lomiri-indicator-network - en to ar translation catalogue (56 entries)

en: Connect to “%1”
ar: اتصل بـ “%1”

en: Connect
ar: اتصل

en: Cancel
ar: ألغ

en: Wi-Fi
ar: واي فاي

en: Flight Mode
ar: وضع الطيران

en: Cellular data
ar: البيانات الخلوية

en: Hotspot
ar: نقطة اتصال

en: Other network…
ar: شبكات أخرى...

en: No SIM
ar: لا توجد شريحة هاتف

en: SIM Error
ar: خطأ في شريحة الهاتف

en: SIM Locked
ar: شريحة الهاتف موصدة

en: Unregistered
ar: غير مُسجّل

en: Unknown
ar: مجهول

en: Denied
ar: مرفوض

en: Searching
ar: يبحث

en: No Signal
ar: لا توجد إشارة

en: Offline
ar: غير متصل

en: Unknown error
ar: خطأ مجهول

en: No reason given
ar: لم يُعطى سبب

en: The IP configuration is no longer valid
ar: تضبيطات IP لم تعد صالحة

en: Your authentication details were incorrect
ar: معلومات الاستيثاق خاطئة

en: DHCP client failed to start
ar: فشل تشغيل عميل DHCP

en: DHCP client error
ar: خطأ في عميل DHCP

en: DHCP client failed
ar: فشل عميل DHCP

en: The device was removed
ar: أُزيل الجهاز

en: NetworkManager went to sleep
ar: أُسبت مدير الشبكة

en: The device's active connection disappeared
ar: اختفى الاتصال النشط للجهاز

en: Device disconnected by user or client
ar: قطع المستخدم أو العميل الاتصال

en: The modem could not be found
ar: تعذر العثور على المودم

en: The Bluetooth connection failed or timed out
ar: فشل اتصال بلوتوث أو انتهت مهلته

en: ModemManager is unavailable
ar: مدير المودم ليس متاحًا

en: The Wi-Fi network could not be found
ar: لم يُعثر على اتصال الواي فاي

note: TRANSLATORS: this is the indicator title shown on the top header of the indicator area
en: Network
ar: الشبكة

en: Wi-Fi settings…
ar: إعدادات الواي فاي...

en: Cellular settings…
ar: إعدادات الشبكة الخلوية...

en: Sorry, incorrect %{1} PIN.
ar: عذرا، رمز %{1} خطأ.

en: This will be your last attempt.
ar: ستكون هذه المحاولة الأخيرة لك.

en: If %{1} PIN is entered incorrectly you will require your PUK code to unlock.
ar: إذا أدخل قفل %{1} بشكل خاطئ سوف يطلب رمز PUK للفتح.

en: Sorry, your %{1} is now blocked.
ar: عذرا، %{1} محظورة الآن.

en: Please enter your PUK code to unblock SIM card.
ar: أدخل رمز PUK لإلغاء حظر شريحة الهاتف.

en: You may need to contact your network provider for PUK code.
ar: قد تحتاج للاتصال بموفر الشبكة للحصول على رمز PUK.

en: Sorry, incorrect PUK.
ar: نعتذر، رمز PUK خاطئ.

en: If PUK code is entered incorrectly, your SIM card will be blocked and needs replacement.
ar: إذا أدخل رمز PUK خاطئ، ستحجب شريحة الهاتف وسيتوجب عليك استبدالها.

en: Please contact your network provider.
ar: رجاء اتصل بمزود خدمة الشبكة الخاص بك.

en: Your SIM card is now permanently blocked and needs replacement.
ar: شريحة الهاتف محظورة وتحتاج للاستبدال.

en: Please contact your service provider.
ar: رجاء اتصل بمزود الخدمة الخاص بك.

en: Sorry, incorrect PIN
ar: عذرا، رمز PIN خاطئ

en: Sorry, incorrect PUK
ar: عذرا، رمز PUK خاطئ

en: Enter %{1} PIN
ar: أدخل %{1} PIN

en: Enter PUK code
ar: أدخل رمز PUK

en: Enter PUK code for %{1}
ar: أدخل رمز PUK ل %{1}

en: 1 attempt remaining | %d attempts remaining
ar[0]: بقيت محاولة 0 محاولة
ar[1]: بقيت محاولة واحدة
ar[2]: بقيت محاولتان
ar[3]: بقيت %d محاولات
ar[4]: بقيت %d محاولة
ar[5]: بقيت %d محاولات

en: Enter new %{1} PIN
ar: أدخل رمز PIN %{1}

en: Confirm new %{1} PIN
ar: أكد رمز PIN %{1} الجديد

en: PIN codes did not match.
ar: رموز PIN لم تتوافق.

en: The VPN connection '%1' failed.
ar: اتصال VPN '%1' فشل.
