ubuntu-docviewer-app - en to ar translation catalogue (75 entries)

en: documents;viewer;pdf;reader;
ar: مستندات;عارض;قاريء;قارئ;مستند;المستندات;المستند;

en: Some of the provided arguments are not valid.
ar: بعض المعطيات غير صالحة.

en: Run fullscreen
ar: تشغيل ملء الشاشة

en: Details
ar: التفاصيل

en: File
ar: ملف

en: Location
ar: الموقع

en: Size
ar: الحجم

en: Created
ar: تم إنشاؤها

en: Last modified
ar: آخر تعديل

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Error
ar: خطأ

en: Close
ar: أغلق

en: Multiple documents imported
ar: ثم استيراد مستندات متعددة

en: Choose which one to open:
ar: اختر أيها تريد فتحه:

en: File not supported | Files not supported
ar[0]: الملف غير مدعوم
ar[1]: الملفات غير مدعومة
ar[2]: الملفات غير مدعومة
ar[3]: الملفات غير مدعومة
ar[4]: الملفات غير مدعومة
ar[5]: الملفات غير مدعومة

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
ar[0]: المستند التالي لم يتم استيراده:
ar[1]: المستندات التالية لم يتم استيرادها:
ar[2]: المستندات التالية لم يتم استيرادها:
ar[3]: المستندات التالية لم يتم استيرادها:
ar[4]: المستندات التالية لم يتم استيرادها:
ar[5]: المستندات التالية لم يتم استيرادها:

en: Pick
ar: إلتقط

en: Unknown file type
ar: نوع ملف غير معروف

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
ar: هذا الملف غير مدعوم.
    هل ترغب بفتحه كنص عادي؟

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Yes
ar: نعم

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in GB
en: %1 GB
ar: %1 ج.بايت

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in MB
en: %1 MB
ar: %1 م.بايت

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in kB
en: %1 kB
ar: %1 ك. بايت

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
ar: %1 بايت

en: Delete file
ar: حذف الملف

en: Delete %1 file | Delete %1 files
ar[0]: حذف ملف واحد (%1)
ar[1]: حذف ملف واحد (%1)
ar[2]: حذف ملفين (%1)
ar[3]: حذف %1 ملفات
ar[4]: حذف %1 ملفا
ar[5]: حذف %1 ملف

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
ar[0]: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذا الملف بشكل دائم؟
ar[1]: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه الملفات بشكل دائم؟
ar[2]: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه الملفات بشكل دائم؟
ar[3]: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه الملفات بشكل دائم؟
ar[4]: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه الملفات بشكل دائم؟
ar[5]: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه الملفات بشكل دائم؟

en: Delete
ar: احذف

en: Share
ar: شارك

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
ar: اليوم، %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
ar: أمس، %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
ar: dd/MM/yyyy hh:mm

en: Documents
ar: وثائق

en: Search…
ar: ابحث…

en: search in documents...
ar: بحث في المستندات...

en: Select None
ar: لا تختر شيء

en: Select All
ar: حدد الكل

en: No matching document found
ar: لم يُعثر على مستندات مطابقة

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
ar: برجاء التأكد من أن استعلامك لا يحتوي أخطاء إملائية و/أو حاول استخدام استعلام آخر.

en: Today
ar: اليوم

en: Yesterday
ar: أمس

en: Earlier this week
ar: في وقت سابق من هذا الأسبوع

en: Earlier this month
ar: في وقت سابق من هذا الشهر

en: Share to
ar: شارك مع

en: Sorting settings
ar: إعدادات الفرز

en: Sort by date (Latest first)
ar: ترتيب حسب التاريخ (الأحدث أولا)

en: Sort by name (A-Z)
ar: ترتيب حسب الاسم

en: Sort by size (Smaller first)
ar: ترتيب حسب الحجم (الأصغر أولا)

en: Reverse order
ar: ترتيب عكسي

en: Loading...
ar: يجري التحميل

en: LibreOffice text document
ar: مستند نصي ليبر أوفيس

en: LibreOffice spread sheet
ar: جدول ممتد ليبر أوفيس

en: LibreOffice presentation
ar: عرض تقديمي ليبر أوفيس

en: LibreOffice Draw document
ar: مستند رسم ليبر أوفيس

en: Unknown LibreOffice document
ar: مستند ليبر أوفيس مجهول

en: Disable night mode
ar: تعطيل الوضع الليلي

en: Enable night mode
ar: تفعيل الوضع الليلي

en: Go to position
ar: انتقل للموضع

en: Choose a position between 1% and 100%
ar: اختر موضع بين 1% و 100%

en: GO!
ar: اذهب!

en: Error while loading LibreOffice.
ar: حدث خطأ أثناء تحميل ليبر أوفيس

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
ar: لم يتم تحميل المستند.
    قد يكون المستند المطلوب معطوبا أو أنه محمي بكلمة سر.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
ar: مدعوم من LibreOfficeKit

en: Fit width
ar: ملائمة العرض

en: Fit height
ar: ملائمة الارتفاع

en: Automatic
ar: تلقائيا

en: File does not exist.
ar: الملف غير موجود.

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
ar: المحتويات

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
ar: صفحة %1 من %2

en: Search
ar: ابحث

en: Go to page...
ar: اذهب إلى الصفحة...

en: Go to page
ar: اذهب إلى الصفحة

en: Choose a page between 1 and %1
ar: اختر صفحة بين 1 و %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
ar: نسخة %1
