ubuntu-filemanager-app - en to sv translation catalogue (161 entries)

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: folder;manager;explore;disk;filesystem;
sv: mapp;hanterare;utforska;disk;filsystem;

en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Extract archive
sv: Packa upp arkiv

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Delete
sv: Radera

en: Clear clipboard
sv: Rensa urklipp

en: Copy
sv: Kopiera

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste %1 file | Paste %1 files
sv[0]: Klistra in %1 fil
sv[1]: Klistra in %1 filer

en: Go back
sv: Tillbaka

en: Go next
sv: Framåt

en: Go To
sv: Gå till

en: New Item
sv: Skapa ny

en: Open with...
sv: Öppna med...

en: Places
sv: Platser

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Rename
sv: Byt namn

en: Search
sv: Sök

en: Select
sv: Välj

en: Settings
sv: Inställningar

en: Share
sv: Dela

en: Add tab
sv: Ny flik

en: Close this tab
sv: Stäng denna flik

en: Open in a new tab
sv: Öppna i ny flik

en: Open Terminal Here
sv: Öppna Terminal här

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

en: Use your fingerprint to access restricted content
sv: Använd ditt fingeravtryck för åtkomst till begränsat innehåll

note: TRANSLATORS: "Touch" here is a verb
en: Touch sensor
sv: Touch-sensor

en: Use password
sv: Använd lösenord

en: Authentication failed!
sv: Autentiseringen misslyckades!

en: Please retry
sv: Vänligen försök igen

en: Authentication failed
sv: Autentiseringen misslyckades

en: Your passphrase is required to access restricted content
sv: Lösenord krävs för åtkomst till skyddade filer

en: Your passcode is required to access restricted content
sv: Lösenord krävs för åtkomst till skyddade filer

en: passphrase (default is 0000 if unset)
sv: Lösenord (0000 om ej inställt)

en: passcode (default is 0000 if unset)
sv: Lösenord (0000 om ej inställt)

en: Authentication failed. Please retry
sv: Autentiseringen misslyckades, försök igen.

en: Authenticate
sv: Autentisera

en: %1 file | %1 files
sv[0]: %1 fil
sv[1]: %1 filer

en: Folder
sv: Mapp

en: Pick
sv: Välj

en: Open with
sv: Öppna med

en: Extract Archive
sv: Packa upp arkiv

en: Are you sure you want to extract '%1' here?
sv: Är du säker att du vill extrahera '%1' här?

en: Are you sure you want to permanently delete '%1'?
sv: Är du säker att du vill ta bort permanent '%1'?

en: these files
sv: dessa filer

en: Deleting files
sv: Tar bort filer

en: Enter a new name
sv: Skriv in nytt namn

en: Create Item
sv: Skapa objekt

en: Enter name for new item
sv: Skriv ett namn för det nya objektet

en: Item name
sv: Objektnamn

en: Create file
sv: Skapa ny fil

en: Created file '%1'
sv: Skapad fil '%1'

en: Create Folder
sv: Skapa en ny mapp

en: Created folder '%1'
sv: Skapad mapp '%1'

en: Extracting archive '%1'
sv: Extraherar arkiv '%1'

en: Extracting failed
sv: Extrahering misslyckad

en: Extracting the archive '%1' failed.
sv: Extrahering av arkiv '%1' misslyckad.

en: Choose action
sv: Välj åtgärd

en: For file: %1
sv: För fil: %1

en: Open
sv: Öppna

en: Operation in progress
sv: Operation pågår

en: File operation
sv: Filhantering

en: User
sv: Användare

en: Password
sv: Lösenord

en: Save password
sv: Spara lösenord

en: Archive file
sv: Komprimera fil

en: Do you want to extract the archive here?
sv: Vill du extrahera arkivet här?

en: Open with another app
sv: Öppna med annan app

en: Open file
sv: Öppna fil

en: What do you want to do with the clicked file?
sv: Vad vill du göra med vald fil?

