ubuntu-docviewer-app - en to uk translation catalogue (103 entries)

en: Document Viewer
uk: Перегляд документів

en: documents;viewer;pdf;reader;
uk: documents;viewer;pdf;reader;документи;перегляд;пдф;читання;

en: Some of the provided arguments are not valid.
uk: Деякі з наведених аргументів недійсні.

en: Open lomiri-docviewer-app displaying the selected file
uk: Переглянути вибраний файл у lomiri-docviewer

en: Run fullscreen
uk: Запустити повноекранний режим

en: Open lomiri-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
uk: Відкрити lomiri-docviewer у режимі вибору. Використовується тільки для тестів.

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running lomiri-docviewer-app
uk: Показувати документи зі вказаної теки, замість ~/Documents.
    Шлях повинен існувати до запуску програми lomiri-docviewer

en: Details
uk: Деталі

en: File
uk: Файл

en: Location
uk: Розташування

en: Size
uk: Розмір

en: Created
uk: Створено

en: Last modified
uk: Востаннє змінено

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: Error
uk: Помилка

en: Close
uk: Закрити

en: Multiple documents imported
uk: Імпортовано декілька документів

en: Choose which one to open:
uk: Виберіть той, який слід відкрити:

en: File not supported | Files not supported
uk[0]: Підтримки файла не передбачено
uk[1]: Підтримки файлів не передбачено
uk[2]: Підтримки файлів не передбачено

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
uk[0]: Цей документ не було імпортовано:
uk[1]: Ці документи не було імпортовано:
uk[2]: Ці документи не було імпортовано:

en: Pick
uk: Обрати

en: Unknown file type
uk: Невідомий тип файла

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
uk: Цей файл не підтримується.
    Хочете відкрити його як звичайний текст?

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Yes
uk: Так

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in GB
en: %1 GB
uk: %1 ГБ

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in MB
en: %1 MB
uk: %1 МБ

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in kB
en: %1 kB
uk: %1 кБ

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
uk: %1 байт

en: Delete file
uk: Вилучити файл

en: Delete %1 file | Delete %1 files
uk[0]: Вилучити %1 файл
uk[1]: Вилучити %1 файли
uk[2]: Вилучити %1 файлів

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
uk[0]: Ви впевнені, що хочете остаточно видалити цей файл?
uk[1]: Ви впевнені, що хочете остаточно видалити ці файли?
uk[2]: Ви впевнені, що хочете остаточно видалити ці файли?

en: Delete
uk: Видалити

en: Share
uk: Поділитися

en: No documents found
uk: Документів не знайдено

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
uk: Приєднайте пристрій до будь-якого комп’ютера та перетягніть файли в теку Документи або вставте знімний носій з документами.

en: SD card
uk: SD-карта

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
uk: Сьогодні, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
uk: Вчора, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
uk: dd.MM.yyyy hh:mm

en: Documents
uk: Документи

en: Search…
uk: Пошук…

en: Sorting settings…
uk: Сортування налаштувань…

en: search in documents...
uk: шукати у документах…

en: Select None
uk: Не обирати нічого

en: Select All
uk: Вибрати все

en: No matching document found
uk: Відповідних документів не знайдено

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
uk: Будь ласка, переконайтеся, що ключ пошуку вказано правильно, або спробуйте інший запит.

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Earlier this week
uk: Раніше цього тижня

en: Earlier this month
uk: Раніше цього місяця

en: Even earlier…
uk: Ще раніше…

en: Share to
uk: Поділитися з

en: Sorting settings
uk: Параметри упорядковування

en: Sort by date (Latest first)
uk: Упорядкувати за датою (найсвіжіші першими)

en: Sort by name (A-Z)
uk: Упорядкувати за абеткою (А-Я)

en: Sort by size (Smaller first)
uk: Упорядкувати за розміром (найменші спочатку)

en: Reverse order
uk: Зворотний порядок

en: Loading...
uk: Завантаження…

en: LibreOffice text document
uk: Текстовий документ LibreOffice

en: LibreOffice spread sheet
uk: Таблиця LibreOffice

en: LibreOffice presentation
uk: Презентація LibreOffice

en: LibreOffice Draw document
uk: Документ LibreOffice Draw

en: Unknown LibreOffice document
uk: Невідомий документ LibreOffice

en: Unknown document type
uk: Невідомий тип документу

en: Go to position…
uk: Перейти до позиції…

en: Disable night mode
uk: Вимкнути нічний режим

en: Enable night mode
uk: Увімкнути нічний режим

en: Go to position
uk: Перейти до позиції

en: Choose a position between 1% and 100%
uk: Виберіть позицію від 1% до 100%

en: GO!
uk: ВПЕРЕД!

en: LibreOffice binaries not found.
uk: Бінарні файли LibreOffice не знайдено.

en: Error while loading LibreOffice.
uk: Помилка під час завантаження LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
uk: Документ не завантажено.
    Запитуваний документ може бути пошкоджено або захищено паролем.

en: This sheet has no content.
uk: Цей аркуш не має вмісту.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
uk: За підтримки LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
uk: Аркуш%1

en: Fit width
uk: За шириною

en: Fit height
uk: За висотою

en: Automatic
uk: Автоматично

en: File does not exist.
uk: Файлу не існує.

en: Document is locked
uk: Документ заблоковано

en: Please insert a password in order to unlock this document
uk: Будь ласка, введіть пароль, щоб розблокувати цей документ

en: Entered password is not valid
uk: Введений пароль недійсний

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Open link externally: %1
uk: Відкрити зовнішнє посилання: %1

en: Go to page %1
uk: Перейти до сторінки %1

en: Open link externally
uk: Відкрити зовнішнє посилання

en: Are you sure?
uk: Ви впевнені?

en: Open
uk: Відкрити

en: Go to destination
uk: Перейти до позиції

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
uk: Зміст

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
uk: Сторінка %1 з %2

en: Search
uk: Пошук

en: Go to page...
uk: Перейти до сторінки…

en: Presentation
uk: Презентація

en: Rotate 90° right
uk: Повернути на 90° праворуч

en: Rotate 90° left
uk: Повернути на 90° ліворуч

en: Go to page
uk: Перехід до сторінки

en: Choose a page between 1 and %1
uk: Виберіть сторінку від 1 до %1

en: Fit page
uk: Підігнати сторінку

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
uk: копія %1
