ubuntu-filemanager-app - en to fi translation catalogue (157 entries)

en: File Manager
fi: Tiedostoselain

en: folder;manager;explore;disk;filesystem;
fi: folder;manager;explore;disk;filesystem;kansio;hakemisto;levy;tiedostojärjestelmä;

en: Add bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Extract archive
fi: Pura arkisto

en: Cancel
fi: Peru

en: Delete
fi: Poista

en: Clear clipboard
fi: Tyhjennä leikepöytä

en: Copy
fi: Kopioi

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste %1 file | Paste %1 files
fi[0]: Liitä %1 tiedosto
fi[1]: Liitä %1 tiedostoa

en: Go back
fi: Takaisin

en: Go next
fi: Seuraava

en: Go To
fi: Siirry

en: New Item
fi: Uusi tietue

en: Open with...
fi: Avaa sovelluksella…

en: Places
fi: Sijainnit

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Search
fi: Etsi

en: Select
fi: Valitse

en: Settings
fi: Asetukset

en: Share
fi: Jaa

en: Add tab
fi: Lisää välilehti

en: Close this tab
fi: Sulje tämä välilehti

en: Open in a new tab
fi: Avaa uudessa välilehdessä

en: Open Terminal Here
fi: Avaa pääte tähän

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Use your fingerprint to access restricted content
fi: Käytä sormenjälkeäsi päästäksesi rajoitettuun sisältöön

note: TRANSLATORS: "Touch" here is a verb
en: Touch sensor
fi: Kosketa sensoria

en: Use password
fi: Käytä salasanaa

en: Authentication failed!
fi: Tunnistautuminen epäonnistui!

en: Please retry
fi: Yritä uudelleen

en: Authentication failed
fi: Tunnistautuminen epäonnistui

en: Your passphrase is required to access restricted content
fi: Tunnistelauseesi vaaditaan päästäksesi käyttämään rajattua sisältöä

en: Your passcode is required to access restricted content
fi: Tunnistekoodisi vaaditaan päästäksesi käyttämään rajattua sisältöä

en: passphrase (default is 0000 if unset)
fi: tunnistuslause (0000 on oletus mikäli asettamatta)

en: passcode (default is 0000 if unset)
fi: tunnuskoodi (0000 on oletus mikäli ei asetettu)

en: Authentication failed. Please retry
fi: Tunnistautuminen epäonnistui. Yritä uudelleen

en: Authenticate
fi: Tunnistaudu

en: %1 file | %1 files
fi[0]: %1 tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

en: Folder
fi: Kansio

en: Pick
fi: Valitse

en: Open with
fi: Avaa sovelluksella

en: Extract Archive
fi: Pura arkisto

en: Are you sure you want to extract '%1' here?
fi: Haluatko varmasti purkaa arkiston '%1' tähän?

en: Are you sure you want to permanently delete '%1'?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi kohteen '%1'?

en: these files
fi: nämä tiedostot

en: Deleting files
fi: Poistetaan tiedostoja

en: Enter a new name
fi: Anna uusi nimi

en: Create Item
fi: Luo tietue

en: Enter name for new item
fi: Anna nimi uudelle tietueelle

en: Item name
fi: Tietueen nimi

en: Create file
fi: Luo tiedosto

en: Created file '%1'
fi: Luotiin tiedosto '%1'

en: Create Folder
fi: Luo kansio

en: Created folder '%1'
fi: Luotiin kansio '%1'

en: Extracting archive '%1'
fi: Puretaan arkistoa '%1'

en: OK
fi: Selvä

en: Extracting failed
fi: Purkaminen epäonnistui

en: Extracting the archive '%1' failed.
fi: Arkiston '%1' purkaminen epäonnistui.

en: Choose action
fi: Valitse toiminto

en: For file: %1
fi: Tiedostolle: %1

en: Open
fi: Avaa

en: Operation in progress
fi: Toiminto käynnissä

en: File operation
fi: Tiedostotoiminto

en: User
fi: Käyttäjä

en: Password
fi: Salasana

en: Save password
fi: Tallenna salasana

en: Ok
fi: OK

en: Archive file
fi: Arkistotiedosto

en: Do you want to extract the archive here?
fi: Haluatko purkaa arkiston tähän?

en: Open with another app
fi: Avaa toisella sovelluksella

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

en: What do you want to do with the clicked file?
fi: Mitä haluat tehdä valitulla tiedostolla?

en: Preview
fi: Esikatsele

en: successfully saved:
fi: tallennettu onnistuneesti:

en: failed to save:
fi: tallennus epäonnistui:

en: Readable
fi: Luettavissa

en: Writable
fi: Kirjoitettavissa

en: Executable
fi: Suoritettavissa

en: Where:
fi: Missä:

en: Created:
fi: Luotu:

en: Modified:
fi: Muokattu:

en: Accessed:
fi: Käytetty:

en: Permissions:
fi: Oikeudet:

en: Close
fi: Sulje

en: Restricted access
fi: Rajoitettu käyttö

en: Authentication is required in order to see all the content of this folder.
fi: Tunnistautuminen vaaditaan kansion kaiken sisällön näyttämiseksi.

