ubuntu-docviewer-app - en to lv translation catalogue (61 entries)

en: documents;viewer;pdf;reader;
lv: dokumenti;skatītājs;pdf;lasītājs;

en: Run fullscreen
lv: Palaist pa visu ekrānu

en: Details
lv: Sīkāka informācija

en: Location
lv: Vieta

en: Size
lv: Izmērs

en: Created
lv: Izveidots

en: Last modified
lv: Pēdējo reizi mainīts

en: MIME type
lv: MIME tips

en: Error
lv: Kļūda

en: Close
lv: Aizvērt

en: Multiple documents imported
lv: Importēti vairāki dokumenti

en: Choose which one to open:
lv: Izvēlieties, kuru atvērt:

en: File not supported | Files not supported
lv[0]: Datne nav atbalstīta
lv[1]: Datnes nav atbalstītas
lv[2]: Datnes nav atbalstītas

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
lv[0]: Tika importēts sekojošais dokuments:
lv[1]: Tika importēti sekojošie dokumenti:
lv[2]: Tika importēti sekojošie dokumenti:

en: Pick
lv: Paņemt

en: Unknown file type
lv: Nezināms datnes tips

en: Cancel
lv: Atcelt

en: Yes
lv: Jā

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
lv: %1 baits

en: Delete file
lv: Dzēst datni

en: Delete %1 file | Delete %1 files
lv[0]: Dzēst %1 datni
lv[1]: Dzēst %1 datnes
lv[2]: Dzēst %1 datnes

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
lv[0]: Vai tiešām vēlaties neatgriezeniski dzēst šo datni?
lv[1]: Vai tiešām vēlaties neatgriezeniski dzēst šīs datnes?
lv[2]: Vai tiešām vēlaties neatgriezeniski dzēst šīs datnes?

en: Delete
lv: Dzēst

en: Share
lv: Dalīties

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
lv: Šodien, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
lv: Vakar, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
lv: yyyy-MM-dd hh.mm

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: dddd, hh:mm
lv: dddd, hh.mm

en: Documents
lv: Dokumenti

en: search in documents...
lv: meklēt dokumentos...

en: Select None
lv: Neizvēlēties nevienu

en: Select All
lv: Izvēlēties visu

en: No matching document found
lv: Nav atrastu atbilstošu dokumentu

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
lv: Pārliecinieties, ka vaicājums ir uzrakstīts pareizi, vai arī mēģiniet citu vaicājumu.

en: Today
lv: Šodien

en: Yesterday
lv: Vakar

en: Earlier this week
lv: Agrāk šonedēļ

en: Earlier this month
lv: Agrāk šomēnes

en: Share to
lv: Koplietot uz

en: Sorting settings
lv: Kārtošanas iestatījumi

en: Sort by date (Latest first)
lv: Kārtot pēc datuma (vispirms jaunākie)

en: Sort by name (A-Z)
lv: Kārtot pēc nosaukuma (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
lv: Kārtot pēc izmēra (vispirms mazākie)

en: Reverse order
lv: Apgrieztā secībā

en: Loading...
lv: Ielādē...

en: LibreOffice text document
lv: LibreOffice teksta dokuments

en: LibreOffice spread sheet
lv: LibreOffice izklājlapa

en: LibreOffice presentation
lv: LibreOffice prezentācija

en: LibreOffice Draw document
lv: LibreOffice zīmējuma dokuments

en: Unknown LibreOffice document
lv: Nezināms LibreOffice dokuments

en: Disable night mode
lv: Izslēgt nakts režīmu

en: Enable night mode
lv: Ieslēgt nakts režīmu

en: Go to position
lv: Iet uz pozīciju

en: Choose a position between 1% and 100%
lv: Izvēlieties pozīciju starp 1% un 100%

en: GO!
lv: Iet!

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
lv: Saturs

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
lv: Lappuse %1 no %2

en: Go to page...
lv: Iet uz lappusi...

en: Go to page
lv: Iet uz lappusi

en: Choose a page between 1 and %1
lv: Izvēlies lappusi starp 1 un %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
lv: kopēt %1
