gallery-app - en to cs translation catalogue (89 entries)

en: Gallery
cs: Galerie

en: Photo Viewer
cs: Prohlížeč fotek

en: Browse your photographs
cs: Prohlížet fotografie

en: Photographs;Pictures;Albums
cs: Fotografie;Obrázky;Alba

en: Edit album
cs: Upravit album

en: Delete
cs: Smazat

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Default
cs: Výchozí

en: Blue
cs: Modrá

en: Green
cs: Zelená

en: Pattern
cs: Vzor

en: Red
cs: Červená

en: Add to album
cs: Přidat do alba

en: Add new album
cs: Přidat nové album

en: New Photo Album
cs: Nové album fotek

en: Subtitle
cs: Podtitulek

en: Camera
cs: Kamera

en: Delete album
cs: Smazat album

en: Delete album AND contents
cs: Smazat album + obsah

en: Add to Album
cs: Přidat do alba

en: Add Photo to Album
cs: Přidat fotografii do alba

en: Unable to share
cs: Nedaří se nasdílet

en: Unable to share photos and videos at the same time
cs: Fotky a videa nelze sdílet naráz

en: Ok
cs: Přijmout

en: Delete %1 photo | Delete %1 photos
cs[0]: Smazat %1 fotku
cs[1]: Smazat %1 fotky
cs[2]: Smazat %1 fotek

en: Delete %1 video | Delete %1 videos
cs[0]: Smazat %1 video
cs[1]: Smazat %1 videa
cs[2]: Smazat %1 videí

en: Delete %1 media file | Delete %1 media files
cs[0]: Smazat %1 video
cs[1]: Smazat %1 videa
cs[2]: Smazat %1 videí

en: Share
cs: Sdílet

en: Unselect all
cs: Zrušit výběr

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Add
cs: Přidat

en: Share to
cs: Sdílet s

en: Loading…
cs: Načítání…

en: Albums
cs: Alba

en: Events
cs: Události

en: Select
cs: Vybrat

en: Photos
cs: Fotografie

en: Delete a photo
cs: Smazat fotku

en: Delete a video
cs: Smazat video

en: Remove a photo from album
cs: Odstranit fotku z alba

en: Remove a video from album
cs: Odstranit video z alba

en: Remove from Album
cs: Odstranit z alba

en: Remove from Album and Delete
cs: Odstranit z alba a smazat

en: Edit
cs: Upravit

en: Info
cs: Informace

en: Information
cs: Informace

en: Media type:
cs: Druh média:

en: photo
cs: fotka

en: Media name:
cs: Název média:

en: Date:
cs: Datum:

en: Time:
cs: Čas:

en: ok
cs: Přijmout

en: Edit Photo
cs: Upravit fotku

en: Toggle Selection
cs: Přepnout výběr

en: An error has occurred attempting to load media
cs: Došlo k chybě při pokusu o načtení média

en: Grid Size
cs: Velikost mřížky

en: Select the grid size in gu units between 8 and 20 (default is 12)
cs: Zvolte velikost mřížky v jednotkách gu mezi 8 a 20 (výchozí je 12)

en: Finished
cs: Hotovo

en: Pick
cs: Vybrat

en: Trash;Erase
cs: Koš;Smazat

en: Post;Upload;Attach
cs: Poslat;Nahrát;Připojit

en: Undo
cs: Zpět

en: Cancel Action;Backstep
cs: Zrušit akci;Krok zpět

en: Redo
cs: Znovu

en: Reapply;Make Again
cs: Použít znovu;Opakovat

en: Auto Enhance
cs: Automatické vylepšení

en: Adjust the image automatically
cs: Upravit obrázek automaticky

en: Automatically Adjust Photo
cs: Upravit fotku automaticky

en: Rotate
cs: Otočit

en: Turn Clockwise
cs: Otočit doprava

en: Rotate the image clockwise
cs: Otočit obrázek doprava

en: Crop
cs: Oříznout

en: Trim;Cut
cs: Upravit;Oříznout

en: Crop the image
cs: Oříznout obrázek

en: Revert to Original
cs: Vrátit původní stav

en: Discard Changes
cs: Zahodit změny

en: Discard all changes
cs: Zahodit všechny změny

en: Exposure
cs: Vystavení

en: Adjust the exposure
cs: Nastavit expozici

en: Underexposed;Overexposed
cs: Podexponovaný;Přeexponovaný

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Compensation
cs: Kompenzace

en: Color Balance
cs: Vyvážení barev

en: Adjust color balance
cs: Upravit vyvážení barev

en: Saturation;Hue
cs: Sytost;Odstín

en: Brightness
cs: Jas

en: Contrast
cs: Kontrast

en: Saturation
cs: Sytost

en: Hue
cs: Odstín
