lomiri-indicator-network - en to sv translation catalogue (151 entries)

en: Networking Status
sv: Nätverksstatus

en: Connect to “%1”
sv: Anslut till ”%1”

en: Connect
sv: Anslut

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Flight Mode
sv: Flygläge

en: Cellular data
sv: Mobildata

en: Hotspot
sv: Surfzon

en: Other network…
sv: Annat nätverk…

en: No SIM
sv: Inget SIM

en: SIM Error
sv: SIM-fel

en: SIM Locked
sv: SIM låst

en: Unregistered
sv: Oregistrerad

en: Unknown
sv: Okänd

en: Denied
sv: Förnekad

en: Searching
sv: Söker

en: No Signal
sv: Ingen signal

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: No reason given
sv: Ingen anledning angavs

en: Device is now managed
sv: Enheten är nu hanterad

en: Device is now unmanaged
sv: Enheten är nu ohanterad

en: The device could not be readied for configuration
sv: Enheten kunde inte göras färdig för konfiguration

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
sv: IP-konfigurationen kunde inte reserveras (inga tillgängliga adresser, tidsgräns, etc.)

en: The IP configuration is no longer valid
sv: IP-konfigurationen är inte längre giltig

en: Your authentication details were incorrect
sv: Dina autentiseringsdetaljer var felaktiga

en: 802.1X supplicant disconnected
sv: 802.1X-supplikanten kopplade från

en: 802.1X supplicant configuration failed
sv: Konfiguration av 802.1X-supplikanten misslyckades

en: 802.1X supplicant failed
sv: 802.1X-supplikanten misslyckades

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
sv: 802.1X-supplikanten tog för lång tid att autentisera

en: DHCP client failed to start
sv: Misslyckades med att starta DHCP-klienten

en: DHCP client error
sv: Fel i DHCP-klient

en: DHCP client failed
sv: DHCP-klienten misslyckades

en: Shared connection service failed to start
sv: Misslyckades med att starta tjänsten för delad anslutning

en: Shared connection service failed
sv: Tjänst för delad anslutning misslyckades

en: Necessary firmware for the device may be missing
sv: Nödvändig fast programvara för enheten kanske saknas

en: The device was removed
sv: Enheten togs bort

en: NetworkManager went to sleep
sv: Nätverkshanterare somnade

en: The device's active connection disappeared
sv: Enhetens aktiva anslutning försvann

en: Device disconnected by user or client
sv: Enheten kopplades från av användare eller klient

en: The device's existing connection was assumed
sv: Enhetens befintliga anslutning antogs

en: The supplicant is now available
sv: Supplikanten finns nu tillgänglig

en: The modem could not be found
sv: Modemet kunde inte hittas

en: The Bluetooth connection failed or timed out
sv: Bluetooth-anslutningen misslyckades eller översteg tidsgränsen

en: A dependency of the connection failed
sv: Ett beroende för anslutningen misslyckades

en: ModemManager is unavailable
sv: ModemManager är otillgänlig

en: The Wi-Fi network could not be found
sv: Wi-Fi-nätverket kunde inte hittas

en: A secondary connection of the base connection failed
sv: En sekundär anslutning till basanslutningen misslyckades

en: Failed to enable hotspot
sv: Misslyckades att aktivera surfzon

en: VPN connection %1
sv: VPN-anslutning %1

note: TRANSLATORS: this is the indicator title shown on the top header of the indicator area
en: Network
sv: Nätverk

en: VPN settings…
sv: VPN-inställningar...

en: Wi-Fi settings…
sv: Inställningar för Wi-Fi…

en: Cellular settings…
sv: Mobilinställningar…

en: Sorry, incorrect %{1} PIN.
sv: Tyvärr, felaktig %{1} PIN-kod.

en: This will be your last attempt.
sv: Detta är ditt sista försök.

en: If %{1} PIN is entered incorrectly you will require your PUK code to unlock.
sv: Om %{1} PIN anges felaktigt kommer du att behöva din PUK-kod för att låsa upp.

en: Sorry, your %{1} is now blocked.
sv: Tyvärr, din %{1} är nu låst.

en: Please enter your PUK code to unblock SIM card.
sv: Ange din PUK-kod för att låsa upp SIM-kort.

en: You may need to contact your network provider for PUK code.
sv: Du kan behöva kontakta din operatör för PUK-kod.

en: Sorry, incorrect PUK.
sv: Tyvärr, fekaktig PUK-kod.

en: If PUK code is entered incorrectly, your SIM card will be blocked and needs replacement.
sv: Om PUK-kod anges felaktigt kommer ditt SIM-kort att låsas och behöva ersättas.

en: Please contact your network provider.
sv: Kontakta din nätverksoperatör.

en: Your SIM card is now permanently blocked and needs replacement.
sv: Ditt SIM-kort är permanent låst och behöver ersättas.

en: Please contact your service provider.
sv: Kontakta din tjänsteleverantör.

en: Sorry, incorrect PIN
sv: Tyvärr, felaktig PIN-kod

en: Sorry, incorrect PUK
sv: Tyvärr, felaktig PUK-kod

en: Enter %{1} PIN
sv: Ange %{1} PIN-kod

en: Enter PUK code
sv: Ange PUK-kod

en: Enter PUK code for %{1}
sv: AngePUK-kod för %{1}

en: 1 attempt remaining | %d attempts remaining
sv[0]: 1 försök kvarstår
sv[1]: %d försök kvarstår

en: Enter new %{1} PIN
sv: Ange ny %{1} PIN-kod

en: Confirm new %{1} PIN
sv: Bekräfta ny %{1} PIN-kod

en: PIN codes did not match.
sv: PIN-koderna stämmer inte överens.

