ubuntu-filemanager-app - en to el translation catalogue (160 entries)

en: File Manager
el: Διαχειριστής αρχείων

en: folder;manager;explore;disk;filesystem;
el: φάκελος;διαχειριστής;εξερεύνηση;δίσκος;σύστημα αρχείων;folder;manager;explore;disk;filesystem;

en: Add bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: Extract archive
el: Αποσυμπίεση αρχείου

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Clear clipboard
el: Καθαρισμός προχείρου

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Paste %1 file | Paste %1 files
el[0]: Επικόλληση %1 αρχείου
el[1]: Επικόλληση %1 αρχείων

en: Go back
el: Μετάβαση πίσω

en: Go next
el: Μετάβαση εμπρός

en: Go To
el: Μετάβαση σε

en: New Item
el: Νέο Αντικείμενο

en: Open with...
el: Άνοιγμα με...

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Search
el: Εύρεση

en: Select
el: Επιλογή

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Share
el: Διαμοιρασμός

en: Add tab
el: Προσθήκη καρτέλας

en: Close this tab
el: Κλείσιμο της καρτέλας

en: Open in a new tab
el: Άνοιγμα σε νέα καρτέλα

en: Open Terminal Here
el: Άνοιγμα Τερματικού εδώ

en: Unlock
el: Ξεκλείδωμα

en: Authentication required
el: Απαιτείται πιστοποίηση

en: Use your fingerprint to access restricted content
el: Χρησιμοποίησε το δακτυλικό αποτύπωμα για την είσοδο σε απαγορευμένο υλικό

note: TRANSLATORS: "Touch" here is a verb
en: Touch sensor
el: Αισθητήρας επαφής

en: Use password
el: Χρήση συνθηματικού

en: Authentication failed!
el: Αποτυχία πιστοποίησης!

en: Please retry
el: Παρακαλούμε προσπαθήστε ξανά

en: Authentication failed
el: Αποτυχία πιστοποίησης

en: Your passphrase is required to access restricted content
el: Απαιτείται κωδικός για πρόσβαση σε απαγορευμένο υλικό

en: Your passcode is required to access restricted content
el: Απαιτείται κωδικός για πρόσβαση σε απαγορευμένο υλικό

en: passphrase (default is 0000 if unset)
el: Κωδικός (προεπιλεγμένο 0000 αν δεν έχει οριστεί)

en: passcode (default is 0000 if unset)
el: κωδικός (προεπιλεγμένο 0000 αν δεν έχει οριστεί)

en: Authentication failed. Please retry
el: Αποτυχία πιστοποίησης. Παρακαλούμε προσπαθήστε ξανά

en: Authenticate
el: Πιστοποίηση

en: %1 file | %1 files
el[0]: %1 αρχείο
el[1]: %1 αρχεία

en: Folder
el: Φακελος

en: Pick
el: Επιλογή

en: Open with
el: Άνοιγμα με

en: Extract Archive
el: Αποσυμπίεση αρχείου

en: Are you sure you want to extract '%1' here?
el: Είστε σίγουρος πως θέλετε να αποσυμπιέσετε το '%1' εδώ;

en: Are you sure you want to permanently delete '%1'?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε μόνιμα '%1';

en: these files
el: αυτά τα αρχεία

en: Deleting files
el: Διαγραφή αρχείων

en: Enter a new name
el: Πληκτρολογήστε νέο όνομα

en: Create Item
el: Δημιουργία αντικειμένου

en: Enter name for new item
el: Εισάγετε όνομα για νέο αντικείμενο

en: Item name
el: Ονομασία αντικειμένου

en: Create file
el: Δημιουργία αρχείου

en: Created file '%1'
el: Δημιουργημένο αρχείο "%1"

en: Create Folder
el: Δημιουργία φακέλου

en: Created folder '%1'
el: Δημιουργημένος φάκελος "%1"

en: Extracting archive '%1'
el: Αποσυμπίεση αρχείου '%1'

en: OK
el: ΟΚ

en: Extracting failed
el: Αποτυχία αποσυμπίεσης

en: Extracting the archive '%1' failed.
el: Αποτυχία αποσυμπίεσης αρχείου '%1'.

en: Choose action
el: Επιλογή ενέργειας

en: For file: %1
el: Για αρχείο: %1

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Operation in progress
el: Λειτουργία σε εξέλιξη

en: File operation
el: Λειτουργία αρχείου

en: User
el: Χρήστης

en: Password
el: Κωδικός

en: Save password
el: Αποθήκευση συνθηματικού

en: Ok
el: Εντάξει

en: Archive file
el: Όνομα αρχείου

en: Do you want to extract the archive here?
el: Θέλετε να αποσυμπιέσετε το αρχείο εδώ?

en: Open with another app
el: Άνοιγμα με άλλη εφαρμογή

en: Open file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: What do you want to do with the clicked file?
el: Τι θέλετε να κάνετε με το επιλεγμένο αρχείο;

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: successfully saved:
el: αποθηκεύτηκε επιτυχώς:

en: failed to save:
el: αποτυχία αποθήκευσης:

en: into: %1
el: στο: %1

en: Warning: Content-Hub does not overwrite existing files. The following were detected:
el: Προειδοποίηση: Το Content-Hub δεν επισκιάζει τα υπάρχοντα αρχεία. Τα ακόλουθα εντοπίστηκαν:

en: Import Results
el: Εισαγωγή αποτελεσμάτων

en: Readable
el: Αναγνώσιμο

en: Writable
el: Εγγράψιμο

en: Executable
el: Εκτελέσιμο

en: Where:
el: Που:

en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

en: Modified:
el: Τροποποιήθηκε:

en: Accessed:
el: Προσπελάστηκε:

en: Permissions:
el: Δικαιώματα:

