ubuntu-filemanager-app - en to am translation catalogue (138 entries)

en: File Manager
am: የ ፋይል አስተዳዳሪ

en: Add bookmark
am: ምልክት ማድረጊያ መጨመሪያ

en: Extract archive
am: ማህደር ማራገፊያ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: Delete
am: ማጥፊያ

en: Clear clipboard
am: ቁራጭ ሰሌዳ ማጽጃ

en: Copy
am: ኮፒ

en: Cut
am: መቁረጫ

en: Paste %1 file | Paste %1 files
am[0]: መለጠፊያ %1 ፋይል
am[1]: መለጠፊያ %1 ፋይሎች

en: Go back
am: ወደ ኋላ

en: Go next
am: ይቀጥሉ

en: Go To
am: መሄጃ ወደ

en: New Item
am: አዲስ እቃ

en: Places
am: ቦታዎች

en: Properties
am: ባህሪዎች

en: Rename
am: እንደገና መሰየሚያ

en: Select
am: ይምረጡ

en: Settings
am: ማሰናጃ

en: Share
am: ማካፈያ

en: Add tab
am: መጨመሪያ tab

en: Close this tab
am: ይህን ንዑስ መስኮት መዝጊያ

en: Open in a new tab
am: በ አዲስ ንዑስ መስኮት መክፈቻ

en: Unlock
am: መክፈቻ

en: Authentication required
am: ማረጋገጫ ያስፈልጋል

en: Use your fingerprint to access restricted content
am: የ እርስዎን የ ጣት አሻራ ይጠቀሙ የ ተከለከሉ ይዞታዎች ጋር ለ መድረስ

en: Use password
am: የ መግቢያ ቃል ይጠቀሙ

en: Authentication failed!
am: ማረጋገጫው ወድቋል!

en: Please retry
am: እባክዎን እንደገና ይሞክሩ

en: Authentication failed
am: ማረጋገጫው ወድቋል

en: Your passphrase is required to access restricted content
am: የ መግቢያ ሐረግ  ያስፈልጋል የ ተከለከሉ ይዞታዎች ጋር ለ መድረስ

en: Your passcode is required to access restricted content
am: የ መግቢያ ኮድ ያስፈልጋል የ ተከለከሉ ይዞታዎች ጋር ለመድረስ

en: passphrase (default is 0000 if unset)
am: የ መግቢያ ሐረግ (ይህ 0000 ነባር ነው ካልተሰናዳ )

en: passcode (default is 0000 if unset)
am: የ መግቢያ ኮድ (ይህ 0000 ነባር ነው ካልተሰናዳ )

en: Authentication failed. Please retry
am: ማረጋገጫው ወድቋል: እባክዎን እንደገና ይሞክሩ

en: Authenticate
am: ማረጋገጫ

en: Folder
am: ፎልደር

en: Pick
am: ይምረጡ

en: Open with
am: መክፈቻ በ

en: Extract Archive
am: ማህደር ማራገፊያ

en: Are you sure you want to extract '%1' here?
am: በ እርግጥ እዚህ ማረገፍ '%1' ይፈልጋሉ?

en: Are you sure you want to permanently delete '%1'?
am: በእርግጥ በቋሚነት ማጥፋት ይፈልጋሉ '%1'?

en: these files
am: እነዚህ ፋይሎች

en: Deleting files
am: ፋይሎቹን በማጥፋት ላይ

en: Enter a new name
am: አዲስ ስም ያስገቡ

en: Create Item
am: እቃ መፍጠሪያ

en: Enter name for new item
am: ለ አዲሱ እቃ ስም ያስገቡ

en: Item name
am: የ እቃው ስም

en: Create file
am: ፋይል መፍጠሪያ

en: Create Folder
am: ፎልደር መፍጠሪያ

en: Extracting archive '%1'
am: ማህደር በማራገፍ ላይ '%1'

en: OK
am: እሺ

en: Extracting failed
am: ማረገፍ አልተቻለም

en: Extracting the archive '%1' failed.
am: ማህደሩን ማረገፍ '%1' አልተቻለም.

en: Choose action
am: ተግባር መምረጫ

en: For file: %1
am: ለ ፋይል: %1

en: Open
am: መክፈቻ

en: Operation in progress
am: ተግባሮች በ ሂደት ላይ

en: File operation
am: የ ፋይል ተግባር

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Password
am: የ መግቢያ ቃል

en: Save password
am: የ መግቢያ ቃል ማስቀመጫ

en: Ok
am: እሺ

en: Archive file
am: የ ማህደር ፋይል

en: Do you want to extract the archive here?
am: ማህደሩን እዚህ ማራገፍ ይፈልጋሉ?

en: Open with another app
am: በሌላ መተግበሪያ መክፈቻ

en: Open file
am: ፋይል መክፈቻ

en: What do you want to do with the clicked file?
am: እርስዎ የ ተጫኑትን ፋይል ምን ማድረግ ነው የሚፈልጉት?

