ubuntu-filemanager-app - en to tr translation catalogue (139 entries)

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: Add bookmark
tr: Yer imi ekle

en: Extract archive
tr: Arşivi çıkart

en: Cancel
tr: İptal

en: Delete
tr: Sil

en: Clear clipboard
tr: Panoyu temizle

en: Copy
tr: Kopyala

en: Cut
tr: Kes

en: Paste %1 file | Paste %1 files
tr[0]: %1 dosya yapıştır
tr[1]: %1 dosya yapıştır

en: Go back
tr: Geri git

en: Go next
tr: İleri git

en: Go To
tr: Git

en: New Item
tr: Yeni Dosya

en: Places
tr: Yerler

en: Properties
tr: Özellikler

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Select
tr: Seç

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Share
tr: Paylaş

en: Add tab
tr: Sekme ekle

en: Close this tab
tr: Bu sekmeyi kapat

en: Open in a new tab
tr: Yeni sekmede aç

en: Unlock
tr: Kilidi Aç

en: Authentication required
tr: Kimlik doğrulama gerekli

en: Use your fingerprint to access restricted content
tr: Kısıtlı içeriğe ulaşmak için parmak izinizi kullanın

note: TRANSLATORS: "Touch" here is a verb
en: Touch sensor
tr: Sensöre dokunun

en: Use password
tr: Parola kullan

en: Authentication failed!
tr: Kimlik denetimi başarısız!

en: Please retry
tr: Lütfen tekrar deneyin

en: Authentication failed
tr: Kimlik denetimi başarısız

en: Your passphrase is required to access restricted content
tr: Tüm dosyalara erişmek için parolanız gerekli

en: Your passcode is required to access restricted content
tr: Tüm dosyalara erişmek için parolanız gerekli

en: passphrase (default is 0000 if unset)
tr: parola (eğer ayarlanmazsa 0000 varsayılan olarak kullanılır)

en: passcode (default is 0000 if unset)
tr: parola (eğer ayarlanmazsa 0000 kullanılır)

en: Authentication failed. Please retry
tr: Kimlik denetimi başarısız. Lütfen tekrar deneyin

en: Folder
tr: Dizin

en: Pick
tr: Seç

en: Open with
tr: Birlikte aç

en: Extract Archive
tr: Arşivi Çıkart

en: Are you sure you want to extract '%1' here?
tr: '%1' arşivini buraya çıkartmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete '%1'?
tr: '%1' dosyasını kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: these files
tr: bu dosyalar

en: Deleting files
tr: Dosyalar siliniyor

en: Enter a new name
tr: Yeni bir ad girin

en: Create Item
tr: Dosya Oluştur

en: Enter name for new item
tr: Yeni dosya için isim girin

en: Item name
tr: Dosya ismi

en: Create file
tr: Dosya oluştur

en: Create Folder
tr: Dizin Oluştur

en: Extracting archive '%1'
tr: '%1' arşivi çıkartılıyor

en: OK
tr: Tamam

en: Extracting failed
tr: Çıkartma başarısız

en: Extracting the archive '%1' failed.
tr: '%1' arşivini çıkartma başarısız.

en: Choose action
tr: Eylem seç

en: For file: %1
tr: Şu dosya için: %1

en: Open
tr: Aç

en: Operation in progress
tr: İşlem sürüyor

en: File operation
tr: Dosya işlemi

en: User
tr: Kullanıcı

en: Password
tr: Parola

en: Save password
tr: Parolayı kaydet

en: Ok
tr: Tamam

en: Archive file
tr: Arşiv dosyası

en: Do you want to extract the archive here?
tr: Arşivi buraya çıkartmak istiyor musunuz?

en: Open with another app
tr: Farklı uygulamayla aç

en: Open file
tr: Dosyayı aç

en: What do you want to do with the clicked file?
tr: Seçilen dosya ile ne yapmak istersiniz?

