mediaplayer-app - en to it translation catalogue (19 entries)

en: Media Player
it: Riproduttore multimediale

en: Open Video
it: Apri video

en: Video files (*.avi *.mov *.mp4 *.divx *.ogg *.ogv *.mpeg);;All files (*)
it: File video (*.avi *.mov *.mp4 *.divx *.ogg *.ogv *.mpeg);;Tutti i file (*)

en: Error
it: Errore

en: No video selected to play. Connect your phone to your computer to transfer videos to the phone. Then select video from Videos scope.
it: Nessun video selezionato. Collegare il telefono al proprio computer per trasferirvi dei video, quindi selezionarne uno dalla scope «Video».

en: Play / Pause
it: Riproduci / Pausa

en: Pause or Resume Playhead
it: Metti in pausa o riprendi la riproduzione

en: Share
it: Condividi

en: Post;Upload;Attach
it: Pubblica;Carica;Allega

note: TRANSLATORS: this refers to a duration/remaining time of the video, of which you can change the order. %1 refers to hours, %2 refers to minutes and %3 refers to seconds.
en: %1:%2:%3
it: %1.%2.%3

note: TRANSLATORS: this refers to an unknown duration.
en: unknown
it: sconosciuto

en: 0:00:00
it: 0.00.00

en: Error playing video
it: Errore nel riprodurre il video

en: Close
it: Chiudi

en: Fail to open the source video.
it: Apertura della sorgente video non riuscita.

en: Video format not supported.
it: Formato video non supportato.

en: A network error occurred.
it: Si è verificato un problema di rete.

en: There are not the appropriate permissions to play a media resource.
it: Permessi non corretti per riprodurre una risorsa multimediale.

en: Fail to connect with playback backend.
it: Connessione al backed di riproduzione non riuscita.