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: Readable
am: ማንበብ የሚያስችል

en: Writable
am: መጻፍ የሚያስችል

en: Executable
am: መፈጸሚያ

en: Where:
am: የት:

en: Created:
am: ተፈጥሯል:

en: Modified:
am: ተሻሽሏል:

en: Accessed:
am: የሚደረሰበት:

en: Permissions:
am: ፍቃዶች:

en: Restricted access
am: መድረስ የ ተከለከለ:

en: Authentication is required in order to see all the content of this folder.
am: ማረጋገጫ ያስፈልጋል የዚህን ፎልደር ሁሉንም ይዞታ ለ መመልከት:

en: No files
am: ፋይሎች የሉም

en: This folder is empty.
am: ይህ ፎልደር ባዶ ነው:

en: Authentication is required in order to see the content of this folder.
am: ማረጋገጫ ያስፈልጋል የዚህን ፎልደር ሁሉንም ይዞታ ለ መመልከት:

en: File operation error
am: የ ፋይል ተግባር ስህተት

en: %1 item | %1 items
am[0]: አካል
am[1]: አካሎች

en: Paste files
am: ፋይሎች መለጠፊያ

en: Save here
am: እዚህ ማስቀመጫ

en: Could not rename
am: መሰየም አልተቻለም

en: Insufficient permissions, name contains special chars (e.g. '/'), or already exists
am: በቂ ያልሆነ ፍቃድ ወይንም ስም የ ተለየ ባህሪ (e.g. '/') ቀደም ሲል ነበር:

en: Show Hidden Files
am: የተደበቁ ፋይሎች ማሳያ

en: View As
am: ማሳያ እንደ

en: List
am: ዝርዝር

en: Icons
am: ምልክቶች

en: Grid size
am: መጋጠሚያ መጠን:

en: S
am: ደ

en: List size
am: የ ዝርዝር መጠን

en: Sort By
am: መለያ በ

en: Name
am: ስም

en: Date
am: ቀን

en: Size
am: መጠን:

en: Sort Order
am: መለያ ደንብ

en: Theme
am: ገጽታ

en: Light
am: ነጣ ያለ

en: Dark
am: ጥቁር

en: Folder not accessible
am: ፎልደር ጋር መድረስ አልተቻለም

note: TRANSLATORS: this refers to a folder name
en: Can not access %1
am: መድረስ አልተቻለም %1

en: Directories
am: ዳይሬክቶሪዎች

en: Files
am: ፋይሎች

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: path or url may not exist or cannot be read
am: መንገድ ወይንም url አልተገኘም ወይንም ማንበብ አልተቻለም

en: Rename error
am: እንደገና የመሰየም ስህተት

en: Error creating new folder
am: አዲስ ፎልደር በ መፍጠር ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል

en: items
am: አካሎች

en: File or Directory does not exist
am: ፋይል ወይንም ዳይሬክቶሪ አልተገኘም

en:  does not exist
am:  አልነበረም

en: Cannot access File or Directory
am: ፋይል ወይንም ዳይሬክቶሪ ጋር መድረስ አልተቻለም

en:  it needs Authentication
am:  ማረጋገጫ ያስፈልጋል

en: Cannot copy/move items
am: እቃዎች ኮፒ/ማንቀሳቀስ አልተቻለም

en: no write permission on folder
am: በ ፎልደሩ ላይ የ መጻፍ ፍቃድ የሎትም

en: Could not remove the item
am: አካሉን ማስወገድ አልተቻለም

en: Could not find a suitable name to backup
am: ለ ተተኪው የሚሆን ተስማሚ ስም አልተገኘም

en: Could not create the directory
am: ዳይሬክቶሪ መፍጠር አልተቻለም

en: Could not create link to
am: አገናኝ መፍጠር አልተቻለም ወደ

en: Could not set permissions to dir
am: ፍቃዶች ማሰናዳት አልተቻለም ወደ ዳይሬክቶሪ

en: Could not open file
am: ፋይሉን መክፈት አልተቻለም

en: There is no space to copy
am: ኮፒ ለማድረግ በቂ ቦታ የለም

en: Could not create file
am: ፋይል መፍጠር አልተቻለም

en: Could not remove the directory/file
am: ማስወገድ አልተቻለም የ ዳይሬክቶሪ/ፋይል

en: Could not move the directory/file
am: ማንቀሳቀስ አልተቻለም የ ዳይሬክቶሪ/ፋይል

en: Write error in
am: የ መጻፍ ስህተት በ

en: Read error in
am: የ ማንበብ ስህተት በ

en:  Copy
am:  ኮፒ

en: Set permissions error in
am: የ ፍቃድ ማሰናጃ ስህተት በ

en: Could not create trash info file
am: የ ቆሻሻ መረጃ ፋይል መፍጠር አልተቻለም

en: Could not remove the trash info file
am: የ ቆሻሻ መረጃ ፋይል ማስወገድ አልተቻለም

en: Cannot move items
am: አካሎቹን ማንቀሳቀስ አልተቻለም

en: origin and destination folders are the same
am: የ ፎልደሮች መነሻ እና መድረሻ ተመሳሳይ ነው

en: There is no space to download
am: ለማውረድ በቂ ቦታ የለም

en: net tool not found, check samba installation
am: የ ኔት መሳሪያዎች አልተገኙም: ለ መግጠም ይመርምሩ samba

en: cannot write in
am: መጻፍ አይቻልም
