ubuntu-docviewer-app - en to br translation catalogue (80 entries)

en: documents;viewer;pdf;reader;
br: teulioù;diskouezer;pdf;lenner

en: Some of the provided arguments are not valid.
br: Darn eus an arguzennoù pourchaset n'int ket reizh.

en: Run fullscreen
br: Lañsañ gant ur skramm leun

en: Details
br: Munudoù

en: File
br: Restr

en: Location
br: Lec'h

en: Size
br: Ment

en: Created
br: Krouet

en: Last modified
br: Kemm diwezhañ

en: MIME type
br: seurt MIME

en: Error
br: Fazi

en: Close
br: Serriñ

en: Multiple documents imported
br: Meur a deul enporzhiet

en: Choose which one to open:
br: Choaz pehini digeriñ :

en: File not supported | Files not supported
br[0]: Restr ne c'haller ket ober ganti
br[1]: Restroù ne c'haller ket ober ganto

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
br[0]: N'eo ket bet enporzhiet an teul-mañ :
br[1]: N'eo ket bet enporzhiet an teulioù-mañ :

en: Pick
br: Tapout

en: Unknown file type
br: Seurt restr dianav

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
br: N'eo ket kemeret ar restr-mañ e karg.
    Ha fellout a ra deoc'h digeriñ anezhi evel ur restr destenn ?

en: Cancel
br: Nullañ

en: Yes
br: Ya

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in GB
en: %1 GB
br: %1 Go

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in MB
en: %1 MB
br: %1 Mo

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in kB
en: %1 kB
br: %1 ko

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
br: %1 okted

en: Delete file
br: Diverkañ ar restr

en: Delete %1 file | Delete %1 files
br[0]: Diverkañ %1 restr
br[1]: Diverkañ %1 restr

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
br[0]: Ha sur oc'h e fell deoc'h diverkañ ar restr-mañ da viken ?
br[1]: Ha sur oc'h e fell deoc'h diverkañ ar restroù-mañ da viken ?

en: Delete
br: Diverkañ

en: Share
br: Rannañ

en: No documents found
br: N'eus bet kavet teul ebet

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
br: Kevreit ho penveg ouzh forzh peseurt urzhiataer ha riklit restroù en teuliad Teulioù pe enlakait ur benveg lemm-laka gant teulioù ennañ.

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
br: Hiziv, da %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
br: Dec'h, da %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
br: dd/MM/yyyy hh:mm

en: Documents
br: Teulioù

en: search in documents...
br: klask en teulioù...

en: Select None
br: Chom hep diuzañ netra

en: Select All
br: Diuzañ pep tra

en: No matching document found
br: N'eus teul ebet hag a glot gant se

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
br: Gwiriit hag-eñ eo skrivet mat ho koulenn pe esaeit ur goulenn all.

en: Today
br: Hiziv

en: Yesterday
br: Dec'h

en: Earlier this week
br: Abretoc'h er sizhun-mañ

en: Earlier this month
br: Abretoc'h er miz-mañ

en: Share to
br: Rannañ gant

en: Sorting settings
br: Arventennoù renkañ

en: Sort by date (Latest first)
br: Renkañ dre zeiziad (an hini diwezhañ da gentañ)

en: Sort by name (A-Z)
br: Renkañ dre anv (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
br: Renkañ dre vent (an hini bihanañ da gentañ)

en: Reverse order
br: urzh kontrol

en: Loading...
br: O kargañ...

en: LibreOffice text document
br: teul testenn LibreOffice

en: LibreOffice spread sheet
br: Follenn jediñ LibreOffice

en: LibreOffice presentation
br: Kinnigadur LibreOffice

en: LibreOffice Draw document
br: Teul tresadenn LibreOffice

en: Unknown LibreOffice document
br: Teul LibreOffice dianav

en: Disable night mode
br: diweredekaat ar mod noz

en: Enable night mode
br: Gweredekaat ar mod noz

en: Go to position
br: Mont d'al lec'h

en: Choose a position between 1% and 100%
br: Choaz ul lec'h etre 1 % ha 100 %

en: GO!
br: DEOMP !

en: LibreOffice binaries not found.
br: N'eo ket bet kavet danvez binarel LibreOffice

en: Error while loading LibreOffice.
br: Fazi pa oad o kargañ LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
br: N'eo ket bet karget an teul.
    Brein pe gwarezet gant ur ger-tremen eo an teul goulennet marteze.

en: This sheet has no content.
br: N'eus netra er follenn-mañ

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
br: Kaset en-dro gant LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
br: Follenn%1

en: Fit width
br: Keidañ gant al ledander

en: Fit height
br: Keidañ gant an uhelder

en: Automatic
br: Emgefreek

en: File does not exist.
br: N'eus ket eus ar restr

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
br: Taolenn

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
br: Pajenn %1 diwar %2

en: Search
br: Klask

en: Go to page...
br: Mont d'ar bajenn...

en: Presentation
br: Kinnigadur

en: Go to page
br: Mont d'ar bajenn

en: Choose a page between 1 and %1
br: Choaz ur bajenn etre 1 ha %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
br: eilañ %1
