ubuntu-docviewer-app - en to pt translation catalogue (98 entries)

en: Document Viewer
pt: Visualizador de Documentos

en: documents;viewer;pdf;reader;
pt: visualizador;documentos;leitor;pdf;

en: Some of the provided arguments are not valid.
pt: Alguns dos argumentos fornecidos não são válidos.

en: Open lomiri-docviewer-app displaying the selected file
pt: Abra a lomiri-docviewer-app exibindo o arquivo selecionado

en: Run fullscreen
pt: Abrir em ecrã completo

en: Open lomiri-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
pt: Abra lomiri-docviewer-app no modo de seleção. Usado apenas para testes.

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running lomiri-docviewer-app
pt: Mostrar os documentos da pasta fornecida, em vez de ~/Documentos.
    O caminho deve existir antes abrir o lomiri-docviewer-app

en: Details
pt: Detalhes

en: File
pt: Ficheiro

en: Location
pt: Localização

en: Size
pt: Tamanho

en: Created
pt: Criada

en: Last modified
pt: Última modificação

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Error
pt: Erro

en: Close
pt: Fechar

en: Multiple documents imported
pt: Múltiplos documentos importados

en: Choose which one to open:
pt: Escolha qual abrir:

en: File not supported | Files not supported
pt[0]: Ficheiro não suportado
pt[1]: Ficheiros não suportados

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
pt[0]: O seguinte documento não foi importado:
pt[1]: Os seguintes documentos não foram importados:

en: Pick
pt: Escolher

en: Unknown file type
pt: Tipo de ficheiro desconhecido

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
pt: Este ficheiro não é suportado.
    Quer abrir como texto simples?

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Yes
pt: Sim

en: Delete file
pt: Apagar o ficheiro

en: Delete %1 file | Delete %1 files
pt[0]: Apagar %1 ficheiro
pt[1]: Apagar %1 ficheiros

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
pt[0]: Tem a certeza que quer eliminar este ficheiro?
pt[1]: Tem a certeza que quer eliminar estes ficheiros?

en: Delete
pt: Eliminar

en: Share
pt: Partilhar

en: No documents found
pt: Sem documentos encontrados

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
pt: Ligue o dispositivo a qualquer computador copie ficheiros para dentro da pasta Documentos ou introduzia um dispositivo removível.

en: SD card
pt: Cartão SD

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
pt: Hoje, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
pt: Ontem, %1

en: Documents
pt: Documentos

en: Search…
pt: Procurar…

en: Sorting settings…
pt: Ordenando as configurações…

en: search in documents...
pt: procurar em documentos...

en: Select None
pt: Não selecionar nenhum

en: Select All
pt: Selecionar tudo

en: No matching document found
pt: Sem correspondencias

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
pt: Por favor, assegure que o que procura não contém erros ou procure por outro termo.

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Earlier this week
pt: No início desta semana

en: Earlier this month
pt: No início deste mês

en: Even earlier…
pt: Ainda mais cedo…

en: Share to
pt: Partilhar para

en: Sorting settings
pt: Ordenar definições

en: Sort by date (Latest first)
pt: Ordenar por data (Última primeiro)

en: Sort by name (A-Z)
pt: Ordenar por nome (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
pt: Ordenar por tamanho (Menor primeiro)

en: Reverse order
pt: Inverter ordem

en: Loading...
pt: A carregar...

en: LibreOffice text document
pt: Documento de texto LibreOffice

en: LibreOffice spread sheet
pt: Folha de cálculo LibreOffice

en: LibreOffice presentation
pt: Apresentação LibreOffice

en: LibreOffice Draw document
pt: Documento LibreOffice Draw

en: Unknown LibreOffice document
pt: Documento LibreOffice desconhecido

en: Unknown document type
pt: Tipo de documento desconhecido

en: Go to position…
pt: Ir para posição…

en: Disable night mode
pt: Desativar modo noturno

en: Enable night mode
pt: Ativar modo noturno

en: Go to position
pt: Ir para posição

en: Choose a position between 1% and 100%
pt: Escolha uma posição entre 1% e 100%

en: GO!
pt: IR!

en: LibreOffice binaries not found.
pt: Binários do LibreOffice não encontrados.

en: Error while loading LibreOffice.
pt: Erro ao carregar LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
pt: Documento não carregado.
    O documento pedido pode estar corrompido ou protegido com palavra-passe.

en: This sheet has no content.
pt: Esta folha não tem conteúdo.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
pt: Fornecido por LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
pt: Folha%1

en: Fit width
pt: Ajustar à largura

en: Fit height
pt: Ajustar altura

en: Automatic
pt: Automático

en: File does not exist.
pt: Ficheiro não existe.

en: Document is locked
pt: Documento está bloqueado

en: Please insert a password in order to unlock this document
pt: Insira uma senha para desbloquear este documento

en: Entered password is not valid
pt: A senha digitada não é válida

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Open link externally: %1
pt: Abrir link externamente: %1

en: Go to page %1
pt: Ir para a página %1

en: Open link externally
pt: Abrir link externamente

en: Are you sure?
pt: Você tem a certeza?

en: Open
pt: Abrir

en: Go to destination
pt: Ir para destino

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
pt: Conteúdos

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
pt: Página %1 de %2

en: Search
pt: Procurar

en: Go to page...
pt: Ir para a página...

en: Presentation
pt: Apresentação

en: Rotate 90° right
pt: Girar 90° para a direita

en: Rotate 90° left
pt: Girar 90° para a esquerda

en: Go to page
pt: Ir para a página

en: Choose a page between 1 and %1
pt: Escolha uma página entre 1 e %1

en: Fit page
pt: Ajustar página

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
pt: cópia %1
