Ke halaman

en: Choose a page between 1 and %1
id: Pilih halaman antara 1 dan %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
id: kopi %1
