messaging-app - en to ja translation catalogue (207 entries)

en: Messaging
ja: メッセージング

en: Messaging App
ja: メッセージアプリ

en: Messaging application
ja: メッセージアプリ

en: Messages;SMS;MMS;Text Messages;Text
ja: Messages;SMS;MMS;Text Messages;Text;メッセージ;テキスト;チャット

en: %1 was invited to this group
ja: %1 が招待されました

en: You invited %1 to this group
ja: あなたはこのグループに招待されました

en: %1 invited %2 to this group
ja: %1 が %2 を招待しました

en: You switched to %1 @ %2
ja: %1 を %2 に切り替えました

en: You left this group
ja: あなたはこのグループを離れた

en: Renamed group to: %1
ja: にグループ名を変更しました：

en: You renamed group to: %1
ja: グループ名を変更しました：

en: %1 renamed group to: %2
ja: %1 がグループ名を %2 に変更しました

en: %1 removed %2 from this group
ja: %1 が %2 を追放しました

en: %1 left this group
ja: %1 が退室しました

en: You joined this group
ja: あなたはこのグループに参加しました

en: %1 added %2 to this group
ja: %1 が %2 を追加しました

en: %1 joined this group
ja: %1 が入室しました

en: %1 set %2 as Admin
ja: %1 が %2 を管理者にしました

en: %1 is Admin
ja: %1 が管理者です

en: You are Admin
ja: あなたは管理者です

en: %1 set %2 as not Admin
ja: %1 が %2 を管理者からはずしました

en: %1 is not Admin
ja: %1 は管理者ではありません

en: You are not Admin
ja: あなたは管理者ではない

en: You were removed from this group
ja: あなたはこのグループから外されました

en: Group has been dissolved
ja: グループは解散しました

en: Unknown contact
ja: 不明な連絡先

en: Audio attachment not supported
ja: オーディオの添付はサポートされていません

en: Video attachment not supported
ja: ビデオの添付はサポートされていません

en: File type not supported
ja: ファイルタイプがサポートされていません

en: Image Preview
ja: 画像のプレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Share
ja: 共有

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Video Preview
ja: 動画のプレビュー

en: Image
ja: イメージ

en: Video
ja: ビデオ

en: Contact
ja: 連絡先

en: <<< Swipe to cancel
ja: <<< スワイプしてキャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: You have to press and hold the record icon
ja: 録画アイコンを長押しする必要があります

en: Write a broadcast message...
ja: ブロードキャストメッセージを書く..

en: Write a message...
ja: メッセージを書く...

en: Members:
ja: メンバー:

en: Number or contact name
ja: 番号または連絡先名

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Removing last member will cause '%1' to be dissolved. Would you like to continue?
ja: 最後のメンバーを外すと解散となります。まだ続けますか？

en: File size warning
ja: ファイルサイズに関する警告

en: You are trying to send big files (over 300Kb). Some operators might not be able to send it.
ja: 大きなファイル（300Kb以上）を送信しようとしています。オペレーターによっては送信できない場合があります。

en: Ok
ja: 完了

en: Don't show again
ja: 再び表示しない

en: Close
ja: 閉じる

en: Multiple MMS Messages
ja: 複数のMMSメッセージ

en: The content you are sending requires one MMS message per recipient, so you might get charged for multiple messages.
    Do you want to continue?
ja: 送信するコンテンツは、受信者1人につき1つのMMSメッセージを必要とするため、複数のメッセージに対して課金される可能性があります。
    続けますか？

en: Send
ja: 送信

en: MMS support required
ja: MMSのサポートが必要です

en: MMS support is required to send this message.
    Do you want to enable it?
ja: このメッセージを送信するには、MMSのサポートが必要です。
    有効にしますか？

en: Enable
ja: 有効化

en: Welcome to your Messaging app!
ja: メッセージングアプリへようこそ！

en: If you wish to edit your SIM and other mobile preferences, please visit <a href="system_settings">System Settings</a>.
ja: SIMやその他のモバイル設定を編集したい場合は、<a href="system_settings">システム設定</a>をご覧ください。

en: No permission to access microphone
ja: マイクへのアクセスが許可されていない

en: Please grant access on <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
ja: <a href="system_settings">システム設定 &gt; セキュリティ &amp; プライバシー</a>でアクセスを許可してください。

