mediaplayer-app - en to id translation catalogue (17 entries)

en: Media Player
id: Pemutar Media

en: Open Video
id: Buka Video

en: Video files (*.avi *.mov *.mp4 *.divx *.ogg *.ogv *.mpeg);;All files (*)
id: Berkas video (*.avi *.mov *.mp4 *.divx *.ogg *.ogv *.mpeg);;Semua berkas (*)

en: Error
id: Galat

en: No video selected to play. Connect your phone to your computer to transfer videos to the phone. Then select video from Videos scope.
id: Tak ada video yang dipilih untuk diputar. Sambungkan telepon Anda ke komputer Anda untuk menyalin video ke telepon. Lalu pilih video dari skup Video.

en: Play / Pause
id: Putar / Jeda

en: Pause or Resume Playhead
id: Jeda atau Lanjutkan Playhead

en: Share
id: Bagikan

en: Post;Upload;Attach
id: Kirim;Unggah;Lampirkan

note: TRANSLATORS: this refers to an unknown duration.
en: unknown
id: tak dikenal

en: Error playing video
id: Galat saat memutar video

en: Close
id: Tutup

en: Fail to open the source video.
id: Gagal membuka video sumber.

en: Video format not supported.
id: Format video tak didukung.

en: A network error occurred.
id: Terjadi suatu galat jaringan.

en: There are not the appropriate permissions to play a media resource.
id: Tak ada izin yang sesuai untuk memutar suatu sumber daya media.

en: Fail to connect with playback backend.
id: Gagal menyambung ke backend pemutar.