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Restricted access
el: Απαγορευμένη πρόσβαση

en: Authentication is required in order to see all the content of this folder.
el: Απαιτείται πιστοποίηση για να δείτε όλο το περιεχόμενο αυτού του φακέλου.

en: No files
el: Κανένα αρχείο

en: This folder is empty.
el: Ο φάκελος είναι άδειος.

en: Authentication is required in order to see the content of this folder.
el: Απαιτείται πιστοποίηση για να δείτε το περιεχόμενο αυτού του φακέλου.

en: File operation error
el: Σφάλμα λειτουργίας αρχείου

en: %1 item selected | %1 items selected
el[0]: Επιλέχθηκε %1 αντικείμενο
el[1]: Επιλέχθηκαν %1 αντικείμενα

en: Search Results
el: Αποτελέσματα Αναζήτησης

en: Save here
el: Αποθήκευση εδώ

en: Select files (%1 selected)
el: Επιλογή αρχείων (%1 επιλεγμένο/-α)

en: %1 item | %1 items
el[0]: %1 αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: File Contents
el: Περιεχόμενο αρχείων

en: Recursive
el: Αναδρομικό

en: Note: Slow in large directories
el: Σημείωση: Αργά σε μεγάλους καταλόγους

en: Show Hidden Files
el: Προβολή κρυφών αρχείων

en: Default open action
el: Προεπιλεγμένη εφαρμογή για το άνοιγμα του αρχείου

en: View As
el: Προβολή ως

en: List
el: Λίστα

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Grid size
el: Μέγεθος πλέγματος

en: List size
el: Μέγεθος λίστας

en: Sort By
el: Ταξινόμηση κατά

en: Name
el: Όνομα

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Sort Order
el: Σειρά ταξινόμησης

en: Theme
el: Θέμα

en: System
el: Σύστημα

en: Light
el: Φωτεινό

en: Dark
el: Σκούρο

en: Folder not accessible
el: Μη προσβάσιμος φάκελος

note: TRANSLATORS: this refers to a folder name
en: Can not access %1
el: Αδυναμία πρόσβασης %1

en: Could not rename
el: Αδυναμία μετονομασίας

en: Insufficient permissions, name contains special chars (e.g. '/'), or already exists
el: Ανεπαρκή δικαιώματα, το όνομα περιέχει ειδικούς χαρακτήρες (π.χ. «/») ή υπάρχει ήδη

en: Directories
el: Κατάλογοι

en: Files
el: Αρχεία

en: Unknown
el: 'Αγνωστο

en: path or url may not exist or cannot be read
el: η διαδρομή ή η διεύθυνση μπορεί να μην υπάρχει ή να μην μπορεί να διαβαστεί

en: Rename error
el: Σφάλμα μετονομασίας

en: Error creating new folder
el: Σφάλμα δημιουργίας νέου φακέλου

en: Touch file error
el: Σφάλμα αρχείου επαφής

en: items
el: αντικείμενα

en: File or Directory does not exist
el: Αρχείο ή Κατάλογος δεν υπάρχει

en:  does not exist
el:  δεν υπάρχει

en: Cannot access File or Directory
el: Αδυναμία πρόσβασης αρχείου ή καταλόγου

en:  it needs Authentication
el:  απαιτεί πιστοποίηση

en: Cannot copy/move items
el: Αδυναμία αντιγραφής/μετακίνησης αντικειμένων

en: no write permission on folder
el: έλλειψη δικαιωμάτων εγγραφής στον φάκελο

en: Could not remove the item
el: Αδυναμία αφαίρεσης αντικειμένου

en: Could not find a suitable name to backup
el: Αδυναμία εύρεσης κατάλληλου ονόματος για αντίγραφο ασφαλείας

en: Could not create the directory
el: Αδυναμία δημιουργίας καταλόγου

en: Could not create link to
el: Αδυναμία δημιουργίας συνδέσμου

en: Could not set permissions to dir
el: Αδυναμία ορισμού δικαιωμάτων σε κατάλογο

en: Could not open file
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου

en: There is no space to copy
el: Δεν υπάρχει χώρος για αντιγραφή

en: Could not create file
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχείου

en: Could not remove the directory/file
el: Αδυναμία αφαίρεσης καταλόγου/αρχείου

en: Could not move the directory/file
el: Αδυναμία μετακίνησης καταλόγου/αρχείου

en: Write error in
el: Σφάλμα εγγραφής σε

en: Read error in
el: Σφάλμα ανάγνωσης σε

en:  Copy
el:  Αντιγραφή

en: Set permissions error in
el: Σφάλμα ορισμού δικαιωμάτων σε

en: Could not create trash info file
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχείου πληροφοριών απορριμάτων

en: Could not remove the trash info file
el: Αδυναμία αφαίρεσης αρχείου πληροφοριών απορριμάτων

en: Cannot move items
el: Αδυναμία μετακίνησης αντικειμένων

en: origin and destination folders are the same
el: οι φάκελοι προέλευσης και προορισμού είναι ίδιοι

en: There is no space to download
el: Δεν υπάρχει χώρος για λήψη

en: net tool not found, check samba installation
el: το εργαλείο δικτύου δεν βρέθηκε, ελέγξτε την εγκατάσταση samba

en: cannot write in
el: αδυναμία εγγραφής σε
