gallery-app - en to it translation catalogue (86 entries)

en: Gallery
it: Galleria

en: Photo Viewer
it: Visualizzatore di foto

en: Browse your photographs
it: Visualizza le tue foto

en: Photographs;Pictures;Albums
it: Fotografie;Immagini;Album;Foto

en: Edit album
it: Modifica album

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: Default
it: Predefinita

en: Blue
it: Blu

en: Green
it: Verde

en: Pattern
it: Motivo

en: Red
it: Rosso

en: Add to album
it: Aggiungi all'album

en: Add new album
it: Aggiungi nuovo album

en: New Photo Album
it: Nuovo album

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Camera
it: Fotocamera

en: Delete album
it: Elimina album

en: Delete album AND contents
it: Elimina album E contenuti

en: Add to Album
it: Aggiungi all'album

en: Add Photo to Album
it: Aggiungi foto all'album

en: Unable to share
it: Impossibile condividere

en: Unable to share photos and videos at the same time
it: Impossibile condividere foto e video contemporaneamente

en: Delete %1 photo | Delete %1 photos
it[0]: Elimina %1 foto
it[1]: Elimina %1 foto

en: Delete %1 video | Delete %1 videos
it[0]: Elimina %1 video
it[1]: Elimina %1 video

en: Delete %1 media file | Delete %1 media files
it[0]: Delete %1 media file
it[1]: Elimina %1 video

en: Share
it: Condividi

en: Unselect all
it: Deseleziona tutti

en: Select all
it: Seleziona tutti

en: Add
it: Aggiungi

en: Share to
it: Condividi con

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Albums
it: Album

en: Events
it: Eventi

en: Select
it: Seleziona

en: Photos
it: Foto

en: Delete a photo
it: Elimina una foto

en: Delete a video
it: Elimina un video

en: Remove a photo from album
it: Rimuovi una foto dall'album

en: Remove a video from album
it: Rimuovi un video dall'album

en: Remove from Album
it: Rimuovi dall'album

en: Remove from Album and Delete
it: Rimuovi dall'album ed elimina

en: Edit
it: Modifica

en: Information
it: Informazioni

en: Media type:
it: Tipo media:

en: photo
it: foto

en: Media name:
it: Nome media:

en: Date:
it: Data:

en: Time:
it: Tempo:

en: Edit Photo
it: Modifica foto

en: Toggle Selection
it: Attiva/Disattiva selezione

en: An error has occurred attempting to load media
it: Si è verificato un errore tentando di caricare il file multimediale

en: Grid Size
it: Dimensione della griglia

en: Select the grid size in gu units between 8 and 20 (default is 12)
it: Seleziona la dimensione della griglia in unità gu tra 8 e 20 (default 12)

en: Finished
it: Completato

en: Pick
it: Scegli

en: Trash;Erase
it: Cestino;Cancella

en: Post;Upload;Attach
it: Pubblica;Carica;Allega

en: Undo
it: Annulla

en: Cancel Action;Backstep
it: Annulla azione;Indietro

en: Redo
it: Ripeti

en: Reapply;Make Again
it: Riapplica;Esegui di nuovo

en: Auto Enhance
it: Correggi automaticamente

en: Adjust the image automatically
it: Regola automaticamente l'immagine

en: Automatically Adjust Photo
it: Regola automaticamente la foto

en: Rotate
it: Ruota

en: Turn Clockwise
it: Ruota in senso orario

en: Rotate the image clockwise
it: Ruota l'immagine in senso orario

en: Crop
it: Ritaglia

en: Trim;Cut
it: Rifila;Taglia

en: Crop the image
it: RItaglia l'immagine

en: Revert to Original
it: Ripristina originale

en: Discard Changes
it: Scarta modifiche

en: Discard all changes
it: Scarta tutte le modifiche

en: Exposure
it: Esposizione

en: Adjust the exposure
it: Regola l'esposizione

en: Underexposed;Overexposed
it: Sovraesposto;Sottoesposto

en: Confirm
it: Conferma

en: Compensation
it: Compensazione

en: Color Balance
it: Bilanciamento colore

en: Adjust color balance
it: Regola il bilanciamento del colore

en: Saturation;Hue
it: Saturazione;Tonalità

en: Brightness
it: Luminosità

en: Contrast
it: Contrasto

en: Saturation
it: Saturazione

en: Hue
it: Tonalità
