ubuntu-docviewer-app - en to nb translation catalogue (101 entries)

en: Document Viewer
nb: Dokumentviser

en: documents;viewer;pdf;reader;
nb: dokumenter;visning;pdf;leser;

en: Some of the provided arguments are not valid.
nb: Noen av de angitte argumentene er ugyldige.

en: Open lomiri-docviewer-app displaying the selected file
nb: Åpne lomiri-docviewer-app og vis valgt fil

en: Run fullscreen
nb: Fullskjermvisning

en: Open lomiri-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
nb: Åpne lomiri-docviewer-app i utvalgsmodus. Kun brukt for tester.

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running lomiri-docviewer-app
nb: Vis dokumenter fra gitt mappe, istedenfor ~/Dokumenter.
    Stien må finnes før du kjører lomiri-docviewer-app

en: Details
nb: Detaljer

en: File
nb: Fil

en: Location
nb: Posisjon

en: Size
nb: Størrelse

en: Created
nb: Opprettet

en: Last modified
nb: Sist endret

en: MIME type
nb: MIME-type

en: Error
nb: Feil

en: Close
nb: Lukk

en: Multiple documents imported
nb: Flere dokumenter importert

en: Choose which one to open:
nb: Velg hvilken du vil åpne:

en: File not supported | Files not supported
nb[0]: Fila støttes ikke
nb[1]: Filene støttes ikke

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
nb[0]: Følgende dokument er importert:
nb[1]: Følgende dokumenter er importert:

en: Pick
nb: Velg

en: Unknown file type
nb: Ukjent filtype

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
nb: Filen støttes ikke.
    Ønsker du å åpne den som klartekst?

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Yes
nb: Ja

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in GB
en: %1 GB
nb: %1 GiB

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in MB
en: %1 MB
nb: %1 MiB

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in kB
en: %1 kB
nb: %1 KiB

en: Delete file
nb: Slett fil

en: Delete %1 file | Delete %1 files
nb[0]: Slett %1 fil
nb[1]: Slett %1 filer

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
nb[0]: Er du sikker på at du vil slette denne fila for godt?
nb[1]: Er du sikker på at du vil slette disse filene for godt?

en: Delete
nb: Slett

en: Share
nb: Del

en: No documents found
nb: Fant ingen dokumenter

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
nb: Koble enheten din til vilkårlig og dra og slipp filer til Dokumenter-mappen, eller sett inn eksternt lagringsmedium inneholdende dokumenter.

en: SD card
nb: SD-kort

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
nb: I dag %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
nb: I går %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
nb: dd/MM/yyyy hh:mm

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: dddd, hh:mm
nb: dddd hh:mm

en: Documents
nb: Dokumenter

en: Search…
nb: Søk …

en: Sorting settings…
nb: Sorteringsoppsett …

en: search in documents...
nb: søk etter dokumenter …

en: Select None
nb: Velg ingen

en: Select All
nb: Velg alt

en: No matching document found
nb: Søket ga ingen treff på dokumenter

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
nb: Kontroller at søket ditt ikke er feilstavet, og/eller prøv et annet søk.

en: Today
nb: I dag

en: Yesterday
nb: I går

en: Earlier this week
nb: Tidligere denne uka

en: Earlier this month
nb: Tidligere denne måneden

en: Even earlier…
nb: Enda tidligere …

en: Share to
nb: Del til

en: Sorting settings
nb: Sorteringsoppsett

en: Sort by date (Latest first)
nb: Sorter på dato (nyeste først)

en: Sort by name (A-Z)
nb: Sorter på navn (A-Å)

en: Sort by size (Smaller first)
nb: Sorter på størrelse (minste først)

en: Reverse order
nb: Omvendt rekkefølge

en: Loading...
nb: Laster…

en: LibreOffice text document
nb: LibreOffice-tekstdokument

en: LibreOffice spread sheet
nb: LibreOffice-regneark

en: LibreOffice presentation
nb: LibreOffice-presentasjon

en: LibreOffice Draw document
nb: LibreOffice-tegnedokument

en: Unknown LibreOffice document
nb: Ukjent LibreOffice-dokument

en: Unknown document type
nb: Ukjent dokumenttype

en: Go to position…
nb: Gå til posisjon …

en: Disable night mode
nb: Slå av nattmodus

en: Enable night mode
nb: Slå på nattmodus

en: Go to position
nb: Gå til posisjon

en: Choose a position between 1% and 100%
nb: Velg en posisjon mellom %1 og 100%

en: GO!
nb: GÅ!

en: LibreOffice binaries not found.
nb: Fant ingen kjørbare LibreOffice-filer.

en: Error while loading LibreOffice.
nb: Feil under innlasting av LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
nb: Dokumentet ble ikke lastet inn.
    Forespurt dokument er skadet eller krever et passord.

en: This sheet has no content.
nb: Arket har ikke noe innhold.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
nb: Drevet av LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
nb: Ark%1

en: Fit width
nb: Juster til bredde

en: Fit height
nb: Juster til høyde

en: Automatic
nb: Automatisk

en: File does not exist.
nb: Filen finnes ikke.

en: Document is locked
nb: Dokument låst

en: Please insert a password in order to unlock this document
nb: Skriv inn et passord for å låse opp dette dokumentet

en: Entered password is not valid
nb: Innskrevet passord er feil

en: Unlock
nb: Lås opp

en: Go to page %1
nb: Gå til side %1

en: Open link externally
nb: Åpne lenke eksternt

en: Are you sure?
nb: Er du sikker?

en: Open
nb: Åpne

en: Go to destination
nb: Gå til mål

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
nb: Innhold

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
nb: Side %1 av %2

en: Search
nb: Søk

en: Go to page...
nb: Gå til side …

en: Presentation
nb: Presentasjon

en: Rotate 90° right
nb: Roter 90° til høyre

en: Rotate 90° left
nb: Roter 90° til venstre

en: Go to page
nb: Gå til side

en: Choose a page between 1 and %1
nb: Velg en side mellom 1 og %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
nb: kopi nr. %1