en: The VPN connection '%1' failed.
sv: VPN-anslutningen '%1' misslyckades.

en: The VPN connection '%1' failed because the network connection was interrupted.
sv: VPN-anslutningen '%1' misslyckades för att nätverksanslutningen avbröts.

en: The VPN connection '%1' failed because the VPN service stopped unexpectedly.
sv: VPN-anslutningen '%1' misslyckades för att VPN-tjänsten avslutades oväntat.

en: The VPN connection '%1' failed because the VPN service returned invalid configuration.
sv: VPN-anslutningen '%1' misslyckades för att VPN-tjänsten svarade med en ogiltig konfiguration.

en: The VPN connection '%1' failed because the connection attempt timed out.
sv: VPN-anslutningen '%1' misslyckades för att anslutningsförsökets tidsgräns överskreds.

en: The VPN connection '%1' failed because the VPN service did not start in time.
sv: VPN-anslutningen '%1' misslyckades för att VPN-tjästen inte startade i tid.

en: The VPN connection '%1' failed because the VPN service failed to start.
sv: VPN-anslutningen '%1' misslyckades för att VPN-tjästen misslyckades att starta.

en: The VPN connection '%1' failed because there were no valid VPN secrets.
sv: VPN-anslutningen ”%1” misslyckades eftersom det inte fanns några giltiga VPN-hemligheter.

en: The VPN connection '%1' failed because of invalid VPN secrets.
sv: VPN-anslutningen ”%1” misslyckades på grund av ogiltiga VPN-hemligheter.

en: VPN Connection Failed
sv: VPN-anslutningen misslyckades

en: Accept
sv: Acceptera

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Only use connection for VPN resources
sv: Använd bara anslutningen för VPN-resurser

en: Use custom gateway port:
sv: Använd anpassad gateway port:

en: Use renegotiation interval:
sv: Använd omförhandlingsintervall:

en: Use LZO data compression
sv: Använd LZO data komprimering

en: Use a TCP connection
sv: Använd en TCP anslutning

en: Use custom virtual device type:
sv: Använd anpassad virtuell enhetstyp:

en: (automatic)
sv: (automatisk)

en: and name:
sv: och namn:

en: Use custom tunnel MTU:
sv: Använd anpassad tunnel MTU:

en: Use custom UDP fragment size:
sv: Använd anpassad UDP fragmentstorlek:

en: Restrict tunnel TCP MSS
sv: Begränsa tunnel TCP MSS

en: Randomize remote hosts
sv: Randomisera fjärrvärdar

en: Proxy type:
sv: Proxy typ:

en: Not required
sv: Krävs inte

en: Retry indefinitely:
sv: Försök igen på obestämd tid:

en: Proxy username:
sv: Proxy användarnamn:

en: Proxy password:
sv: Proxy lösenord:

en: Security
sv: Säkerhet

en: Cipher:
sv: Chiffer:

en: Default
sv: Standard

en: Use cipher key size:
sv: Använd chiffer nyckelstorlek:

en: HMAC authentication:
sv: HMAC-autentisering:

en: None
sv: Ingen

en: TLS authentication:
sv: TLS-autentisering:

en: Subject match:
sv: Ämnesmatch:

en: Verify peer certificate:
sv: Verifiera peer certifikat:

en: Peer certificate TLS type:
sv: Peer certifikat TLS-typ:

en: Client
sv: Klient

en: Use additional TLS authentication:
sv: Använd ytterligare TLS-autentisering:

en: Key file:
sv: Nyckelfil:

en: Key direction:
sv: Nyckelriktning:

en: General
sv: Allmänt

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Remote:
sv: Fjärr:

en: Certificates (TLS)
sv: Certifikat (TLS)

en: Password
sv: Lösenord

en: Password with certificates (TLS)
sv: Lösenord med certifikat (TLS)

en: Static key
sv: Statisk nyckel

en: Type:
sv: Typ:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: CA certificate:
sv: CA certifikat:

en: User certificate:
sv: Användarcertfikat:

en: Private key:
sv: Privat nyckel:

en: Key password:
sv: Nyckel lösenord:

en: Static key:
sv: Statisk nyckel:

en: Remote IP:
sv: Fjärr IP:

en: Local IP:
sv: Lokal IP:

en: Authentication methods
sv: Autentiseringsmetoder

en: Use Point-to-Point encryption
sv: Använd punkt-till-punkt kryptering

en: All available (default)
sv: Alla tillgängliga (standard)

en: 128-bit (most secure)
sv: 128-bitar (mest säker)

en: 40-bit (less secure)
sv: 40-bitar (mindre säker)

en: Allow stateful encryption
sv: Tillåt tillståndsbestämd kryptering

en: Compression
sv: Kompression

en: Allow BSD data compression
sv: Tillåt BSD datakomprimering

en: Allow Deflate data compression
sv: Tillåt Deflate datakomprimering

en: Use TCP header compression
sv: Använd TCP-huvud kompression

en: Send PPP echo packets
sv: Skicka PPP echo-paket

en: Optional
sv: Valfri

en: User name:
sv: Användarnamn:

en: NT Domain:
sv: NT domän:

en: Editing: %1
sv: Redigerar: %1

en: VPN configurations
sv: VPN-konfigurationer

en: Delete configuration
sv: Ta bort konfiguration

en: No VPN connections
sv: Inga VPN anslutningar
