ubuntu-filemanager-app - en to it translation catalogue (160 entries)

en: File Manager
it: Gestore file

en: folder;manager;explore;disk;filesystem;
it: cartella;gestore;esplora;disco;filesystem;

en: Add bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Extract archive
it: Estrai archivio

en: Cancel
it: Annulla

en: Delete
it: Elimina

en: Clear clipboard
it: Pulisci appunti

en: Copy
it: Copia

en: Cut
it: Taglia

en: Paste %1 file | Paste %1 files
it[0]: Incolla %1 file
it[1]: Incolla %1 file

en: Go back
it: Torna indietro

en: Go next
it: Vai avanti

en: Go To
it: Vai a

en: New Item
it: Nuovo elemento

en: Open with...
it: Apri con…

en: Places
it: Risorse

en: Properties
it: Proprietà

en: Rename
it: Rinomina

en: Search
it: Cerca

en: Select
it: Seleziona

en: Settings
it: Impostazioni

en: Share
it: Condividi

en: Add tab
it: Aggiungi scheda

en: Close this tab
it: Chiudi questa scheda

en: Open in a new tab
it: Apri in una nuova scheda

en: Open Terminal Here
it: Apri Terminale Qui

en: Unlock
it: Sblocca

en: Authentication required
it: Richiesta autenticazione

en: Use your fingerprint to access restricted content
it: Usa la tua impronta digitale per accedere ai contenuti ristretti

note: TRANSLATORS: "Touch" here is a verb
en: Touch sensor
it: Tocca il sensore

en: Use password
it: Usa la password

en: Authentication failed!
it: Autenticazione non riuscita!

en: Please retry
it: Per favore ritenta

en: Authentication failed
it: Autenticazione non riuscita

en: Your passphrase is required to access restricted content
it: È richiesta la password per accedere ai contenuti riservati

en: Your passcode is required to access restricted content
it: È richiesto il codice per accedere ai contenuti riservati

en: passphrase (default is 0000 if unset)
it: passphrase (se non inserito 0000 è quello preimpostato)

en: passcode (default is 0000 if unset)
it: passcode (se non inserito 0000 è quello preimpostato)

en: Authentication failed. Please retry
it: Autenticazione non riuscita. Per favore ritenta

en: Authenticate
it: Autenticati

en: Folder
it: Cartella

en: Pick
it: Scegli

en: Open with
it: Apri con

en: Extract Archive
it: Estrai archivio

en: Are you sure you want to extract '%1' here?
it: Estrarre veramente "%1" qui?

en: Are you sure you want to permanently delete '%1'?
it: Eliminare veramente in modo permanente "%1"?

en: these files
it: questi file

en: Deleting files
it: Eliminazione file

en: Enter a new name
it: Inserire un nuovo nome

en: Create Item
it: Crea elemento

en: Enter name for new item
it: Inserire il nome del nuovo elemento

en: Item name
it: Nome dell'elemento

en: Create file
it: Crea file

en: Created file '%1'
it: Creato file '%1'

en: Create Folder
it: Crea cartella

en: Created folder '%1'
it: Creata cartella '%1'

en: Extracting archive '%1'
it: Estrazione archivio "%1"

en: Extracting failed
it: Estrazione non riuscita

en: Extracting the archive '%1' failed.
it: Estrazione dell'archivio "%1" non riuscita.

en: Choose action
it: Scegli azione

en: For file: %1
it: Per il file: %1

en: Open
it: Apri

en: Operation in progress
it: Operazione in corso

en: File operation
it: Operazione sul file

en: User
it: Utente

en: Save password
it: Salvare la password

en: Archive file
it: File archivio

en: Do you want to extract the archive here?
it: Estrarre qui l'archivio?

en: Open with another app
it: Apri con un'altra app

en: Open file
it: Apri file

en: What do you want to do with the clicked file?
it: Cosa vuoi fare con il file selezionato?

en: Preview
it: Anteprima

en: successfully saved:
it: salvataggio riuscito:

en: failed to save:
it: salvataggio non riuscito:

en: into: %1
it: in: %1

en: Warning: Content-Hub does not overwrite existing files. The following were detected:
it: Attenzione: Content-Hub non sovrascrive i file esistenti. Sono stati trovati i seguenti file:

en: Import Results
it: Risultati dell'Importazione

en: Readable
it: Leggibile

en: Writable
it: Scrivibile

en: Executable
it: Eseguibile

en: Where:
it: Dove:

en: Created:
it: Creato:

en: Modified:
it: Ultima modifica:

en: Accessed:
it: Ultimo accesso:

en: Permissions:
it: Permessi:

en: Close
it: Chiudi

en: Restricted access
it: Accesso riservato

en: Authentication is required in order to see all the content of this folder.
it: È richiesta l'autenticazione per vedere tutto il contenuto di questa cartella.

