messaging-app - en to ia translation catalogue (95 entries)

en: Messaging
ia: Messages

en: Messaging App
ia: Application de messages

en: Messaging application
ia: Application de messages

en: Messages;SMS;MMS;Text Messages;Text
ia: Messages;SMS;MMS;Messages de texto;Texto

en: You switched to %1 @ %2
ia: Tu ha commutate al %1 @ %2

en: Unknown contact
ia: Contacto incognite

en: Audio attachment not supported
ia: Audio alligate non supportate

en: Video attachment not supported
ia: Video alligate non supportate

en: File type not supported
ia: Typo de file non supportate

en: Save
ia: Salvar

en: Share
ia: Compartir

en: Cancel
ia: Cancellar

en: Image
ia: Imagine

en: Contact
ia: Contacto

en: <<< Swipe to cancel
ia: <<< Striar pro cancellar

en: Remove
ia: Remover

en: You have to press and hold the record icon
ia: Tu ha pressar e mantener le icone de registration

en: Write a message...
ia: Scriber un message...

en: Today
ia: Hodie

en: Yesterday
ia: Heri

en: File size warning
ia: Aviso de dimension del file

en: You are trying to send big files (over 300Kb). Some operators might not be able to send it.
ia: Tu prova a inviar un file troppo grande (supra 300Kb). Alcun operatores potera non esser capace de inviar lo.

en: Ok
ia: OK

en: Don't show again
ia: Non monstrar ancora

en: Close
ia: Clauder

en: Send
ia: Inviar

en: Welcome to your Messaging app!
ia: Benvenite a tu application de messageria!

en: If you wish to edit your SIM and other mobile preferences, please visit <a href="system_settings">System Settings</a>.
ia: Si tu dsesira modificar tu SIM e  altere preferentias mobile, visita per favor <a href="system_settings">System Settings</a>.

en: No permission to access microphone
ia: Nulle licentia pro acceder al microphono

en: Please grant access on <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
ia: Per favor garanti le accesso sur <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.

en: No network
ia: Nulle rete

en: There is currently no network on %1
ia: Actualmente il ha nulle rete sur %1

en: There is currently no network.
ia: Actualmente il ha nulle rete.

en: Delete
ia: Deler

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SIM card name or account name
en: Change all Messaging associations to %1?
ia: Cambiar tote le associationes de messages a %1?

en: Don't ask again
ia: Non demandar de novo

en: SIM Card is locked
ia: Le carta SIM es blocate

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
ia: Per favor libera tu carta SIM pro appellar o mandar un message. Tu pote liberar tu carta SIM per le indicator de rete al alto del schermo o per visitar <a href="system_settings">Preparationes del systema &gt; Securitate &amp; Privacitate</a>.

en: Compose a new message by swiping up from the bottom of the screen.
ia: Componer un nove message per striar in alto ab le fundo del schermo.

en: Got it
ia: Facite

en: Swipe to reveal actions
ia: Striar pro revelar le actiones

en: Swipe to delete
ia: Striar pro cancellar

en: Search...
ia: Cerca...

en: Search
ia: Cercar

en: Settings
ia: Configurationes

en: New message
ia: Nove message

en: Back
ia: Retro

en: Info
ia: Informationes

en: Myself
ia: Me ipse

en: Text message copied to clipboard
ia: Message de texto copiate in le tabula de fragmento

en: Retry
ia: Re-provar

en: Copy
ia: Copiar

en: Forward
ia: Avantiar

en: Delivered
ia: Delivrate

en: Temporarily Failed
ia: Mancate temporarimente

en: Failed
ia: Fallite

en: Accepted
ia: Acceptate

en: Read
ia: Leger

en: Deleted
ia: Delite

en: Pending
ia: Pendente

en: Received
ia: Recipite

en: Unknown
ia: Incognite

en: Group
ia: Gruppo

en: Message info
ia: Informationes del message

en: Type
ia: Typo

en: From
ia: Ex

en: To
ia: A

en: Sent
ia: Expedite

en: Status
ia: Stato

en: You have to disable flight mode
ia: Tu debe disactivar le modo volo

en: It is not possible to send messages in flight mode
ia: Impossibile inviar messages in modo volo

en: No SIM card selected
ia: Nulle carta SIM seligite

en: You need to select a SIM card
ia: Selige un carta SIM

en: No SIM card
ia: Nulle carta SIM

en: Please insert a SIM card and try again.
ia: Per favor insere un carta SIM e reproba

en: Group (%1)
ia: Gruppo (%1)

en: Call
ia: Appello

en: Add
ia: Adder

en: Online
ia: In linea

en: Offline
ia: Sin connexion

en: Away
ia: Absente

en: Busy
ia: Occupate

en: Failed!
ia: Fallite!

en: Edit
ia: Rediger

en: To:
ia: A:

en: Add recipient
ia: Adder le recipiente

en: All
ia: Toto

en: Favorites
ia: Favoritos

en: It is not possible to send the message
ia: Impossibile inviar le message

en: Failed to send the message
ia: Impossibile inviar le message

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
ia[0]: Alligato: %1 imagine
ia[1]: Alligatos: %1 imagines

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
ia[0]: Alligato: %1 video
ia[1]: Alligatos: %1 videos

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
ia[0]: Alligato: %1 contacto
ia[1]: Alligatos: %1 contactos

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
ia[0]: Alligato: %1 audio clip
ia[1]: Alligatos: %1 audio clips

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
ia[0]: Alligato: %1 file
ia[1]: Attachments: %1 files