en: No network
ja: ネットワークなし

en: There is currently no network on %1
ja: %1には現在ネットワークがありません

en: There is currently no network.
ja: 現在ネットワークがありません

en: Delete thread | Delete threads
ja[0]: スレッドの削除

en: Delete this thread? | Delete %1 threads?
ja[0]: このスレッドを削除しますか？

en: Delete
ja: 削除

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SIM card name or account name
en: Change all Messaging associations to %1?
ja: すべてのメッセージを%1経由に変更しますか？

en: Change
ja: 変更

en: Don't ask again
ja: 再び表示しない

en: SIM Card is locked
ja: SIMカードはロックされています

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
ja: 電話したりメッセージを送信するにはSIMカードのロックを解除してください。画面上部にあるネットワークインジケーター、または <a href="system_settings">システム設定 &gt; システム設定とプライバシー</a> からSIMカードのロックを解除できます。

en: Compose a new message by swiping up from the bottom of the screen.
ja: 新規メッセージを作成するには画面の下から上へスワイプ

en: Leave channel
ja: チャンネルから退出

en: Leave group
ja: グループから離れる

en: Channel Info
ja: チャンネル情報

en: Group Info
ja: グループ情報

en: Successfully left channel
ja: チャンネル離脱に成功

en: Successfully left group
ja: グループ離脱に成功

en: Failed to leave channel
ja: チャンネル離脱に失敗した

en: Failed to leave group
ja: グループ離脱に失敗

en: Me
ja: 私

en: End group
ja: グループ終了

en: This recipient was already selected
ja: この受信者はすでに選択されています

en: Failed to delete group
ja: グループの削除に失敗

en: Failed to modify group title
ja: グループタイトルの修正に失敗しました

en: Participants: %1
ja: 参加者: %1

en: Add participant:
ja: メンバーを追加:

en: Add...
ja: 追加…

en: Welcome to your Ubuntu Touch messaging app.
ja: Ubuntu Touchメッセージングアプリへようこそ。

en: Got it
ja: 了解

en: Swipe to reveal actions
ja: スワイプでアクションを表示

en: Swipe to delete
ja: スワイプして削除する

en: Search...
ja: 検索…

en: Messages
ja: メッセージ

en: Search
ja: 検索

en: Settings
ja: 設定

en: New message
ja: 新しいメッセージ

en: Select
ja: 選択

en: %1 - Connecting...
ja: %1 - 接続中…

en: Could not fetch the MMS message. Maybe the MMS settings are incorrect or cellular data is off? Ask to have the message sent again if everything is OK.
ja: MMSメッセージを取得できませんでした。MMSの設定が正しくないか、携帯電話のデータがオフになっているのでは？問題がなければ、再度メッセージを送信してもらうよう依頼する。

en: Could not fetch the MMS message. Maybe the MMS settings are incorrect or cellular data is off?
ja: MMSメッセージを取得できませんでした。MMSの設定が正しくないか、携帯電話のデータがオフになっているのでは？

en: New MMS message (of %1 kB) to be downloaded before %2
ja: 前にダウンロードされる新しい MMS メッセージ (% kB)

en: Download
ja: ダウンロード

en: Info
ja: 詳細

en: Myself
ja: 自分

en: Text message copied to clipboard
ja: クリップボードにコピーされたテキストメッセージ

en: Retry
ja: 再試行

en: Copy
ja: コピー

en: Forward
ja: 前へ

en: Delivered
ja: 配送済み

en: Temporarily Failed
ja: 一時的な失敗

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Accepted
ja: 受理済み

en: Read
ja: 読む

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Pending
ja: 保留中

en: Received
ja: 受信済み

en: Unknown
ja: 不明

en: Group
ja: グループ

en: Message info
ja: メッセージの詳細

en: Type
ja: 種類

en: From
ja: 送信者

en: To
ja: 宛先

en: Sent
ja: 送信しました

en: Status
ja: 状態

en: Cell Broadcast
ja: セルブロードキャスト　一斉同時配信システム

en: You have to disable flight mode
ja: フライトモードを無効にしてください

en: It is not possible to send messages in flight mode
ja: フライトモードでメッセージを送信することはできません

