ubuntu-docviewer-app - en to it translation catalogue (98 entries)

en: Document Viewer
it: Visualizzatore Documenti

en: documents;viewer;pdf;reader;
it: documenti;visualizzatore;pdf;lettore;viewer;reader;

en: Some of the provided arguments are not valid.
it: Alcuni degli argomenti forniti non sono validi.

en: Open lomiri-docviewer-app displaying the selected file
it: Avviare l'app per la visualizzazione dei documenti di Lomiri mostrando il file selezionato

en: Run fullscreen
it: Esegui a schermo intero

en: Open lomiri-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
it: Avviare l'app per la visualizzazione dei documenti di Lomiri in modalità «selezione». Usata solo per i test.

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running lomiri-docviewer-app
it: Mostra i documenti dalla cartella data, anziché dalla cartella ~/Documenti.
    Il percorso deve esistere prima dell'avvio dell'applicazione per la visualizzazione dei documenti di Lomiri

en: Details
it: Dettagli

en: Location
it: Posizione

en: Size
it: Dimensione

en: Created
it: Creato

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Error
it: Errore

en: Close
it: Chiudi

en: Multiple documents imported
it: Molteplici documenti importati

en: Choose which one to open:
it: Scegliere quale aprire:

en: File not supported | Files not supported
it[0]: File non supportato
it[1]: File non supportati

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
it[0]: Il seguente documento non è stato importato:
it[1]: I seguenti documenti non sono stati importati:

en: Pick
it: Scegli

en: Unknown file type
it: Tipo di file sconosciuto

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
it: Questo file non è supportato.
    Aprirlo come testo semplice?

en: Cancel
it: Annulla

en: Yes
it: Si

en: Delete file
it: Elimina file

en: Delete %1 file | Delete %1 files
it[0]: Elimina %1 file
it[1]: Elimina %1 file

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
it[0]: Eliminare veramente in modo permanente questo file?
it[1]: Eliminare veramente in modo permanente questi file?

en: Delete
it: Elimina

en: Share
it: Condividi

en: No documents found
it: Nessun documento trovato

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
it: Connettere il dispositivo a un computer e trascinare i file nella cartella Documenti o inserire un'unità rimovibile che contenga i documenti.

en: SD card
it: Scheda SD

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
it: Oggi, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
it: Ieri, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
it: dd/MM/yyyy hh:mm

en: Documents
it: Documenti

en: Search…
it: Cerca…

en: Sorting settings…
it: Impostazioni ordinamento…

en: search in documents...
it: Ricerca nei documenti...

en: Select None
it: Non selezionare

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: No matching document found
it: Nessun documento corrispondente trovato

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
it: Assicurarsi che la ricerca non contenga errori o provare una interrogazione differente.

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: Earlier this week
it: Questa settimana

en: Earlier this month
it: Questo mese

en: Even earlier…
it: Più vecchi…

en: Share to
it: Condividi con

en: Sorting settings
it: Impostazioni ordinamento

en: Sort by date (Latest first)
it: Ordina per data (Più recente prima)

en: Sort by name (A-Z)
it: Ordina per nome (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
it: Ordina per dimensione (Più piccolo prima)

en: Reverse order
it: Ordine inverso

en: Loading...
it: Caricamento...

en: LibreOffice text document
it: Documento di testo di LibreOffice

en: LibreOffice spread sheet
it: Foglio elettronico di LibreOffice

en: LibreOffice presentation
it: Presentazione di LibreOffice

en: LibreOffice Draw document
it: Disegno di LibreOffice

en: Unknown LibreOffice document
it: Documento di LibreOffice sconosciuto

en: Unknown document type
it: Tipo di documento sconosciuto

en: Go to position…
it: Va alla posizione…

en: Disable night mode
it: Disabilitare modalità notte

en: Enable night mode
it: Abilitare modalità notte

en: Go to position
it: Va alla posizione

en: Choose a position between 1% and 100%
it: Scegliere una posizione tra 1% e 100%

en: GO!
it: Vai!

en: LibreOffice binaries not found.
it: File binari di LibreOffice non trovati.

en: Error while loading LibreOffice.
it: Errore durante il caricamento di LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
it: Documento non caricato.
    Il documento richiesto potrebbe essere danneggiato o protetto da una password.

en: This sheet has no content.
it: Questo foglio non ha contenuti.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
it: Basata su LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
it: Foglio%1

en: Fit width
it: Adatta alla larghezza

en: Fit height
it: Adatta altezza

en: Automatic
it: Automatico

en: File does not exist.
it: Il file non esiste.

en: Document is locked
it: Il documento è bloccato

en: Please insert a password in order to unlock this document
it: Per favore inserisci una password per sbloccare questo documento

en: Entered password is not valid
it: La password inserita non è valida

en: Unlock
it: Sblocca

en: Open link externally: %1
it: Apri collegamento esternamente: %1

en: Go to page %1
it: Vai alla pagina %1

en: Open link externally
it: Apri collegamento esternamente

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Open
it: Apri

en: Go to destination
it: Va alla destinazione

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
it: Contenuto

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
it: Pagina %1 di %2

en: Search
it: Cerca

en: Go to page...
it: Vai alla pagina...

en: Presentation
it: Presentazione

en: Rotate 90° right
it: Ruota 90° a destra

en: Rotate 90° left
it: Ruota 90° a sinistra

en: Go to page
it: Vai alla pagina

en: Choose a page between 1 and %1
it: Scegliere una pagina tra 1 e %1

en: Fit page
it: Adatta alla pagina

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
it: copia %1