en: No files
it: Nessun file

en: This folder is empty.
it: La cartella è vuota.

en: Authentication is required in order to see the content of this folder.
it: È richiesta l'autenticazione per vedere il contenuto di questa cartella.

en: File operation error
it: Errore di operazione su file

en: %1 item | %1 items
it[0]: %1 elemento
it[1]: %1 elementi

en: Search Results
it: Risultati della Ricerca

en: Search...
it: Cerca...

en: File Contents
it: Contenuti del File

en: Recursive
it: Ricorsivo

en: Note: Slow in large directories
it: Nota: Lento in cartelle grandi

en: Cleared clipboard
it: Appunti ripuliti

en: Paste files
it: Incolla file

en: Pasted item | Pasted items
it[0]: File incollati
it[1]: File incollati

en: Added '%1' to Places
it: Aggiunto '%1' nelle Posizioni

en: Save here
it: Memorizza qui

en: Select files (%1 selected)
it: Seleziona file (%1 selezionati)

en: %1 item selected | %1 items selected
it[0]: %1 elemento selezionato
it[1]: %1 elementi selezionati

en: Could not rename
it: Impossibile rinominare

en: Insufficient permissions, name contains special chars (e.g. '/'), or already exists
it: Permessi insufficienti, nome contenente caratteri speciali (ad esempio "/") o già esistente

en: Show Hidden Files
it: Mostra file nascosti

en: Default open action
it: Azione di apertura predefinita

en: View As
it: Visualizza come

en: List
it: Elenco

en: Icons
it: Icone

en: Grid size
it: Dimensione della griglia

en: List size
it: Dimensione della lista

en: Sort By
it: Ordina per

en: Name
it: Nome

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Sort Order
it: Ordinamento

en: Theme
it: Tema

en: System
it: Sistema

en: Light
it: Chiaro

en: Dark
it: Scuro

en: Folder not accessible
it: Cartella non accessibile

note: TRANSLATORS: this refers to a folder name
en: Can not access %1
it: Impossibile accedere a %1

en: Directories
it: Cartelle

en: Files
it: File

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: path or url may not exist or cannot be read
it: Il percorso o l'url potrebbero non esistere o non essere leggibili

en: Rename error
it: Errore nel rinominare

en: Error creating new folder
it: Errore nel creare la nuova cartella

en: Touch file error
it: File errore Touch

en: items
it: elementi

en: File or Directory does not exist
it: File o directory non esistente

en:  does not exist
it:  non esite

en: Cannot access File or Directory
it: Impossibile accedere al file o alla directory

en:  it needs Authentication
it:  richiede l'autenticazione

en: Cannot copy/move items
it: Impossibile copiare/spostare gli elementi

en: no write permission on folder
it: Permessi di scrittura mancanti sulla cartella

en: Could not remove the item
it: Impossibile rimuovere l'elemento

en: Could not find a suitable name to backup
it: Impossibile trovare un nome adeguato per il backup

en: Could not create the directory
it: Impossibile creare la directory

en: Could not create link to
it: Impossibile creare il collegamento a

en: Could not set permissions to dir
it: Impossibile impostare i permessi per la directory

en: Could not open file
it: Impossibile aprire il file

en: There is no space to copy
it: Spazio insufficiente per copiare

en: Could not create file
it: Impossibile creare il file

en: Could not remove the directory/file
it: Impossibile rimuovere

en: Could not move the directory/file
it: Impossibile spostare

en: Write error in
it: Errore di scrittura in

en: Read error in
it: Errore di lettura in

en:  Copy
it:  copia

en: Set permissions error in
it: Errore nell'impostazione dei permessi in

en: Could not create trash info file
it: Impossibile creare il file info del cestino

en: Could not remove the trash info file
it: Impossibile rimuovere il file info del cestino

en: Cannot move items
it: Impossibile spostare l'elemento

en: origin and destination folders are the same
it: Le cartelle di origine e destinazione sono le stesse

en: There is no space to download
it: Spazio insufficiente per scaricare

en: net tool not found, check samba installation
it: strumento di rete non trovato, verificare l'installazione di samba

en: cannot write in
it: impossibile scrivere in
