ubuntu-docviewer-app - en to tr translation catalogue (78 entries)

en: documents;viewer;pdf;reader;
tr: belgeler;görüntüleyici;pdf;okuyucu;

en: Some of the provided arguments are not valid.
tr: Sağlanan argümanlardan bazıları geçerli değil.

en: Run fullscreen
tr: Tam ekran çalıştır

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: File
tr: Dosya

en: Location
tr: Konum

en: Size
tr: Boyut

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Last modified
tr: Son değiştirilme

en: MIME type
tr: MIME türü

en: Error
tr: Hata

en: Close
tr: Kapat

en: Multiple documents imported
tr: Birden çok belge içe aktarılmış

en: Choose which one to open:
tr: Hangisinin açacağını seçin:

en: File not supported | Files not supported
tr[0]: Dosya desteklenmiyor
tr[1]: Dosyalar desteklenmiyor

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
tr[0]: Belge içe aktarılmadı:
tr[1]: Belgeler içe aktarılamadı:

en: Pick
tr: Seç

en: Unknown file type
tr: Bilinmeyen dosya türü

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
tr: Bu dosya desteklenmiyor. 
    Düz metin olarak açmak ister misiniz?

en: Cancel
tr: İptal

en: Yes
tr: Evet

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
tr: %1 bayt

en: Delete file
tr: Dosyayı sil

en: Delete %1 file | Delete %1 files
tr[0]: %1 dosyayı sil
tr[1]: %1 dosyayı sil

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
tr[0]: Bu dosyayı kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: Bu dosyaları kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Delete
tr: Sil

en: Share
tr: Paylaş

en: No documents found
tr: Belge bulunamadı

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
tr: Cihazınızı herhangi bir bilgisayara bağlayın ve dosyaları sadece Belgeler klasörüne sürükleyin ya da belgeleri içeren çıkarılabilir medyayı yerleştirin.

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
tr: Bugün, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
tr: Dün, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
tr: dd/MM/yyyy hh:mm

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: dddd, hh:mm
tr: hh:mm dddd

en: Documents
tr: Belgeler

en: search in documents...
tr: belgelerde arama…

en: Select None
tr: Hiçbirini seçme

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: No matching document found
tr: Eşleşen bir doküman bulunamadı

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
tr: Lütfen sorgunuzun hatalı yazılmış olmadığından ve / veya farklı bir sorgu denediğinden emin olun.

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: Earlier this week
tr: Bu haftanın başlarında

en: Earlier this month
tr: Bu ay'ın başlarında

en: Share to
tr: Paylaş

en: Sorting settings
tr: Sıralama ayarları

en: Sort by date (Latest first)
tr: Tarihe göre sırala (Önce en yenisi)

en: Sort by name (A-Z)
tr: İsme göre sırala (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
tr: Boyuta göre sıralama (küçükten büyüğe)

en: Reverse order
tr: Ters sıra

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: LibreOffice text document
tr: LibreOffice metin belgesi

en: LibreOffice spread sheet
tr: LibreOffice elektronik tablosu

en: LibreOffice presentation
tr: LibreOffice sunumu

en: LibreOffice Draw document
tr: LibreOffice Çizim belgesi

en: Unknown LibreOffice document
tr: Bilinmeyen LibreOffice belgesi

en: Disable night mode
tr: Gece Modunu devre dışı bırak

en: Enable night mode
tr: Gece modunu aktifleştir

en: Go to position
tr: Pozisyona git

en: Choose a position between 1% and 100%
tr: %1 ila %100 arasında bir konum seçin

en: GO!
tr: GİT!

en: LibreOffice binaries not found.
tr: LibreOffice gerekli dosyaları bulunamadı.

en: Error while loading LibreOffice.
tr: LibreOffice yüklenirken hata oluştu.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
tr: Belge yüklenmedi. 
    İstenen belge bozuk veya bir parola ile korunmuş olabilir.

en: This sheet has no content.
tr: Bu sayfanın içeriği yok.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
tr: LibreOfficeKit tarafından desteklenmektedir

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
tr: Excel%1

en: Fit width
tr: Genişlet

en: Fit height
tr: Yüksekliğe Sığdır

en: Automatic
tr: Otomatik

en: File does not exist.
tr: Dosya bulunmuyor.

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
tr: İçindekiler

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
tr: Sayfa %1/%2

en: Search
tr: Ara

en: Go to page...
tr: Sayfaya git...

en: Presentation
tr: Sunum

en: Go to page
tr: Sayfaya git

en: Choose a page between 1 and %1
tr: 1 ile %1 arası bir sayfa seçin

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
tr: kopyala %1
