ubuntu-filemanager-app - en to pt translation catalogue (163 entries)

en: File Manager
pt: Gestor de ficheiros

en: folder;manager;explore;disk;filesystem;
pt: pasta;gestor;explorar;disco;sistema;

en: Add bookmark
pt: Adicionar marcador

en: Extract archive
pt: Extrair arquivo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Clear clipboard
pt: Limpar área de transferência

en: Copy
pt: Copiar

en: Cut
pt: Cortar

en: Paste %1 file | Paste %1 files
pt[0]: Colar %1 ficheiro
pt[1]: Colar %1 ficheiros

en: Go back
pt: Voltar atrás

en: Go next
pt: Ir para o próximo

en: Go To
pt: Ir para

en: New Item
pt: Novo item

en: Open with...
pt: Abrir com...

en: Places
pt: Locais

en: Properties
pt: Propriedades

en: Rename
pt: Renomear

en: Search
pt: Procurar

en: Select
pt: Escolher

en: Settings
pt: Definições

en: Share
pt: Partilhar

en: Add tab
pt: Adicionar separador

en: Close this tab
pt: Fechar este separador

en: Open in a new tab
pt: Abrir num novo separador

en: Open Terminal Here
pt: Abrir o Terminal Aqui

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Authentication required
pt: Autenticação necessária

en: Use your fingerprint to access restricted content
pt: Use a impressão digital para aceder a conteúdo restrito

note: TRANSLATORS: "Touch" here is a verb
en: Touch sensor
pt: Sensor de toque

en: Use password
pt: Usar palavra-passe

en: Authentication failed!
pt: Falha na autenticação!

en: Please retry
pt: Tente novamente

en: Authentication failed
pt: Autenticação falhou

en: Your passphrase is required to access restricted content
pt: A sua frase-senha é necessária para aceder a conteúdo restrito

en: Your passcode is required to access restricted content
pt: O seu código é necessário para aceder a conteúdo restrito

en: passphrase (default is 0000 if unset)
pt: frase-senha (por defeito é 0000)

en: passcode (default is 0000 if unset)
pt: código (por defeito é 0000)

en: Authentication failed. Please retry
pt: Autenticação falhou. Tente novamente

en: Authenticate
pt: Autenticar

en: %1 file | %1 files
pt[0]: %1 ficheiro
pt[1]: %1 ficheiros

en: Folder
pt: Pasta

en: Pick
pt: Escolher

en: Open with
pt: Abrir com

en: Extract Archive
pt: Extrair arquivo

en: Are you sure you want to extract '%1' here?
pt: Quer mesmo extrair '%1' aqui?

en: Are you sure you want to permanently delete '%1'?
pt: Quer mesmo eliminar  '%1'?

en: these files
pt: estes ficheiros

en: Deleting files
pt: A eliminar ficheiros

en: Enter a new name
pt: Introduzir um nome novo

en: Create Item
pt: Criar um item

en: Enter name for new item
pt: Introduzir um nome novo para o item

en: Item name
pt: Nome do item

en: Create file
pt: Criar um ficheiro

en: Created file '%1'
pt: Criado o ficheiro '%1'

en: Create Folder
pt: Criar uma pasta

en: Created folder '%1'
pt: Criada a pasta '%1'

en: Extracting archive '%1'
pt: A extrair arquivo '%1'

en: OK
pt: Ok

en: Extracting failed
pt: Extração falhou

en: Extracting the archive '%1' failed.
pt: A extração do arquivo '%1' falhou.

en: Choose action
pt: Escolha uma ação

en: For file: %1
pt: Para ficheiro: %1

en: Open
pt: Abrir

en: Operation in progress
pt: Operação em curso

en: File operation
pt: Operação de ficheiro

en: User
pt: Utilizador

en: Password
pt: Palavra-passe

en: Save password
pt: Guardar palavra-passe

en: Archive file
pt: Ficheiro do arquivo

en: Do you want to extract the archive here?
pt: Quer extrair o arquivo aqui?

en: Open with another app
pt: Abrir com outra app

en: Open file
pt: Abrir ficheiro

en: What do you want to do with the clicked file?
pt: O que pretende fazer com o ficheiro click?

