ubuntu-docviewer-app - en to pt_BR translation catalogue (77 entries)

en: documents;viewer;pdf;reader;
pt_BR: documentos;visualizador;pdf;leitor;

en: Some of the provided arguments are not valid.
pt_BR: Alguns dos argumentos fornecidos não são válidos.

en: Run fullscreen
pt_BR: Executar em tela cheia

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Location
pt_BR: Localização

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Created
pt_BR: Criação

en: Last modified
pt_BR: Última modificação

en: MIME type
pt_BR: Tipo MIME

en: Error
pt_BR: Erro

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Multiple documents imported
pt_BR: Múltiplos documentos importados

en: Choose which one to open:
pt_BR: Escolha qual deles abrir:

en: File not supported | Files not supported
pt_BR[0]: Arquivo não suportado
pt_BR[1]: Arquivos não suportados

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
pt_BR[0]: O documento seguinte não foi importado:
pt_BR[1]: Os seguintes documentos não foram importados:

en: Pick
pt_BR: Selecione

en: Unknown file type
pt_BR: Tipo de arquivo desconhecido

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
pt_BR: Este arquivo não é suportado.
    Você deseja abri-lo como um texto simples?

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Delete file
pt_BR: Excluir arquivo

en: Delete %1 file | Delete %1 files
pt_BR[0]: Excluir %1 arquivo
pt_BR[1]: Excluir %1 arquivos

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
pt_BR[0]: Tem certeza de que deseja excluir este arquivo permanentemente?
pt_BR[1]: Tem certeza de que deseja excluir permanentemente esses arquivos?

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: No documents found
pt_BR: Nenhum documento encontrado

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
pt_BR: Conecte seu dispositivo a qualquer computador e simplesmente arraste arquivos para a pasta Documentos ou insira um cartão contendo documentos.

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
pt_BR: Hoje, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
pt_BR: Ontem, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
pt_BR: dd/MM/yyyy hh:mm

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: dddd, hh:mm
pt_BR: dddd - hh:mm

en: Documents
pt_BR: Documentos

en: search in documents...
pt_BR: pesquisar em documentos…

en: Select None
pt_BR: Não selecionar

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: No matching document found
pt_BR: Nenhum documento correspondente encontrado

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
pt_BR: Certifique-se de que sua consulta não está com erros ortográficos e/ou tente uma consulta diferente.

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: Earlier this week
pt_BR: No início desta semana

en: Earlier this month
pt_BR: No início deste mês

en: Share to
pt_BR: Compartilhar para

en: Sorting settings
pt_BR: Configurações de classificação

en: Sort by date (Latest first)
pt_BR: Classificar por data (Mais recente primeiro)

en: Sort by name (A-Z)
pt_BR: Classificar por nome (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
pt_BR: Classifique por tamanho (menor primeiro)

en: Reverse order
pt_BR: Ordem reversa

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: LibreOffice text document
pt_BR: Documento de texto do LibreOffice

en: LibreOffice spread sheet
pt_BR: Planilha do LibreOffice

en: LibreOffice presentation
pt_BR: Apresentação do LibreOffice

en: LibreOffice Draw document
pt_BR: Documento de desenho do LibreOffice

en: Unknown LibreOffice document
pt_BR: Documento desconhecido do LibreOffice

en: Disable night mode
pt_BR: Desativar o modo noturno

en: Enable night mode
pt_BR: Ativar o modo noturno

en: Go to position
pt_BR: Vá para a posição

en: Choose a position between 1% and 100%
pt_BR: Escolha uma posição entre 1% e 100%

en: GO!
pt_BR: IR!

en: LibreOffice binaries not found.
pt_BR: Não foram encontrados binários do LibreOffice.

en: Error while loading LibreOffice.
pt_BR: Erro ao carregar o LibreOffice.

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
pt_BR: Documento não carregado.
    O documento solicitado pode estar corrompido ou protegido por uma senha.

en: This sheet has no content.
pt_BR: Esta folha não tem conteúdo.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
pt_BR: Desenvolvido por LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
pt_BR: Folha%1

en: Fit width
pt_BR: Ajustar a largura

en: Fit height
pt_BR: Ajustar altura

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: File does not exist.
pt_BR: Arquivo não existe.

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
pt_BR: Conteúdo

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
pt_BR: Página %1 de %2

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Go to page...
pt_BR: Vá para página…

en: Presentation
pt_BR: Apresentação

en: Go to page
pt_BR: Ir para a página

en: Choose a page between 1 and %1
pt_BR: Escolha uma página entre 1 e %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
pt_BR: copia %1
