gallery-app - en to id translation catalogue (79 entries)

en: Gallery
id: Galeri

en: Browse your photographs
id: Cari foto-foto Anda

en: Photographs;Pictures;Albums
id: Foto-foto;Gambar;Album

en: Edit album
id: Sunting album

en: Delete
id: Hapus

en: Cancel
id: Batal

en: Default
id: Bawaan (Default)

en: Blue
id: Biru

en: Green
id: Hijau

en: Pattern
id: Pola

en: Red
id: Merah

en: Add to album
id: Tambahkan ke album

en: Add new album
id: Tambah album baru

en: New Photo Album
id: Foto Album Baru

en: Subtitle
id: Sub judul

en: Camera
id: Kamera

en: Delete album
id: Hapus album

en: Delete album AND contents
id: Hapus album & konten

en: Add to Album
id: Tambahkan ke Album

en: Add Photo to Album
id: Tambahkan Foto ke Album

en: Unable to share
id: Tidak bisa dibagikan

en: Unable to share photos and videos at the same time
id: Tidak bisa membagikan foto dan video dalam waktu bersamaan

en: Ok
id: Baik

en: Delete %1 photo | Delete %1 photos
id[0]: Hapus %1 foto

en: Delete %1 video | Delete %1 videos
id[0]: Hapus %1 video

en: Delete %1 media file | Delete %1 media files
id[0]: Hapus %1 file media

en: Share
id: Berbagi

en: Add
id: Tambah

en: Share to
id: Bagikan ke

en: Loading…
id: Memuat…

en: Albums
id: Album

en: Events
id: Peristiwa

en: Select
id: Pilih

en: Photos
id: Foto

en: Delete a photo
id: Hapus foto

en: Delete a video
id: Hapus video

en: Remove a photo from album
id: Hapus foto dari album

en: Remove a video from album
id: Hapus video dari album

en: Remove from Album
id: Hapus dari album

en: Remove from Album and Delete
id: Hapus dari Album dan Hapus

en: Edit
id: Ubah

en: Media type:
id: Tipe media:

en: photo
id: foto

en: Media name:
id: Nama media:

en: Date:
id: Tanggal:

en: Time:
id: Waktu:

en: ok
id: oke

en: Edit Photo
id: Sunting Foto

en: Toggle Selection
id: Aktifkan Seleksi

en: An error has occurred attempting to load media
id: Terjadi kesalahan ketika memuat media

en: Grid Size
id: Ukuran Grid

en: Select the grid size in gu units between 8 and 20 (default is 12)
id: Pilih ukuran grid dalam unit gu antara 8 dan 20 (bawaan 12)

en: Finished
id: Selesai

en: Pick
id: Memilih

en: Trash;Erase
id: Tempat Sampah;Hapus

en: Post;Upload;Attach
id: Posting;Unggah;Lampirkan

en: Undo
id: Batal (undo)

en: Cancel Action;Backstep
id: Batalkan aksi;Backstep

en: Redo
id: Lakukan lagi (Redo)

en: Reapply;Make Again
id: Terapkan Kembali;Buat Lagi

en: Auto Enhance
id: Otomatis Memperbagus

en: Adjust the image automatically
id: Sesuaikan gambar secara otomatis

en: Automatically Adjust Photo
id: Otomatis Menyesuaikan Foto

en: Rotate
id: Putar

en: Turn Clockwise
id: Putar Searah Jarum Jam

en: Rotate the image clockwise
id: Putar gambar searah jarum jam

en: Crop the image
id: Crop gambar

en: Revert to Original
id: Kembali ke Aslinya

en: Discard Changes
id: Kesampingkan Perubahan

en: Discard all changes
id: Kesampingkan semua perubahan

en: Exposure
id: Pencahayaan

en: Adjust the exposure
id: Atur pencahayaan

en: Underexposed;Overexposed
id: Kurang Terang;Terlalu Terang

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Compensation
id: Kompensasi

en: Color Balance
id: Keseimbangan Warna

en: Adjust color balance
id: Atur keseimbangan warna

en: Brightness
id: Kecerahan

en: Contrast
id: Kontras
