gallery-app - en to fr translation catalogue (81 entries)

en: Gallery
fr: Galerie

en: Browse your photographs
fr: Parcourir vos photos

en: Photographs;Pictures;Albums
fr: Photographies;Images;Albums

en: Edit album
fr: Modifier l'album

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Default
fr: Par défaut

en: Blue
fr: Bleu

en: Green
fr: Vert

en: Pattern
fr: Motif

en: Red
fr: Rouge

en: Add to album
fr: Ajouter à l'album

en: Add new album
fr: Ajouter un nouvel album

en: New Photo Album
fr: Nouvel album photo

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Camera
fr: Caméra

en: Delete album
fr: Supprimer l'album

en: Delete album AND contents
fr: Supprimer l'album ET son contenu

en: Add to Album
fr: Ajouter à l'album

en: Add Photo to Album
fr: Ajouter une photo à l'album

en: Unable to share
fr: Impossible de partager

en: Unable to share photos and videos at the same time
fr: Impossible de partager les photos et les vidéos en même temps

en: Ok
fr: Valider

en: Delete %1 photo | Delete %1 photos
fr[0]: Supprimer cette photo ?
fr[1]: Supprimer %1 photos ?

en: Delete %1 video | Delete %1 videos
fr[0]: Supprimer cette vidéo ?
fr[1]: Supprimer %1 vidéos ?

en: Delete %1 media file | Delete %1 media files
fr[0]: Supprimer ce fichier multimédia ?
fr[1]: Supprimer %1 fichiers multimédia ?

en: Share
fr: Partager

en: Add
fr: Ajouter

en: Share to
fr: Partager avec

en: Loading…
fr: Chargement…

en: Events
fr: Événements

en: Select
fr: Sélectionner

en: Delete a photo
fr: Supprimer cette photo ?

en: Delete a video
fr: Supprimer cette vidéo ?

en: Remove a photo from album
fr: Enlever cette photo de l'album ?

en: Remove a video from album
fr: Enlever une vidéo de l'album

en: Remove from Album
fr: Enlever de l'album

en: Remove from Album and Delete
fr: Enlever de l'album et supprimer

en: Edit
fr: Modifier

en: Info
fr: Informations

en: Media type:
fr: Type de support :

en: video
fr: vidéo

en: Media name:
fr: Nom du support :

en: Date:
fr: Date :

en: Time:
fr: Heure :

en: ok
fr: Valider

en: Edit Photo
fr: Modifier la photo

en: Toggle Selection
fr: Inverser la sélection

en: An error has occurred attempting to load media
fr: Une erreur est survenue en essayant de charger le support

en: Grid Size
fr: Taille de la grille

en: Select the grid size in gu units between 8 and 20 (default is 12)
fr: Sélectionnez une taille de grille entre 8 et 20 (la valeur par défaut est de 12)

en: Finished
fr: Terminé

en: Pick
fr: Choisir

en: Trash;Erase
fr: Corbeille;Supprimer

en: Post;Upload;Attach
fr: Publier;Téléverser;Joindre

en: Undo
fr: Annuler

en: Cancel Action;Backstep
fr: Annuler l'action;Revenir en arrière

en: Redo
fr: Rétablir

en: Reapply;Make Again
fr: Ré-appliquer;Recommencer

en: Auto Enhance
fr: Amélioration automatique

en: Adjust the image automatically
fr: Ajuster l'image automatiquement

en: Automatically Adjust Photo
fr: Ajuster la photo automatiquement

en: Rotate
fr: Faire pivoter

en: Turn Clockwise
fr: Pivoter dans le sens horaire

en: Rotate the image clockwise
fr: Faire pivoter l'image dans le sens horaire

en: Crop
fr: Recadrer

en: Trim;Cut
fr: Rogner;Couper

en: Crop the image
fr: Recadrer l'image

en: Revert to Original
fr: Restaurer l'original

en: Discard Changes
fr: Abandonner les modifications

en: Discard all changes
fr: Abandonner toutes les modifications

en: Exposure
fr: Exposition

en: Adjust the exposure
fr: Ajuster l'exposition

en: Underexposed;Overexposed
fr: Sous-exposé;Sur-exposé

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Color Balance
fr: Balance des couleurs

en: Adjust color balance
fr: Ajuster la balance des couleurs

en: Saturation;Hue
fr: Saturation;Teinte

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Contrast
fr: Contraste

en: Hue
fr: Teinte
