ubuntu-docviewer-app - en to ru translation catalogue (103 entries)

en: Document Viewer
ru: Программа просмотра документов

en: documents;viewer;pdf;reader;
ru: документы;просмотр;pdf;чтение;

en: Some of the provided arguments are not valid.
ru: Некоторые из приведенных аргументов некорректны.

en: Open lomiri-docviewer-app displaying the selected file
ru: Открыть выбранный файл в приложении для просмотра документов

en: Run fullscreen
ru: Запустить в полноэкранном режиме

en: Open lomiri-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
ru: Открыть приложение для просмотра документов в режиме выбора. Используется только для тестирования.

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running lomiri-docviewer-app
ru: Отображать документы из выбранной папки, вместо ~/Documents.
    Выбранная папка должна быть создана до запуска приложения просмотра документов

en: Details
ru: Подробности

en: File
ru: Файл

en: Location
ru: Местоположение

en: Size
ru: Размер

en: Created
ru: Создано

en: Last modified
ru: Изменён

en: MIME type
ru: Тип MIME

en: Error
ru: Ошибка

en: Close
ru: Закрыть

en: Multiple documents imported
ru: Импортировано несколько документов

en: Choose which one to open:
ru: Выберите документ для открытия:

en: File not supported | Files not supported
ru[0]: Файл не поддерживается
ru[1]: Файла не поддерживаются
ru[2]: Файлов не поддерживаются

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
ru[0]: Следующий документ не был импортирован:
ru[1]: Следующие документы не были импортированы:
ru[2]: Следующие документы не были импортированы:

en: Pick
ru: Выбрать

en: Unknown file type
ru: Неизвестный тип файла

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
ru: Данный тип файлов не поддерживается.
    Открыть его как обычный текст?

en: Cancel
ru: Отмена

en: Yes
ru: Да

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in GB
en: %1 GB
ru: %1 Гб

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in MB
en: %1 MB
ru: %1 Mб

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in kB
en: %1 kB
ru: %1 Кб

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
ru: %1 байт

en: Delete file
ru: Удалить файл

en: Delete %1 file | Delete %1 files
ru[0]: Удалить %1 файл
ru[1]: Удалить %1 файла
ru[2]: Удалить %1 файлов

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
ru[0]: Вы уверены, что хотите удалить этот файл окончательно?
ru[1]: Вы уверены, что хотите удалить эти файлы окончательно?
ru[2]: Вы уверены, что хотите удалить эти файлы окончательно?

en: Delete
ru: Удалить

en: Share
ru: Поделиться

en: No documents found
ru: Не найдено документов

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
ru: Подключите устройство к компьютеру и просто скопируйте файлы в папку Documents либо вставьте внешний носитель, содержащий файлы документов.

en: SD card
ru: SD-карта

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
ru: Сегодня, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
ru: Вчера, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
ru: dd.MM.yyyy hh:mm

en: Documents
ru: Документы

en: Search…
ru: Поиск…

en: Sorting settings…
ru: Настройки сортировки…

en: search in documents...
ru: поиск в документах…

en: Select None
ru: Ничего не выбрано

en: Select All
ru: Выбрать всё

en: No matching document found
ru: Подходящие документы не найдены

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
ru: Проверьте запрос на наличие ошибок и/или попробуйте выполнить другой запрос.

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Earlier this week
ru: Ранее на этой неделе

en: Earlier this month
ru: Ранее в этом месяце

en: Even earlier…
ru: Ещё раньше…

en: Share to
ru: Поделиться с

en: Sorting settings
ru: Настройки сортировки

en: Sort by date (Latest first)
ru: Сортировать по дате (сначала более поздние)

en: Sort by name (A-Z)
ru: Сортировать по имени (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
ru: Сортировать по размеру (сначала меньшие)

en: Reverse order
ru: Обратный порядок

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: LibreOffice text document
ru: Текстовый документ LibreOffice

en: LibreOffice spread sheet
ru: Таблица LibreOffice

en: LibreOffice presentation
ru: Презентация LibreOffice

en: LibreOffice Draw document
ru: Документ LibreOffice Draw

en: Unknown LibreOffice document
ru: Неизвестный документ LibreOffice

en: Unknown document type
ru: Неизвестный тип документа

en: Go to position…
ru: Перейти на позицию…

en: Disable night mode
ru: Выключить ночной режим

en: Enable night mode
ru: Включить ночной режим

en: Go to position
ru: Перейти

en: Choose a position between 1% and 100%
ru: Выберите место перехода между 1% и 100%

en: GO!
ru: Перейти!

en: LibreOffice binaries not found.
ru: Файлы LibreOffice не найдены.

en: Error while loading LibreOffice.
ru: Ошибка при загрузке LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
ru: Не удалось открыть документ.
    Запрошенный документ может быть повреждён или защищён паролем.

en: This sheet has no content.
ru: На этом листе нет данных.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
ru: На базе LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
ru: Лист%1

en: Fit width
ru: По ширине

en: Fit height
ru: Выровнять по высоте

en: Automatic
ru: Автоматически

en: File does not exist.
ru: Файл не существует.

en: Document is locked
ru: Документ заблокирован

en: Please insert a password in order to unlock this document
ru: Пожалуйста, для разблокировки документа, введите пароль

en: Entered password is not valid
ru: Введён неправильный пароль

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Open link externally: %1
ru: Открыть ссылку вовне: %1

en: Go to page %1
ru: Перейти на страницу %1

en: Open link externally
ru: Открыть ссылку вовне

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Open
ru: Открыть

en: Go to destination
ru: Перейти к назначению

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
ru: Содержание

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
ru: Стр. %1 из %2

en: Search
ru: Поиск

en: Go to page...
ru: На страницу…

en: Presentation
ru: Презентация

en: Rotate 90° right
ru: Повернуть на 90° вправо

en: Rotate 90° left
ru: Повернуть на 90° влево

en: Go to page
ru: Перейти на страницу

en: Choose a page between 1 and %1
ru: Выберите страницу между 1 и %1

en: Fit page
ru: Подогнать под страницу

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
ru: копия %1
