ubuntu-docviewer-app - en to nl translation catalogue (98 entries)

en: Document Viewer
nl: Documentweergave

en: documents;viewer;pdf;reader;
nl: documenten;weergave;pdf;lezer;

en: Some of the provided arguments are not valid.
nl: Bepaalde opgegeven opties zijn ongeldig.

en: Open lomiri-docviewer-app displaying the selected file
nl: lomiri-docviewer-app openen met weergave van het gekozen bestand

en: Run fullscreen
nl: Schermvullend uitvoeren

en: Open lomiri-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
nl: lomiri-docviewer-app openen in oppikmodus. Wordt alleen voor testdoeleinden gebruikt.

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running lomiri-docviewer-app
nl: Toon documenten uit de opgegeven map in plaats van ~/Documenten.
    De locatie moet aanwezig zijn voordat lomiri-docviewer-app wordt gestart

en: File
nl: Bestand

en: Location
nl: Locatie

en: Size
nl: Grootte

en: Created
nl: Aangemaakt op

en: Last modified
nl: Gewijzigd op

en: MIME type
nl: Mimetype

en: Error
nl: Foutmelding

en: Close
nl: Sluiten

en: Multiple documents imported
nl: Er zijn meerdere documenten geïmporteerd

en: Choose which one to open:
nl: Kies het te openen document:

en: File not supported | Files not supported
nl[0]: Dit bestand wordt niet ondersteund
nl[1]: Deze bestanden worden niet ondersteund

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
nl[0]: Het volgende document is niet geïmporteerd:
nl[1]: De volgende documenten zijn niet geïmporteerd:

en: Pick
nl: Kiezen

en: Unknown file type
nl: Onbekend bestandstype

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
nl: Dit bestand wordt niet ondersteund.
    Wil je het openen als plattetekstbestand?

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Yes
nl: Ja

en: Delete file
nl: Bestand verwijderen

en: Delete %1 file | Delete %1 files
nl[0]: %1 bestand verwijderen
nl[1]: %1 bestanden verwijderen

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
nl[0]: Weet je zeker dat je dit bestand definitief wilt verwijderen?
nl[1]: Weet je zeker dat je deze bestanden definitief wilt verwijderen?

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Share
nl: Delen

en: No documents found
nl: Geen documenten aangetroffen

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
nl: Verbind je apparaat met een computer en sleep bestanden naar de map ‘Documenten’ of koppel externe opslag met daarop documenten aan.

en: SD card
nl: Sd-kaart

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
nl: Vandaag om %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
nl: Gisteren om %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
nl: dd/MM/yyyy hh:mm

en: Documents
nl: Documenten

en: Search…
nl: Zoeken…

en: Sorting settings…
nl: Sorteerinstellingen…

en: search in documents...
nl: documenten doorzoeken...

en: Select None
nl: Niets selecteren

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: No matching document found
nl: Geen overeenkomend document gevonden

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
nl: Controleer of je zoekopdracht juist gespeld is en/of probeer een andere zoekopdracht.

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: Earlier this week
nl: Eerder deze week

en: Earlier this month
nl: Eerder deze maand

en: Even earlier…
nl: Nóg eerder…

en: Share to
nl: Delen met

en: Sorting settings
nl: Sorteerinstellingen

en: Sort by date (Latest first)
nl: Sorteren op datum (nieuwste eerst)

en: Sort by name (A-Z)
nl: Sorteren op naam (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
nl: Sorteren op grootte (kleinste eerst)

en: Reverse order
nl: Omgekeerde volgorde

en: Loading...
nl: Bezig met laden…

en: LibreOffice text document
nl: LibreOffice-tekstdocument

en: LibreOffice spread sheet
nl: LibreOffice-rekenblad

en: LibreOffice presentation
nl: LibreOffice-presentatie

en: LibreOffice Draw document
nl: LibreOffice-tekendocument

en: Unknown LibreOffice document
nl: Onbekend LibreOffice-document

en: Unknown document type
nl: Onbekend soort document

en: Go to position…
nl: Ga naar positie…

en: Disable night mode
nl: Nachtstand uitschakelen

en: Enable night mode
nl: Nachtstand inschakelen

en: Go to position
nl: Ga naar positie

en: Choose a position between 1% and 100%
nl: Kies een positie tussen 1% en 100%

en: GO!
nl: GA!

en: LibreOffice binaries not found.
nl: Geen uitvoerbare bestanden van LibreOffice aangetroffen.

en: Error while loading LibreOffice.
nl: LibreOffice kan niet worden gestart.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
nl: Het document kan niet worden geladen.
    Wellicht is het beschadigd of voorzien van een wachtwoord.

en: This sheet has no content.
nl: Dit blad bevat geen inhoud.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
nl: Aangedreven door LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
nl: Blad%1

en: Fit width
nl: Inpassen in breedte

en: Fit height
nl: Inpassen in hoogte

en: Automatic
nl: Automatisch

en: File does not exist.
nl: Het bestand bestaat niet.

en: Document is locked
nl: Document is vergrendeld

en: Please insert a password in order to unlock this document
nl: Voer het documentwachtwoord in om te ontgrendelen

en: Entered password is not valid
nl: Het wachtwoord is onjuist

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: Open link externally: %1
nl: Link extern openen: %1

en: Go to page %1
nl: Ga naar pagina %1

en: Open link externally
nl: Link extern openen

en: Are you sure?
nl: Weet je het zeker?

en: Open
nl: Openen

en: Go to destination
nl: Ga naar bestemming

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
nl: Inhoud

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
nl: Pagina %1 van %2

en: Search
nl: Zoeken

en: Go to page...
nl: Ga naar pagina…

en: Presentation
nl: Presentatie

en: Rotate 90° right
nl: 90° naar rechts draaien

en: Rotate 90° left
nl: 90° naar links draaien

en: Go to page
nl: Ga naar pagina

en: Choose a page between 1 and %1
nl: Kies een pagina tussen 1 en %1

en: Fit page
nl: Pagina inpassen

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
nl: kopie %1
