ubuntu-docviewer-app - en to da translation catalogue (77 entries)

en: documents;viewer;pdf;reader;
da: dokumenter;fremviser;pdf;læser;

en: Some of the provided arguments are not valid.
da: Nogle af de afgivne argumenter er ubrugelige.

en: Run fullscreen
da: Fuldskærmsvisning

en: Details
da: Detaljer

en: File
da: Fil

en: Location
da: Sted

en: Size
da: Størrelse

en: Created
da: Oprettet

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: MIME type
da: MIME-type

en: Error
da: Fejl

en: Close
da: Afslut

en: Multiple documents imported
da: Flere dokumenter importeret

en: Choose which one to open:
da: Vælg hvilken en at åbne:

en: File not supported | Files not supported
da[0]: Fil ikke understøttet
da[1]: Filer ikke understøttet

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
da[0]: Følgende dokument blev ikke importeret:
da[1]: Følgende dokumenter blev ikke importeret:

en: Pick
da: Vælg

en: Unknown file type
da: Ukendt filtype

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
da: Denne fil er ikke understøttet.
    Vil du åbne den som ren tekst?

en: Cancel
da: Annullér

en: Yes
da: Ja

en: Delete file
da: Slet fil

en: Delete %1 file | Delete %1 files
da[0]: Slet %1 fil
da[1]: Slet %1 filer

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
da[0]: Er du sikker på at du vil slette denne fil permanent?
da[1]: Er du sikker på at du vil slette disse filer permanent?

en: Delete
da: Slet

en: Share
da: Del

en: No documents found
da: Ingen dokumenter fundet

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
da: Forbind din enhed til en computer og træk filer til Dokumentfolderen, eller indsæt et flytbart medium som indeholder dokumenter.

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
da: I dag, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
da: I går, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
da: dd/MM/yyyy hh:mm

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: dddd, hh:mm
da: dddd, tt:mm

en: Documents
da: Dokumenter

en: search in documents...
da: søger i dokumenter...

en: Select None
da: Fravælg alt

en: Select All
da: Vælg alle

en: No matching document found
da: Ingen passende dokumenter fundet

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
da: Tjek venligst at din forespørgsel er stavet rigtigt og/eller prøv en anden søgning.

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: Earlier this week
da: Tidligere denne uge

en: Earlier this month
da: Tidligere denne måned

en: Share to
da: Del til

en: Sorting settings
da: Sorterings indstillinger

en: Sort by date (Latest first)
da: Sorter efter dato (seneste først)

en: Sort by name (A-Z)
da: Sorter efter navn (A-Å)

en: Sort by size (Smaller first)
da: Sorter efter størrelse (mindst først)

en: Reverse order
da: Omvendt rækkefølge

en: Loading...
da: Indlæser...

en: LibreOffice text document
da: LibreOffice tekst dokument

en: LibreOffice spread sheet
da: LibreOffice regneark

en: LibreOffice presentation
da: LibreOffice præsentation

en: LibreOffice Draw document
da: LibreOffice tegning

en: Unknown LibreOffice document
da: Ukendt LibreOffice dokument

en: Disable night mode
da: Deaktiver nattilstand

en: Enable night mode
da: Aktiver nattilstand

en: Go to position
da: Gå til position

en: Choose a position between 1% and 100%
da: Vælg en position mellem 1% og 100%

en: GO!
da: Gå!

en: LibreOffice binaries not found.
da: Binære LibreOffice filer ikke fundet.

en: Error while loading LibreOffice.
da: Fejl under indlæsning af LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
da: Dokument ikke indlæst.
    Det ønskede dokument er måske ubrugeligt eller beskyttet med kodeord.

en: This sheet has no content.
da: Denne side har intet indhold.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
da: Understøttet af LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
da: Side%1

en: Fit width
da: Tilpas bredde

en: Fit height
da: Tilpas højde

en: Automatic
da: Automatisk

en: File does not exist.
da: Filen findes ikke.

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
da: Indholdsfortegnelse

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
da: Side %1 af %2

en: Search
da: Søg

en: Go to page...
da: Gå til side...

en: Presentation
da: Præsentation

en: Go to page
da: Gå til side

en: Choose a page between 1 and %1
da: Vælg en side mellem 1 og %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
da: Kopi %1
