ubuntu-docviewer-app - en to gl translation catalogue (76 entries)

en: documents;viewer;pdf;reader;
gl: documentos;visor;pdf;lector;

en: Some of the provided arguments are not valid.
gl: Algúns dos argumentos achegados non son válidos.

en: Run fullscreen
gl: En pantalla completa

en: Details
gl: Detalles

en: File
gl: Ficheiro

en: Location
gl: Localización

en: Size
gl: Tamaño

en: Created
gl: Creado

en: Last modified
gl: Última modificación

en: MIME type
gl: Tipo MIME

en: Error
gl: Erro

en: Close
gl: Pechar

en: Multiple documents imported
gl: Importáronse varios documentos

en: Choose which one to open:
gl: Seleccione cal abrir:

en: File not supported | Files not supported
gl[0]: Ficheiro non compatíbel
gl[1]: Ficheiros non compatíbeis

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
gl[0]: O seguinte documento non se importou:
gl[1]: Os seguintes documentos non se importaron:

en: Pick
gl: Escoller

en: Unknown file type
gl: Tipo de ficheiro descoñecido

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
gl: Este ficheiro non é compatíbel.
    Quere abrilo como texto plano?

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Yes
gl: Si

en: Delete file
gl: Eliminar ficheiro

en: Delete %1 file | Delete %1 files
gl[0]: Eliminar %1 ficheiro
gl[1]: Eliminar %1 ficheiros

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
gl[0]: Confirma a eliminación permanente deste ficheiro?
gl[1]: Confirma a eliminación permanente destes ficheiros?

en: Delete
gl: Eliminar

en: Share
gl: Compartir

en: No documents found
gl: Non se atoparon documentos

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
gl: Conecte o dispositivo a un computador e arrastre os ficheiros ao cartafol Documentos ou insira un dispositivo extraíbel con documentos.

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
gl: Hoxe, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
gl: Onte, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
gl: dd/MM/yyyy hh:mm

en: Documents
gl: Documentos

en: search in documents...
gl: buscar en documentos...

en: Select None
gl: Seleccionar nada

en: Select All
gl: Seleccionar todo

en: No matching document found
gl: Non se obtiveron resultados

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
gl: Asegúrese que a súa consulta non ten erros e/ou tente unha consulta diferente.

en: Today
gl: Hoxe

en: Yesterday
gl: Onte

en: Earlier this week
gl: A comezo de semana

en: Earlier this month
gl: A comezo de mes

en: Share to
gl: Compartir con

en: Sorting settings
gl: Axustes de ordenamento

en: Sort by date (Latest first)
gl: Pola data (máis recentes primeiro)

en: Sort by name (A-Z)
gl: Polo nome (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
gl: Polo tamaño (máis pequenos primeiro)

en: Reverse order
gl: Orde inversa

en: Loading...
gl: Cargando...

en: LibreOffice text document
gl: Documento de texto de LibreOffice

en: LibreOffice spread sheet
gl: Folla de cálculo de LibreOffice

en: LibreOffice presentation
gl: Presentación de LibreOffice

en: LibreOffice Draw document
gl: Documento de LibreOffice Draw

en: Unknown LibreOffice document
gl: Documento descoñecido de LibreOffice

en: Disable night mode
gl: Inhabilitar o modo noite

en: Enable night mode
gl: Habilitar o modo noite

en: Go to position
gl: Ir á posición

en: Choose a position between 1% and 100%
gl: Seleccionar posición entre 1% e 100%

en: GO!
gl: IR!

en: LibreOffice binaries not found.
gl: Non se atoparon os binarios de LibreOffice.

en: Error while loading LibreOffice.
gl: Produciuse un erro cargando LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
gl: Non foi posíbel cargar o documento.
    Quizais estea corrompido ou protexido por contrasinal.

en: This sheet has no content.
gl: Esta folla non ten contido.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
gl: Coa tecnoloxía do LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
gl: Folla%1

en: Fit width
gl: Axustar á largura

en: Fit height
gl: Axustar á altura

en: Automatic
gl: Automático

en: File does not exist.
gl: O ficheiro non existe.

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
gl: Contidos

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
gl: Páxina %1 de %2

en: Search
gl: Buscar

en: Go to page...
gl: Ir á páxina...

en: Presentation
gl: Presentación

en: Go to page
gl: Ir á páxina

en: Choose a page between 1 and %1
gl: Seleccionar unha páxina entre 1 e %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
gl: copia %1
