ubuntu-docviewer-app - en to fr translation catalogue (103 entries)

en: Document Viewer
fr: Visionneuse de document

en: documents;viewer;pdf;reader;
fr: documents ;visionneuse ;pdf ;lecteur ;

en: Some of the provided arguments are not valid.
fr: Certains des arguments fournis ne sont pas valides.

en: Open lomiri-docviewer-app displaying the selected file
fr: Ouvrir lomiri-docviewer-app en affichant le fichier sélectionné

en: Run fullscreen
fr: Lancer en plein écran

en: Open lomiri-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
fr: Ouvrir lomiri-docviewer-app dans le mode sélection. Utilisé uniquement pour les tests.

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running lomiri-docviewer-app
fr: Afficher les documents du dossier fourni au lieu de ~/Documents.
    Ce chemin doit exister avant de lancer lomiri-docviewer-app

en: Details
fr: Détails

en: File
fr: Fichier

en: Location
fr: Position

en: Size
fr: Taille

en: Created
fr: Créée

en: Last modified
fr: Dernière modification le

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Error
fr: Erreur

en: Close
fr: Fermer

en: Multiple documents imported
fr: Plusieurs documents ont été importés

en: Choose which one to open:
fr: Choisir lequel ouvrir :

en: File not supported | Files not supported
fr[0]: Fichier non pris en charge
fr[1]: Fichiers non pris en charge

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
fr[0]: Le document suivant n'a pas été importé :
fr[1]: Les documents suivants n'ont pas été importés :

en: Pick
fr: Choisir

en: Unknown file type
fr: Type de fichier inconnu

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
fr: Ce fichier n'est pas pris en charge.
    Souhaitez-vous l'ouvrir en tant que fichier texte ?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Yes
fr: Oui

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in GB
en: %1 GB
fr: %1 Go

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in MB
en: %1 MB
fr: %1 Mo

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in kB
en: %1 kB
fr: %1 ko

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
fr: %1 octet

en: Delete file
fr: Supprimer le fichier

en: Delete %1 file | Delete %1 files
fr[0]: Supprimer %1 fichier
fr[1]: Supprimer %1 fichiers

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
fr[0]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer définitivement ce fichier ?
fr[1]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer définitivement ces fichiers ?

en: Delete
fr: Supprimer

en: Share
fr: Partager

en: No documents found
fr: Aucun document trouvé

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
fr: Connectez votre appareil à n'importe quel ordinateur et faites glisser tout simplement des fichiers dans le dossier Documents ou insérez un périphérique amovible contenant des documents.

en: SD card
fr: Carte SD

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
fr: Aujourd'hui, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
fr: Hier, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
fr: dd/MM/yyyy hh:mm

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: dddd, hh:mm
fr: jjjj, hh:mm

en: Search…
fr: Rechercher…

en: Sorting settings…
fr: Paramètres de tri…

en: search in documents...
fr: rechercher dans les documents...

en: Select None
fr: Tout désélectionner

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: No matching document found
fr: Aucun document correspondant trouvé

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
fr: Veuillez vérifier que votre requête n'est pas mal orthographiée et/ou essayez une requête différente.

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: Earlier this week
fr: Plus tôt cette semaine

en: Earlier this month
fr: Plus tôt ce mois-ci

en: Even earlier…
fr: Encore plus tôt…

en: Share to
fr: Partager avec

en: Sorting settings
fr: Paramètres de tri

en: Sort by date (Latest first)
fr: Tri par date (plus récente en premier)

en: Sort by name (A-Z)
fr: Trier par nom (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
fr: Trier par taille (plus petite en premier)

en: Reverse order
fr: Ordre inversé

en: Loading...
fr: Chargement…

en: LibreOffice text document
fr: Document texte LibreOffice

en: LibreOffice spread sheet
fr: Feuille de calcul LibreOffice

en: LibreOffice presentation
fr: Présentation LibreOffice

en: LibreOffice Draw document
fr: Dessin LibreOffice Draw

en: Unknown LibreOffice document
fr: Document LibreOffice inconnu

en: Unknown document type
fr: Document de type inconnu

en: Go to position…
fr: Aller à la position…

en: Disable night mode
fr: Désactiver le mode nuit

en: Enable night mode
fr: Activer le mode nuit

en: Go to position
fr: Aller à la position

en: Choose a position between 1% and 100%
fr: Sélectionner une position entre 1 % et 100 %

en: GO!
fr: ALLER !

en: LibreOffice binaries not found.
fr: Binaires de LibreOffice introuvables.

en: Error while loading LibreOffice.
fr: Erreur lors du chargement de LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
fr: Document non chargé.
    Le document demandé est peut être corrompu ou protégé par un mot de passe.

en: This sheet has no content.
fr: Cette feuille n'a pas de contenu.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
fr: Propulsé par LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
fr: Feuille%1

en: Fit width
fr: Ajuster à la largeur

en: Fit height
fr: Ajuster en hauteur

en: Automatic
fr: Automatique

en: File does not exist.
fr: Le fichier n’existe pas.

en: Document is locked
fr: Le document est verrouillé

en: Please insert a password in order to unlock this document
fr: Veuillez entrer le mot de passe afin de déverrouiller ce document

en: Entered password is not valid
fr: Le mot de passe n'est pas valide

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Open link externally: %1
fr: Ouvrir le lien avec une application externe : %1

en: Go to page %1
fr: Aller à la page %1

en: Open link externally
fr: Ouvrir le lien avec une application externe

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: Open
fr: Ouvrir

en: Go to destination
fr: Aller à la destination

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
fr: Contenus

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
fr: Page %1 sur %2

en: Search
fr: Rechercher

en: Go to page...
fr: Aller à la page...

en: Presentation
fr: Présentation

en: Rotate 90° right
fr: Rotation horaire 90°

en: Rotate 90° left
fr: Rotation antihoraire 90°

en: Go to page
fr: Aller à la page

en: Choose a page between 1 and %1
fr: Choisissez une page entre 1 et %1

en: Fit page
fr: Ajuster la page

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
fr: copie %1
