gallery-app - en to ja translation catalogue (84 entries)

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Browse your photographs
ja: 写真を閲覧する

en: Photographs;Pictures;Albums
ja: Photographs;Pictures;Albums;写真;画像;アルバム;フォト

en: Edit album
ja: アルバムを編集

en: Delete
ja: 削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Default
ja: デフォルト

en: Blue
ja: 青

en: Green
ja: 緑

en: Pattern
ja: パターン

en: Red
ja: 赤

en: Album
ja: アルバム

en: Add to album
ja: アルバムに追加

en: Add new album
ja: 新しいアルバムを追加

en: New Photo Album
ja: 新規写真アルバム

en: Subtitle
ja: 字幕

en: Camera
ja: カメラ

en: Delete album
ja: アルバムを削除

en: Delete album AND contents
ja: アルバムと内容の写真を削除

en: MMM yyyy
ja: yyyy MMM

en: Add to Album
ja: アルバムに追加

en: Add Photo to Album
ja: アルバムに写真を追加

en: Unable to share
ja: 共有できません

en: Unable to share photos and videos at the same time
ja: 画像と動画を同時に共有することはできません

en: Ok
ja: 完了

en: Delete %1 photo | Delete %1 photos
ja[0]: %1枚の写真を削除

en: Delete %1 video | Delete %1 videos
ja[0]: %1個の動画を削除

en: Delete %1 media file | Delete %1 media files
ja[0]: %1個のメディアを削除

en: Share
ja: 共有

en: Unselect all
ja: すべて選択解除

en: Select all
ja: すべて選択

en: Add
ja: 追加

en: Share to
ja: 〜に共有

en: Loading…
ja: 読み込み中…

en: Albums
ja: アルバム

en: Events
ja: イベント

en: Select
ja: 選択

en: Photos
ja: 写真

en: Delete a photo
ja: 写真を削除

en: Delete a video
ja: ビデオの削除

en: Remove a photo from album
ja: アルバムから写真を削除する

en: Remove a video from album
ja: アルバムからビデオを削除する

en: Remove from Album
ja: アルバムから削除する

en: Remove from Album and Delete
ja: アルバムから削除して削除

en: Edit
ja: 編集

en: Info
ja: 詳細

en: Information
ja: 情報

en: Media type:
ja: メディアの種類 :

en: Edit Photo
ja: 写真を編集

en: Toggle Selection
ja: トグル選択

en: An error has occurred attempting to load media
ja: メディアを読み込もうとした際にエラーが発生しました

en: Grid Size
ja: グリッドサイズ

en: Finished
ja: 終了しました

en: Pick
ja: 選択

en: Trash;Erase
ja: Trash;Erase;ゴミ箱;ごみ箱;削除;消去

en: Post;Upload;Attach
ja: Post;Upload;Attach;投稿;アップロード;添付

en: Undo
ja: 戻る

en: Cancel Action;Backstep
ja: Cancel Action;Backstep;キャンセル;戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Reapply;Make Again
ja: Reapply;Make Again;再適用;もう一度

en: Auto Enhance
ja: 自動補正

en: Adjust the image automatically
ja: 画像を自動的に補正

en: Automatically Adjust Photo
ja: 自動的に写真を補正

en: Rotate
ja: 回転

en: Turn Clockwise
ja: 時計回りに回転

en: Rotate the image clockwise
ja: 画像を時計回りに回転

en: Crop
ja: トリミング

en: Trim;Cut
ja: Trim;Cut;トリミング;カット

en: Crop the image
ja: 画像をトリミング

en: Revert to Original
ja: オリジナルに戻す

en: Discard Changes
ja: 変更を破棄

en: Discard all changes
ja: すべての変更を破棄

en: Exposure
ja: 露出

en: Adjust the exposure
ja: 露出を補正

en: Underexposed;Overexposed
ja: Underexposed;Overexposed;暗くする;明るくする

en: Confirm
ja: 確認

en: Compensation
ja: 露出補正

en: Color Balance
ja: カラーバランス

en: Adjust color balance
ja: カラーバランスの調整

en: Saturation;Hue
ja: Saturation;Hue;彩度;色相

en: Brightness
ja: 輝度

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Saturation
ja: 彩度

en: Hue
ja: 色相
