ubuntu-docviewer-app - en to fi translation catalogue (81 entries)

en: documents;viewer;pdf;reader;
fi: documents;viewer;pdf;reader;asiakirjat;dokumentit;katselin;lukija;

en: Some of the provided arguments are not valid.
fi: Jotkin annetut argumentit eivät ole kelvollisia.

en: Run fullscreen
fi: Suorita koko näytöllä

en: Details
fi: Tiedot

en: File
fi: Tiedosto

en: Location
fi: Sijainti

en: Size
fi: Koko

en: Created
fi: Luotu

en: Last modified
fi: Viimeksi muokattu

en: MIME type
fi: MIME-tyyppi

en: Error
fi: Virhe

en: Close
fi: Sulje

en: Multiple documents imported
fi: Useita asiakirjoja tuotu

en: Choose which one to open:
fi: Valitse mikä niistä avataan:

en: File not supported | Files not supported
fi[0]: Tiedosto ei ole tuettu
fi[1]: Tiedostot eivät ole tuettuja

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
fi[0]: Seuraavaa asiakirjaa ei tuotu:
fi[1]: Seuraavia asiakirjoja ei tuotu:

en: Pick
fi: Valitse

en: Unknown file type
fi: Tuntematon tiedostotyyppi

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
fi: Tiedosto ei ole tuettu.
    Haluatko avata sen "pelkkä teksti"-muodossa?

en: Cancel
fi: Peru

en: Yes
fi: Kyllä

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in GB
en: %1 GB
fi: %1 Gt

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in MB
en: %1 MB
fi: %1 Mt

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in kB
en: %1 kB
fi: %1 kt

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
fi: %1 tavu

en: Delete file
fi: Poista tiedosto

en: Delete %1 file | Delete %1 files
fi[0]: Poista %1 tiedosto
fi[1]: Poista %1 tiedostoa

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän tiedoston pysyvästi?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä tiedostot pysyvästi?

en: Delete
fi: Poista

en: Share
fi: Jaa

en: No documents found
fi: Asiakirjoja ei löytynyt

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
fi: Yhdistä laitteesi tietokoneeseen ja vedä tiedostoja Asiakirjat-kansioon. Vaihtoehtoisesti liitä asiakirjoja sisältävä erillinen tallennusväline.

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
fi: Tänään, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
fi: Eilen, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
fi: vuosi/kk/pä hh:mm

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: dddd, hh:mm
fi: dddd, hh.mm

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: search in documents...
fi: etsi asiakirjoista...

en: Select None
fi: Ei valintaa

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: No matching document found
fi: Vastaavaa asiakirjaa ei löytynyt

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
fi: Varmista, ettei hakusi sisällä kirjoitusvirhettä ja/tai yritä eri hakuehdoilla.

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: Earlier this week
fi: Aiemmin tällä viikolla

en: Earlier this month
fi: Aiemmin tässä kuussa

en: Share to
fi: Jaa

en: Sorting settings
fi: Järjestysasetukset

en: Sort by date (Latest first)
fi: Järjestä päivän mukaan (uusin ensin)

en: Sort by name (A-Z)
fi: Järjestä nimen mukaan (A-Ö)

en: Sort by size (Smaller first)
fi: Järjestä koon mukaan (pienin ensin)

en: Reverse order
fi: Käänteinen järjestys

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: LibreOffice text document
fi: LibreOffice-tekstiasiakirja

en: LibreOffice spread sheet
fi: LibreOffice-laskentataulukko

en: LibreOffice presentation
fi: LibreOffice-esitys

en: LibreOffice Draw document
fi: LibreOffice-piirros

en: Unknown LibreOffice document
fi: Tuntematon LibreOffice-asiakirja

en: Disable night mode
fi: Poista yötila käytöstä

en: Enable night mode
fi: Ota yötila käyttöön

en: Go to position
fi: Valitse sijainti

en: Choose a position between 1% and 100%
fi: Valitse sijainti välillä 1 % ja 100 %

en: GO!
fi: Siirry!

en: LibreOffice binaries not found.
fi: LibreOffice-binääritiedostoja ei löytynyt.

en: Error while loading LibreOffice.
fi: Virhe LibreOfficea ladatessa.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
fi: Asiakirjaa ei ladattu.
    Asiakirja voi olla rikki tai suojattu salasanalla.

en: This sheet has no content.
fi: Tässä taulukossa ei ole sisältöä.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
fi: Voimanlähteenä LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
fi: Taulukko%1

en: Fit width
fi: Sovita leveys

en: Fit height
fi: Sovita korkeuteen

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: File does not exist.
fi: Tiedostoa ei ole olemassa.

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
fi: Sisältö

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
fi: Sivu %1/%2

en: Search
fi: Etsi

en: Go to page...
fi: Siirry sivulle...

en: Presentation
fi: Esitys

en: Go to page
fi: Siirry sivulle

en: Choose a page between 1 and %1
fi: Valitse sivu väliltä 1 ja %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
fi: kopio %1