en: Preview
tr: Önizle

en: Readable
tr: Okunabilir

en: Writable
tr: Yazılabilir

en: Executable
tr: Çalıştırılabilir

en: Where:
tr: Nereden:

en: Created:
tr: Oluşturuldu:

en: Modified:
tr: Son düzenleme:

en: Accessed:
tr: Son erişim:

en: Permissions:
tr: İzinler:

en: Restricted access
tr: Kısıtlı erişim

en: Authentication is required in order to see all the content of this folder.
tr: Bu dizinin içeriğini görmek için doğrulama gerekiyor.

en: No files
tr: Dosya yok

en: This folder is empty.
tr: Bu dizin boş.

en: Authentication is required in order to see the content of this folder.
tr: Bu dizinin içeriğini görmek için doğrulama gerekiyor.

en: File operation error
tr: Dosya işlemi hatası

en: %1 item | %1 items
tr[0]: %1 öge
tr[1]: %1 öge

en: Paste files
tr: Dosyaları yapıştır

en: Save here
tr: Buraya kaydet

en: %1 item selected | %1 items selected
tr[0]: %1 dosya seçili
tr[1]: %1 dosya seçili

en: Could not rename
tr: Yeniden adlandırılamıyor

en: Insufficient permissions, name contains special chars (e.g. '/'), or already exists
tr: Yetersiz izin, isim özel karakter içeriyor (örn. '/') veya zaten mevcut

en: Show Hidden Files
tr: Gizli Dosyaları Göster

en: View As
tr: Farklı Görüntüle

en: List
tr: Liste

en: Icons
tr: Simgeler

en: Grid size
tr: Izgara boyutu

en: S
tr: G

en: List size
tr: Liste boyutu

en: Sort By
tr: Buna Göre Sırala

en: Name
tr: Ad

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Sort Order
tr: Sıralama Düzeni

en: Theme
tr: Tema

en: Light
tr: Açık

en: Dark
tr: Koyu

en: Folder not accessible
tr: Klasör erişilebilir değil

note: TRANSLATORS: this refers to a folder name
en: Can not access %1
tr: %1 dizinine erişilemiyor

en: Directories
tr: Dizinler

en: Files
tr: Dosyalar

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: path or url may not exist or cannot be read
tr: yol veya url mevcut değil ya da okunamıyor

en: Rename error
tr: Adlandırma hatası

en: Error creating new folder
tr: Yeni klasör oluşturma hatası

en: items
tr: öge

en: File or Directory does not exist
tr: Dosya veya Dizin mevcut değil

en:  does not exist
tr:  mevcut değil

en: Cannot access File or Directory
tr: Dosya veya Dizine Erişilemiyor

en:  it needs Authentication
tr:  Kimlik Doğrulama Gerektiriyor

en: Cannot copy/move items
tr: Öğe kopyalama/taşıma yapılamıyor

en: no write permission on folder
tr: klasörde yazma izni yok

en: Could not remove the item
tr: Öge silinemedi

en: Could not find a suitable name to backup
tr: Yedeklemek üzere uygun bir isim bulunamadı

en: Could not create the directory
tr: Dizin oluşturulamadı

en: Could not create link to
tr: Bağlantı oluşturulamadı

en: Could not set permissions to dir
tr: Dizine izinler atanamadı

en: Could not open file
tr: Dosyası açılamadı

en: There is no space to copy
tr: Kopyalayacak alan yok

en: Could not create file
tr: Dosya oluşturulamadı

en: Could not remove the directory/file
tr: Dizin/dosya kaldırılamadı

en: Could not move the directory/file
tr: Dizin/dosya taşınamadı

en: Write error in
tr: Yazma hatası:

en: Read error in
tr: Okuma hatası:

en:  Copy
tr:  Kopyala

en: Set permissions error in
tr: İzin oluşturma hatası:

en: Could not create trash info file
tr: Çöp bilgi dosyası oluşturulamadı

en: Could not remove the trash info file
tr: Çöp bilgi dosyası kaldırılamadı

en: Cannot move items
tr: Ögeler taşınamıyor

en: origin and destination folders are the same
tr: özgün ve hedef klasörler aynı

en: There is no space to download
tr: İndirilecek alan yok

en: net tool not found, check samba installation
tr: net tool bulunamadı, samba kurulumunu kontrol et

en: cannot write in
tr: yazılamıyor