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: successfully saved:
sv: framgångsrikt sparad:

en: failed to save:
sv: misslyckades att spara:

en: into: %1
sv: till: %1

en: Warning: Content-Hub does not overwrite existing files. The following were detected:
sv: Varning: Content-Hub skriver inte över befintliga filer. Följande upptäcktes:

en: Import Results
sv: Importera resultat

en: Readable
sv: Läsbar

en: Writable
sv: Skrivbar

en: Executable
sv: Körbar

en: Where:
sv: Var:

en: Created:
sv: Skapad:

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Accessed:
sv: Använd:

en: Permissions:
sv: Rättigheter:

en: Close
sv: Stäng

en: Restricted access
sv: Begränsad åtkomst

en: Authentication is required in order to see all the content of this folder.
sv: Autentisering krävs, för att se allt innehåll av denna mapp.

en: No files
sv: Inga filer

en: This folder is empty.
sv: Denna mapp är tom.

en: Authentication is required in order to see the content of this folder.
sv: Autentisering krävs, för att se innehållet i denna mapp.

en: File operation error
sv: Filhanteringsfel

en: %1 item | %1 items
sv[0]: %1 objekt
sv[1]: %1 objekt

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search...
sv: Sök...

en: File Contents
sv: Filinnehåll

en: Recursive
sv: Rekursiv

en: Note: Slow in large directories
sv: Obs: Långsam i stora kataloger

en: Cleared clipboard
sv: Rensade urklipp

en: Paste files
sv: Klistra in filer

en: Pasted item | Pasted items
sv[0]: Inklistrat objekt
sv[1]: Inklistrade objekt

en: Added '%1' to Places
sv: Lade '%1' till Platser

en: Save here
sv: Spara här

en: Select files (%1 selected)
sv: Valda filer (%1 vald)

en: %1 item selected | %1 items selected
sv[0]: %1 objekt valt
sv[1]: %1 objekt valda

en: Could not rename
sv: Kunde inte döpa om

en: Insufficient permissions, name contains special chars (e.g. '/'), or already exists
sv: Otillräckliga behörigheter, namnet innehåller speciella tecken (t.ex. '/') eller finns redan

en: Show Hidden Files
sv: Visa Dolda Filer

en: Default open action
sv: Standard öppna åtgärd

en: View As
sv: Visa Som

en: List
sv: Lista

en: Icons
sv: Ikoner

en: Grid size
sv: Rutnätstorlek

en: List size
sv: Liststorlek

en: Sort By
sv: Sortera Efter

en: Name
sv: Namn

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Sort Order
sv: Sorteringsordning

en: Theme
sv: Tema

en: Light
sv: Ljus

en: Dark
sv: Mörk

en: Folder not accessible
sv: Mapp inte tillgänglig

note: TRANSLATORS: this refers to a folder name
en: Can not access %1
sv: Kan inte öppna %1

en: Directories
sv: Kataloger

en: Files
sv: Filer

en: Unknown
sv: Okänd

en: path or url may not exist or cannot be read
sv: Sökväg eller adress existerar inte eller kan inte läsas

en: Rename error
sv: Fel vid omdöpning

en: Error creating new folder
sv: Fel vid skapande av ny mapp

en: Touch file error
sv: Fel vid filskapande

en: items
sv: objekten

en: File or Directory does not exist
sv: Fil eller Katalog existerar inte

en:  does not exist
sv:  existerar inte

en: Cannot access File or Directory
sv: Kan inte komma åt Fil eller Mapp

en:  it needs Authentication
sv:  behöver Autentisering

en: Cannot copy/move items
sv: Kan inte kopiera/flytta objektet

en: no write permission on folder
sv: ingen skrivrättighet på mappen

en: Could not remove the item
sv: Kan inte ta bort objekt

en: Could not find a suitable name to backup
sv: Kan inte hitta lämpligt namn att ta backup

en: Could not create the directory
sv: Kan inte skapa katalogen

en: Could not create link to
sv: Kan inte skapa länken till

en: Could not set permissions to dir
sv: Kan inte sätta rättigheterna på mapp

en: Could not open file
sv: Kan inte öppna fil

en: There is no space to copy
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme för att kopiera

en: Could not create file
sv: Kan inte skapa fil

en: Could not remove the directory/file
sv: Kan inte ta bort mapp/fil

en: Could not move the directory/file
sv: Kan inte flytta mapp/fil

en: Write error in
sv: Skrivfel i

en: Read error in
sv: Läsfel i

en:  Copy
sv:  Kopiera

en: Set permissions error in
sv: Fel vid ändring av rättigheter i

en: Could not create trash info file
sv: Kunde inte skapa trash info-fil

en: Could not remove the trash info file
sv: Kunde inte ta bort trash info-filen

en: Cannot move items
sv: Kan inte flytta objekten

en: origin and destination folders are the same
sv: Käll- och målmappen är samma mapp

en: There is no space to download
sv: Det är inte tillräckligt med utrymme för att kunna ladda ner

en: net tool not found, check samba installation
sv: net tool hittas inte, kontrollera samba installation

en: cannot write in
sv: kan inte skriva i
