ubuntu-docviewer-app - en to ro translation catalogue (76 entries)

en: documents;viewer;pdf;reader;
ro: documente;vizualizator;pdf;cititor;

en: Some of the provided arguments are not valid.
ro: Unele dintre argumentele furnizate nu sunt valide.

en: Run fullscreen
ro: Deschide în ecran complet

en: Details
ro: Detalii

en: File
ro: Fișier

en: Location
ro: Locația

en: Size
ro: Dimensiune

en: Created
ro: Creat

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: Error
ro: Eroare

en: Close
ro: închide

en: Multiple documents imported
ro: Au fost importate mai multe documente

en: Choose which one to open:
ro: Alege ce document vrei să deschizi:

en: File not supported | Files not supported
ro[0]: Tip fișier nesuportat
ro[1]: Tipuri fișiere nesuportate
ro[2]: Tipuri de fișiere nesuportate

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
ro[0]: Următorul document nu a fost importat:
ro[1]: Următoarele documente nu au fost importate:
ro[2]: Documentele următoare nu au fost importate:

en: Pick
ro: Alegeți

en: Unknown file type
ro: Tip fișier necunoscut

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
ro: Acest tip de fișier nu este suportat.
    Vrei să îl deschizi ca fișier text?

en: Cancel
ro: Anulează

en: Yes
ro: Da

en: Delete file
ro: Șterge fișier

en: Delete %1 file | Delete %1 files
ro[0]: Șterge %1 fișier
ro[1]: Șterge %1 fișiere
ro[2]: Șterge %1 de fișiere

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
ro[0]: Ești sigur că vrei să ștergi permanent acest fișier?
ro[1]: Ești sigur că vrei să ștergi permanent aceste fișiere?
ro[2]: Ești sigur că vrei ca să ștergi aceste fișiere permanent?

en: Delete
ro: Șterge

en: Share
ro: Partajează

en: No documents found
ro: Nici un document găsit

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
ro: Conectează dispozitivul la orice computer și pur și simplu trage fișierele în directorul Documente sau conectează un dispozitiv portabil care conține documente.

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
ro: Azi, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
ro: Ieri, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
ro: dd/MM/yyyy hh:mm

en: Documents
ro: Documente

en: search in documents...
ro: caută în documente...

en: Select None
ro: Anulaţi selecţia

en: Select All
ro: Selectează tot

en: No matching document found
ro: Nu am găsit nici un document care să se potrivească

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
ro: Asigurăte că cererea ta nu este scris greșit și/sau încearcă o altă cerere.

en: Today
ro: Astăzi

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Earlier this week
ro: Săptămâna aceasta

en: Earlier this month
ro: Luna aceasta

en: Share to
ro: Partajați către

en: Sorting settings
ro: Setări de ordonare

en: Sort by date (Latest first)
ro: Sortează după dată (ultimele prima oară)

en: Sort by name (A-Z)
ro: Sortează după nume (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
ro: Sortează după dimensiune (primele cele mai mici)

en: Reverse order
ro: Ordine inversă

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: LibreOffice text document
ro: Document text LibreOffice

en: LibreOffice spread sheet
ro: Foaie de calcul LibreOffice

en: LibreOffice presentation
ro: Prezentare LibreOffice

en: LibreOffice Draw document
ro: Desen document LibreOffice

en: Unknown LibreOffice document
ro: Document LibreOffice necunoscut

en: Disable night mode
ro: Dezactivează modul nocturn

en: Enable night mode
ro: Activează modul noapte

en: Go to position
ro: Mergi la poziția

en: Choose a position between 1% and 100%
ro: Alege o poziție între 1% și 100%

en: GO!
ro: Mergi!

en: LibreOffice binaries not found.
ro: Informațiile binare LibreOffice nu au fost găsite.

en: Error while loading LibreOffice.
ro: Eroare la încărcarea LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
ro: Documentul nu a fost încărcat.
    Documentul cerut poate să fie corupt sau protejat cu parolă.

en: This sheet has no content.
ro: Această foaie de calcul nu are conținut.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
ro: Dezvolta cu LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
ro: Foaia%1

en: Fit width
ro: Ajustează lățimea

en: Fit height
ro: Ajustează înălțimea

en: Automatic
ro: Automat

en: File does not exist.
ro: Fișierul nu există.

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
ro: Conținut

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
ro: Pagina %1 din %2

en: Search
ro: Caută

en: Go to page...
ro: Mergi la pagina...

en: Presentation
ro: Prezentare

en: Go to page
ro: Mergi la pagina

en: Choose a page between 1 and %1
ro: Alege o pagină între 1 și %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
ro: copiază %1