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: successfully saved:
pt: guardado com sucesso:

en: failed to save:
pt: falha a guardar:

en: into: %1
pt: em: %1

en: Warning: Content-Hub does not overwrite existing files. The following were detected:
pt: Aviso: o Content-Hub não substitui os arquivos existentes. Foram detetados:

en: Import Results
pt: Importar resultados

en: Readable
pt: Legível

en: Writable
pt: Com permissões de escrita

en: Executable
pt: Executável

en: Where:
pt: Onde:

en: Created:
pt: Criado:

en: Modified:
pt: Modificado:

en: Accessed:
pt: Acedido:

en: Permissions:
pt: Permissões:

en: Close
pt: Fechar

en: Restricted access
pt: Acesso restrito

en: Authentication is required in order to see all the content of this folder.
pt: Autenticação é necessária para ver todo o conteúdo desta pasta.

en: No files
pt: Sem ficheiros

en: This folder is empty.
pt: Esta pasta está vazia.

en: Authentication is required in order to see the content of this folder.
pt: Autenticação é necessária para ver o conteúdo desta pasta.

en: File operation error
pt: Erro ao executar operação de ficheiro

en: %1 item | %1 items
pt[0]: %1 item
pt[1]: %1 itens

en: Search Results
pt: Procurar Resultados

en: Search...
pt: Procurar...

en: File Contents
pt: Conteúdos do Ficheiro

en: Recursive
pt: Recursivo

en: Note: Slow in large directories
pt: Nota: Lento em diretórios grandes

en: Cleared clipboard
pt: Área de transferência limpa

en: Paste files
pt: Colar ficheiros

en: Pasted item | Pasted items
pt[0]: Ficheiro colado
pt[1]: Ficheiros colados

en: Added '%1' to Places
pt: Adicionado '%1' aos Locais

en: Save here
pt: Guardar aqui

en: Select files (%1 selected)
pt: Selecione os ficheiros (%1 selecionado)

en: %1 item selected | %1 items selected
pt[0]: %1 item selecionado
pt[1]: %1 itens selecionados

en: Could not rename
pt: Não pode mudar o nome

en: Insufficient permissions, name contains special chars (e.g. '/'), or already exists
pt: Permissões insuficientes, nome contém caracteres especiais (ex: '/'), ou já existe

en: Show Hidden Files
pt: Mostrar ficheiros ocultos

en: Default open action
pt: Ação de abertura padrão

en: View As
pt: Ver como

en: List
pt: Lista

en: Icons
pt: Ícones

en: Grid size
pt: Tamanho da grelha

en: List size
pt: Tamanho da lista

en: Sort By
pt: Ordenar por

en: Name
pt: Nome

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Sort Order
pt: Ordem

en: Theme
pt: Tema

en: System
pt: Sistema

en: Light
pt: Claro

en: Dark
pt: Escuro

en: Folder not accessible
pt: Sem acesso à pasta

note: TRANSLATORS: this refers to a folder name
en: Can not access %1
pt: Não é possível aceder %1

en: Directories
pt: Diretórios

en: Files
pt: Ficheiros

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: path or url may not exist or cannot be read
pt: o caminho ou o url pode não existir ou não pode ser lido

en: Rename error
pt: Erro ao renomear

en: Error creating new folder
pt: Erro ao criar nova pasta

en: Touch file error
pt: Erro no ficheiro de toque

en: items
pt: itens

en: File or Directory does not exist
pt: Ficheiro ou diretório não existe

en:  does not exist
pt:  não existe

en: Cannot access File or Directory
pt: Impossível aceder ficheiro ou diretório

en:  it needs Authentication
pt:  precisa de autenticação

en: Cannot copy/move items
pt: Impossível copiar/mover itens

en: no write permission on folder
pt: sem permissão para escrever na pasta

en: Could not remove the item
pt: Não foi possível remover o item

en: Could not find a suitable name to backup
pt: Não foi possível encontrar um nome adequado para o backup

en: Could not create the directory
pt: Não foi possível criar o diretório

en: Could not create link to
pt: Não foi possível criar o link para

en: Could not set permissions to dir
pt: Não foi possível definir permissões para o diretório

en: Could not open file
pt: Não foi possível abrir o ficheiro

en: There is no space to copy
pt: Sem espaço para copiar

en: Could not create file
pt: Impossível criar o ficheiro

en: Could not remove the directory/file
pt: Impossível remover o diretório do/ficheiro

en: Could not move the directory/file
pt: Impossível mover o diretório do/ficheiro

en: Write error in
pt: Erro ao escrever em

en: Read error in
pt: Erro ao ler em

en:  Copy
pt:  Copiar

en: Set permissions error in
pt: Erro ao definir permissões em

en: Could not create trash info file
pt: Não foi possível criar informação do arquivo do lixo

en: Could not remove the trash info file
pt: Não foi possível remover o arquivo de informação do lixo

en: Cannot move items
pt: Impossível mover itens

en: origin and destination folders are the same
pt: origem e pastas de destino são as mesmas

en: There is no space to download
pt: Sem espaço para fazer o download

en: net tool not found, check samba installation
pt: ferramenta de rede não encontrada, verifique a instalação samba

en: cannot write in
pt: impossível escrever em
