ubuntu-docviewer-app - en to sv translation catalogue (96 entries)

en: Document Viewer
sv: Dokumentvisare

en: documents;viewer;pdf;reader;
sv: dokument;visare;pdf;läsare;

en: Some of the provided arguments are not valid.
sv: Några av de tillhandahållna argumenten är inte giltliga.

en: Open lomiri-docviewer-app displaying the selected file
sv: Öppna lomiri-docviewer-app för att visa vald fil

en: Run fullscreen
sv: Kör i fullskärm

en: Open lomiri-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
sv: Öppna lomiri-docviewer-app i väljläge. Enbart använd för test.

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running lomiri-docviewer-app
sv: Visa dokument från vald mapp, istället för ~/Dokument.
    Vägen måste existera innan lomiri-dockviewer-app körs

en: Details
sv: Detaljer

en: File
sv: Fil

en: Location
sv: Plats

en: Size
sv: Storlek

en: Created
sv: Skapad

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: MIME type
sv: MIME-typ

en: Error
sv: Fel

en: Close
sv: Stäng

en: Multiple documents imported
sv: Flera dokument importerade

en: Choose which one to open:
sv: Välj vilken som skall öppnas:

en: File not supported | Files not supported
sv[0]: Filens format stöds inte
sv[1]: Filernas format stöds inte

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
sv[0]: Följande dokument importerades inte:
sv[1]: Följande dokument importerades inte:

en: Pick
sv: Välj

en: Unknown file type
sv: Okänd filtyp

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
sv: Den här filen är inte stödd.
    Vill du öppna som vanlig text?

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Yes
sv: Ja

en: Delete file
sv: Ta bort fil

en: Delete %1 file | Delete %1 files
sv[0]: Ta bort %1 fil
sv[1]: Ta bort %1 filer

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort denna fil permanent?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort dessa filer permanent?

en: Delete
sv: Radera

en: Share
sv: Dela

en: No documents found
sv: Inga dokument funna

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
sv: Anslut din enhet till en dator och dra över filer till dokumentmapp eller anslut löstagbart media innehållandes dokument.

en: SD card
sv: SD kort

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
sv: Idag, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
sv: Igår, %1

en: Documents
sv: Dokument

en: Search…
sv: Sök…

en: Sorting settings…
sv: Sorterar inställningar…

en: search in documents...
sv: sök i dokument...

en: Select None
sv: Avmarkera allt

en: Select All
sv: Välj alla

en: No matching document found
sv: Inga matchande dokument hittade

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
sv: Kontrollera stavningen och/eller försök med andra söktermer

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: Earlier this week
sv: Tidigare denna vecka

en: Earlier this month
sv: Tidigare denna månad

en: Even earlier…
sv: Ännu äldre…

en: Share to
sv: Dela till

en: Sorting settings
sv: Sorterar inställningar

en: Sort by date (Latest first)
sv: Sortera efter datum (senaste först)

en: Sort by name (A-Z)
sv: Sortera efter namn (A-Ö)

en: Sort by size (Smaller first)
sv: Sortera efter storlek (minsta först)

en: Reverse order
sv: Omvänd ordning

en: Loading...
sv: Läser in…

en: LibreOffice text document
sv: LibreOffice textdokument

en: LibreOffice spread sheet
sv: LibreOffice kalkylark

en: LibreOffice Draw document
sv: LibreOffice Draw dokument

en: Unknown LibreOffice document
sv: Okänt LibreOffice-dokument

en: Unknown document type
sv: Okänd dokumenttyp

en: Go to position…
sv: Gå till position…

en: Disable night mode
sv: Inaktivera nattläge

en: Enable night mode
sv: Aktivera nattläge

en: Go to position
sv: Gå till position

en: Choose a position between 1% and 100%
sv: Välj en position mellan 1% och 100%

en: GO!
sv: GÅ!

en: LibreOffice binaries not found.
sv: LibreOffice binärer ej funna.

en: Error while loading LibreOffice.
sv: Fel vid laddning av LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
sv: Dokument inte laddat.
    Det begärda dokumentet kan vara korrupt eller lösenordsskyddat.

en: This sheet has no content.
sv: Detta ark har inget innehåll.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
sv: Drivs av LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
sv: Ark%1

en: Fit width
sv: Passa bredd

en: Fit height
sv: Passa höjd

en: Automatic
sv: Automatisk

en: File does not exist.
sv: Fil existerar inte.

en: Document is locked
sv: Dokument är låst

en: Please insert a password in order to unlock this document
sv: Sätt in ett lösenord för att låsa upp detta dokument

en: Entered password is not valid
sv: Angett lösenord är inte giltigt

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Open link externally: %1
sv: Öppna länk externt: %1

en: Go to page %1
sv: Gå till sida %1

en: Open link externally
sv: Öppna länk externt

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Open
sv: Öppna

en: Go to destination
sv: Gå till destination

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
sv: Innehållsförteckning

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
sv: Sida %1 av %2

en: Search
sv: Sök

en: Go to page...
sv: Gå till sida...

en: Rotate 90° right
sv: Rotera 90° höger

en: Rotate 90° left
sv: Rotera 90° vänster

en: Go to page
sv: Gå till sida

en: Choose a page between 1 and %1
sv: Välj en sida mellan 1 och %1

en: Fit page
sv: Passa sida

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
sv: kopia %1
