ubuntu-docviewer-app - en to ja translation catalogue (101 entries)

en: Document Viewer
ja: ドキュメントビューアー

en: documents;viewer;pdf;reader;
ja: ドキュメント;ビューアー;pdf;リーダー;

en: Some of the provided arguments are not valid.
ja: 引数が不正です。

en: Open lomiri-docviewer-app displaying the selected file
ja: 選択されたファイルを表示する ubuntu-docviewer-app を起動

en: Run fullscreen
ja: 全画面表示

en: Open lomiri-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
ja: Pickモードで ubuntu-docviewer-app を起動しています。テスト用途にのみ使用してください。

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running lomiri-docviewer-app
ja: ~/Documents 以外のフォルダにあるドキュメントを表示します。
    パスは ubuntu-docviewer-app の起動前にアクセス可能でなくてはなりません

en: Details
ja: 詳細

en: File
ja: ファイル

en: Location
ja: 場所

en: Size
ja: サイズ

en: Created
ja: 作成日時

en: Last modified
ja: 更新日時

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Error
ja: エラー

en: Close
ja: 閉じる

en: Multiple documents imported
ja: 複数のドキュメントをインポートしました

en: Choose which one to open:
ja: このアプリで開く:

en: File not supported | Files not supported
ja[0]: このファイルはサポートしていません

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
ja[0]: 次のドキュメントをインポートできません:

en: Pick
ja: 選択

en: Unknown file type
ja: ファイル形式が不明です

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
ja: ファイルがサポートされていません。
    プレーンテキストとして開きますか?

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Yes
ja: はい

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in kB
en: %1 kB
ja: %1 KB

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
ja: %1 バイト

en: Delete file
ja: ファイルを消去

en: Delete %1 file | Delete %1 files
ja[0]: %1個のファイルを消去

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
ja[0]: このファイルを完全に削除しますか?

en: Delete
ja: 削除

en: Share
ja: 共有

en: No documents found
ja: ドキュメントが見つかりません

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
ja: 端末をコンピューターに接続してドキュメントフォルダにファイルをドラッグするか、ドキュメントが保存されているリムーバブルメディアを挿入してください。

en: SD card
ja: SDカード

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
ja: 今日、%1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
ja: 昨日、%1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: dddd, hh:mm
ja: 日時書式指定文字列

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Search…
ja: 検索…

en: Sorting settings…
ja: ソート設定

en: search in documents...
ja: ドキュメントを検索...

en: Select None
ja: 選択解除

en: Select All
ja: すべて選択

en: No matching document found
ja: ドキュメントが見つかりませんでした

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
ja: クエリの綴りが間違えていないか、または、別のクエリを試してください

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Earlier this week
ja: 今週始め

en: Earlier this month
ja: 今月始め

en: Even earlier…
ja: もっと前に…

en: Share to
ja: 〜に共有

en: Sorting settings
ja: ソート設定

en: Sort by date (Latest first)
ja: 日付ソート（新しい順）

en: Sort by name (A-Z)
ja: 名前ソート（A-Z）

en: Sort by size (Smaller first)
ja: サイズソート（小さい順）

en: Reverse order
ja: 逆の順序

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: LibreOffice text document
ja: リブレオフィステキスト文書

en: LibreOffice spread sheet
ja: リブレオフィス表計算

en: LibreOffice presentation
ja: リブレオフィスプレゼンテーション

en: LibreOffice Draw document
ja: リブレオフィスDrawドキュメント

en: Unknown LibreOffice document
ja: 不明なリブレオフィスドキュメント

en: Unknown document type
ja: ファイル形式が不明です

en: Go to position…
ja: ポジションへ移動…

en: Disable night mode
ja: ナイトモードをオフにする

en: Enable night mode
ja: ナイトモードをオンにする

en: Go to position
ja: ポジションへ移動

en: Choose a position between 1% and 100%
ja: 1％から100％までの間でポジションwp選択する

en: GO!
ja: 進む!

en: LibreOffice binaries not found.
ja: リブレオフィスのバイナリが見つかりません。

en: Error while loading LibreOffice.
ja: LibreOfficeロード中にエラーが発生しました

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
ja: ドキュメントがロードされていません
    リクエストされたドキュメントは破損もしくはパスワードで保護されています

en: This sheet has no content.
ja: このシートは内容がありません

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
ja: LibreOfficeKitを採用

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
ja: シート1%

en: Fit width
ja: 幅を合わせる

en: Fit height
ja: 高さを合わせる

en: Automatic
ja: 自動

en: File does not exist.
ja: ファイルが存在しません

en: Document is locked
ja: ドキュメントがロックされている

en: Please insert a password in order to unlock this document
ja: この文書のロックを解除するには、パスワードを入力してください

en: Entered password is not valid
ja: 入力されたパスワードが無効です

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Open link externally: %1
ja: 外部リンクを開く: 1%

en: Go to page %1
ja: ページへ戻る1%

en: Open link externally
ja: 外部リンクを開く

en: Are you sure?
ja: 本当ですか？

en: Open
ja: 開く

en: Go to destination
ja: 目的地へ移動

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
ja: 目次

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
ja: 総頁数に対する現在表示されている頁の割合

en: Search
ja: 検索

en: Go to page...
ja: ページに戻る...

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Rotate 90° right
ja: 右に90°回転

en: Rotate 90° left
ja: 左に90°回転

en: Go to page
ja: ページに戻る

en: Choose a page between 1 and %1
ja: 1～1％の間でページを選択

en: Fit page
ja: 適合ページ

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
ja: 1%コピー