en: No files
fi: Ei tiedostoja

en: This folder is empty.
fi: Tämä kansio on tyhjä.

en: Authentication is required in order to see the content of this folder.
fi: Tunnistautuminen vaaditaan tämän kansion sisällön näkemiseksi.

en: File operation error
fi: Virhe tiedostotoiminnossa

en: %1 item selected | %1 items selected
fi[0]: %1 kohde valittu
fi[1]: %1 kohdetta valittu

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Save here
fi: Tallenna tänne

en: Select files (%1 selected)
fi: Valitse tiedostot (%1 valittu)

en: %1 item | %1 items
fi[0]: %1 kohde
fi[1]: %1 kohdetta

en: Search...
fi: Etsi...

en: File Contents
fi: Tiedoston sisällöt

en: Recursive
fi: Rekursiivinen

en: Note: Slow in large directories
fi: Huomio: hidas suurissa kansioissa

en: Show Hidden Files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Default open action
fi: Oletusarvoinen avaustoiminto

en: View As
fi: Näytä

en: List
fi: Luettelo

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Grid size
fi: Ruudukon koko

en: List size
fi: Luettelon koko

en: Sort By
fi: Lajittelu

en: Name
fi: Nimi

en: Date
fi: Päiväys

en: Size
fi: Koko

en: Sort Order
fi: Lajittelujärjestys

en: Theme
fi: Teema

en: System
fi: Järjestelmä

en: Light
fi: Vaalea

en: Dark
fi: Tumma

en: Folder not accessible
fi: Kansio ei ole käytettävissä

note: TRANSLATORS: this refers to a folder name
en: Can not access %1
fi: Kansion %1 käyttö ei onnistu

en: Could not rename
fi: Nimen muuttaminen epäonnistui

en: Insufficient permissions, name contains special chars (e.g. '/'), or already exists
fi: Riittämättömät oikeudet, nimi sisältää erikoismerkkejä (kuten esim. '/'), tai se on jo olemassa

en: Directories
fi: Kansiot

en: Files
fi: Tiedostot

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: path or url may not exist or cannot be read
fi: polkua tai verkko-osoitetta ei ole olemassa tai sitä ei voida lukea

en: Rename error
fi: Virhe nimettäessä uudelleen

en: Error creating new folder
fi: Virhe uutta kansiota luotaessa

en: Touch file error
fi: Kosketuksen tiedostovirhe

en: items
fi: kohdetta

en: File or Directory does not exist
fi: Tiedostoa tai kansiota ei ole olemassa

en:  does not exist
fi:  ei ole olemassa

en: Cannot access File or Directory
fi: Tiedoston tai kansion käyttäminen ei onnistu

en:  it needs Authentication
fi:  se vaatii tunnistautumisen

en: Cannot copy/move items
fi: Tietueiden kopiointi/siirtäminen ei onnistu

en: no write permission on folder
fi: ei kirjoitusoikeutta kansioon

en: Could not remove the item
fi: Ei voitu poistaa kohdetta

en: Could not find a suitable name to backup
fi: Varmuuskopiointia varten ei löytynyt sopivaa nimeä

en: Could not create the directory
fi: Kansion luominen epäonnistui

en: Could not create link to
fi: Ei voitu luoda linkkiä kohteeseen

en: Could not set permissions to dir
fi: Oikeuksien asettaminen kansiolle epäonnistui

en: Could not open file
fi: Tiedostoa ei voitu avata

en: There is no space to copy
fi: Ei riittävästi vapaata tilaa kopiointia varten

en: Could not create file
fi: Tiedostoa ei voitu luoda

en: Could not remove the directory/file
fi: Kansion tai tiedoston poistaminen epäonnistui

en: Could not move the directory/file
fi: Kansion tai tiedoston siirtäminen epäonnistui

en: Write error in
fi: Kirjoitusvirhe -

en: Read error in
fi: Lukuvirhe -

en:  Copy
fi:  - kopio

en: Set permissions error in
fi: Virhe asetettaessa oikeuksia kohteelle

en: Could not create trash info file
fi: Jätetietotiedostoa ei voitu luoda

en: Could not remove the trash info file
fi: Jätetietotiedostoa ei voitu poistaa

en: Cannot move items
fi: Kohteita ei voi siirtää

en: origin and destination folders are the same
fi: alkuperäinen kansio ja kohdekansio ovat samoja

en: There is no space to download
fi: Ei riittävästi vapaata tilaa latausta varten

en: net tool not found, check samba installation
fi: net-työkalua ei löytynyt, tarkista samba:n asennus

en: cannot write in
fi: ei voitu kirjoittaa