en: No SIM card selected
ja: SIMカードが選択されていません

en: You need to select a SIM card
ja: SIMカードを選択する必要があります

en: No SIM card
ja: SIMカード無し

en: Please insert a SIM card and try again.
ja: SIMカードを挿入してやり直してください。

en: It is not possible to send messages at the moment
ja: 現在、メッセージを送信することはできません

en: Not available
ja: 利用不可

en: The selected account is not available at the moment
ja: 選択したアカウントは現在使用できません

en: The SIM card does not provide the owner's phone number. Because of that sending MMS group messages is not possible.
ja: SIMカードには持ち主の電話番号が記載されていません。そのため、MMSグループメッセージの送信はできません。

en: Back
ja: 戻る

en: Group (%1)
ja: グループ (%1)

en: Call
ja: 発信

en: Add
ja: 追加

en: Create MMS Group...
ja: MMSグループを作成…

en: Join IRC Channel...
ja: IRCチャンネルに参加...

en: Create %1 Group...
ja: グループ作成...

en: %1 is typing...
ja: %1 が入力中..

en: Typing...
ja: 入力中...

en: Online
ja: オンライン

en: Offline
ja: オフライン

en: Away
ja: 退席中

en: Busy
ja: ビジー

en: You can't send messages to this group because the group is no longer active
ja: グループがアクティブでないため、このグループにメッセージを送信できません

en: Failed!
ja: 失敗！

en: Edit
ja: 編集

en: To:
ja: 宛先：

en: Creating Group...
ja: グループを作成しています…

en: New MMS Group
ja: 新しいMMSグループ

en: Join IRC channel:
ja: IRCチャンネルに参加する：

en: New %1 Group
ja: 新しいグループ

en: Failed to create group
ja: グループの作成に失敗しました

en: Channel name:
ja: チャンネル名:

en: Group name:
ja: グループ名:

en: #channelName
ja: #チャンネル名

en: Type a name...
ja: 名前を入力する...

en: Add recipient
ja: メンバーを追加

en: All
ja: すべて

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Contact Details
ja: 連絡先

en: Please select a phone number
ja: 電話番号を選択してください

en: Numbers
ja: ナンバー

en: Pick an account to create.
ja: 作成するアカウントを選んでください。

en: Admin
ja: 管理者

en: See in contacts
ja: 連絡先を見る

en: Add to contacts
ja: 連絡先に追加

en: Set as admin
ja: 管理者として設定する

en: Send private message
ja: プライベートメッセージを送信する

en: Remove from group
ja: グループから削除

en: Hello there!
ja: こんにちは！

en: Pinch to decrease font size
ja: ピンチでフォントサイズを小さくする

en: Spread to increase font size
ja: フォントサイズを大きくするスプレッド

en: It is not possible to send the message
ja: メッセージを送信することはできません

en: Failed to send the message
ja: メッセージの送信に失敗しました

en: Sort by timestamp
ja: タイムスタンプで並べ替え

en: Sort by title
ja: タイトルで並べ替え

en: System Theme
ja: システムのテーマ

en: Light
ja: ライト

en: Dark
ja: ダーク

en: Enable MMS messages
ja: MMSメッセージを有効にする

en: Enable stickers
ja: スタンプを有効にする

en: Simplified conversation view
ja: 簡素化された会話ビュー

en: Sort threads
ja: スレッドの並べ替え

en: AutoPlay animated image
ja: アニメーション画像を自動再生する

en: Auto display keyboard
ja: 自動表示キーボード

en: Theme
ja: テーマ

en: Stickers
ja: ステッカー

en: Please confirm that you want to delete all stickers in this pack
ja: このパックのすべてのステッカーを削除することを確認してください

en: Please confirm that you want to delete all stickers in the history
ja: 履歴にあるすべてのステッカーを削除することを確認してください

en: no stickers yet
ja: まだステッカーはない

en: sent stickers will appear here
ja: 送られたステッカーはここに表示されます

en: New MMS notification
ja: 新しいMMSの通知

note: TRANSLATORS: %1 is the first recipient the message is sent to, %2 is the count of remaining recipients
en: %1 + %2
ja: %1と他%2人

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
ja[0]: 添付：%1個の画像

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
ja[0]: 添付：%1個の動画

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
ja[0]: 添付：%1件の連絡先

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
ja[0]: 添付: %1 個の録音

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
ja[0]: 添付：%1個のファイル

en: Draft:
ja: 下書き:
