gallery-app - en to nl translation catalogue (86 entries)

en: Gallery
nl: Galerij

en: Photo Viewer
nl: Fotoweergave

en: Browse your photographs
nl: Blader door je foto's

en: Photographs;Pictures;Albums
nl: Foto's;Afbeeldingen;Albums

en: Edit album
nl: Album bewerken

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Default
nl: Standaard

en: Blue
nl: Blauw

en: Green
nl: Groen

en: Pattern
nl: Patroon

en: Red
nl: Rood

en: Add to album
nl: Toevoegen aan album

en: Add new album
nl: Album samenstellen

en: New Photo Album
nl: Nieuw fotoalbum

en: Subtitle
nl: Bijschrift

en: Delete album
nl: Album verwijderen

en: Delete album AND contents
nl: Album mét inhoud verwijderen

en: Add to Album
nl: Toevoegen aan album

en: Add Photo to Album
nl: Foto toevoegen aan album

en: Unable to share
nl: Delen mislukt

en: Unable to share photos and videos at the same time
nl: Foto's en video's kunnen niet tegelijk worden gedeeld

en: Ok
nl: Oké

en: Delete %1 photo | Delete %1 photos
nl[0]: %1 foto verwijderen
nl[1]: %1 foto's verwijderen

en: Delete %1 video | Delete %1 videos
nl[0]: %1 video verwijderen
nl[1]: %1 video's verwijderen

en: Delete %1 media file | Delete %1 media files
nl[0]: %1 mediabestand verwijderen
nl[1]: %1 mediabestanden verwijderen

en: Share
nl: Delen

en: Unselect all
nl: Niets selecteren

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: Add
nl: Toevoegen

en: Share to
nl: Delen met

en: Loading…
nl: Bezig met laden…

en: Events
nl: Gebeurtenissen

en: Select
nl: Selecteren

en: Photos
nl: Foto's

en: Delete a photo
nl: Foto verwijderen

en: Delete a video
nl: Video verwijderen

en: Remove a photo from album
nl: Foto uit album verwijderen

en: Remove a video from album
nl: Video uit album verwijderen

en: Remove from Album
nl: Uit album verwijderen

en: Remove from Album and Delete
nl: Uit album en definitief verwijderen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Info
nl: Informatie

en: Information
nl: Informatie

en: Media type:
nl: Soort media:

en: photo
nl: foto

en: Media name:
nl: Medianaam:

en: Date:
nl: Datum:

en: Time:
nl: Tijd:

en: ok
nl: Oké

en: Edit Photo
nl: Foto bewerken

en: Toggle Selection
nl: Selectie aan/uit

en: An error has occurred attempting to load media
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het laden van de media

en: Grid Size
nl: Roosteromvang

en: Select the grid size in gu units between 8 and 20 (default is 12)
nl: Kies de roosteromvang in gu-eenheden tussen 8 en 20 (standaard: 12)

en: Finished
nl: Klaar

en: Pick
nl: Kiezen

en: Trash;Erase
nl: Prullenbak;Wissen

en: Post;Upload;Attach
nl: Plaatsen;Uploaden;Bijvoegen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Cancel Action;Backstep
nl: Actie annuleren;Stap terug

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Reapply;Make Again
nl: Actie opnieuw uitvoeren;Stap vooruit

en: Auto Enhance
nl: Automatisch verbeteren

en: Adjust the image automatically
nl: Afbeelding automatisch inpassen

en: Automatically Adjust Photo
nl: Foto automatisch inpassen

en: Rotate
nl: Draaien

en: Turn Clockwise
nl: Naar rechts draaien

en: Rotate the image clockwise
nl: Afbeelding naar rechts draaien

en: Crop
nl: Bijsnijden

en: Trim;Cut
nl: Trimmen;Knippen

en: Crop the image
nl: Afbeelding bijsnijden

en: Revert to Original
nl: Origineel herstellen

en: Discard Changes
nl: Bewerkingen terugdraaien

en: Discard all changes
nl: Alle bewerkingen terugdraaien

en: Exposure
nl: Belichting

en: Adjust the exposure
nl: Belichting aanpassen

en: Underexposed;Overexposed
nl: Onderbelicht;Overbelicht

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Compensation
nl: Compensatie

en: Color Balance
nl: Kleurbalans

en: Adjust color balance
nl: Kleurbalans aanpassen

en: Saturation;Hue
nl: Verzadiging;Kleurtint

en: Brightness
nl: Helderheid

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Hue
nl: Kleurtint
