music-app - en to ar translation catalogue (71 entries)

en: Music
ar: موسيقى

en: A music application for Lomiri
ar: تطبيق موسيقى لِلوميري

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
ar: موسيقى;أغانى;تشغيل;مقطوعات;مشغل;نغمات;

en: OK
ar: موافق

en: Imported file not found
ar: الملف المستورد غير موجود

en: Wait
ar: انتظر

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Waiting for file(s)...
ar: ينتظر الملف(ات)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
ar: أعد تسمية قائمة التشغيل

en: Enter playlist name
ar: أدخل اسم قائمة التشغيل

en: Change
ar: غيِّر

en: Playlist already exists
ar: هذه القائمة موجودة بالفعل

en: Please type in a name.
ar: رجاءً أدخل اسمًا.

en: New playlist
ar: قائمة تشغيل جديدة

en: Create
ar: أنشئ

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
ar: حذف القائمة نهائيا؟

en: This cannot be undone
ar: هذا الإجراء لا يمكن التراجع عنه

en: Remove
ar: احذف

en: Cancel selection
ar: ألغ التحديد

en: Select All
ar: حدد الكل

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
ar: أضف إلى قائمة التشغيل

en: Add to queue
ar: أضف إلى قائمة الانتظار

en: Delete
ar: احذف

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
ar: مسح الاصطفاف

en: Search music
ar: ابحث في الموسيقى

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
ar: يجب أن يبدأ مسار الملف بـ %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
ar: يجب أن يشير المسار إلى ملف موجود

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
ar: فشل نسخ الملف

en: Add to Queue
ar: أضف إلى الاصطفاف

en: Loading...
ar: يُحمّل...

en: No items found
ar: لم يُعثر على أي عنصر

en: Tap to shuffle music
ar: انقر لخلط الموسيقى عشوائيا

en: No playlists found
ar: لم يُعثر على قوائم تشغيل

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
ar: تشغيل الكل

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
ar: اصطفاف الكل

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
ar: خلط عشوائي

en: Welcome to Music
ar: مرحبا بك في تطبيق الموسيقى

en: Import your music
ar: استورد موسيقاك

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
ar: قم بتوصيل جهازك بأي حاسوب وقم بسحب الملفات إلى مُجلد الموسيقى أو أدخِل فلاشة تحتوي على ملفات موسيقى.

en: Download new music
ar: تنزيل موسيقى جديدة

en: Start
ar: ابدأ

en: Skip
ar: تخط

en: Next
ar: التالي

en: Next Track
ar: المقطوعة التالية

en: Pause
ar: أوقف

en: Play
ar: شغّل

en: Pause Playback
ar: إلباث

en: Continue or start playback
ar: استأنف أو ابدأ تشغيل المقطوعة

en: Back
ar: للخلف

en: Go back to last page
ar: العودة إلى آخر صفحة

en: Previous
ar: السابقة

en: Previous Track
ar: المقطوعة السابقة

en: Stop
ar: أوقف

en: Stop Playback
ar: أوقف تشغيل المقطوعة

en: Debug:
ar: التصحيح:

en: Recent
ar: جديد

en: Artists
ar: الفنانين

en: Albums
ar: ألبومات

en: Genres
ar: الأنواع

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
ar: قوائم التشغيل

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
ar: مُشغّل الآن

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
ar: اختر قائمة تشغيل

en: Unknown Album
ar: ألبوم مجهول

en: Unknown Artist
ar: فنان مجهول

en: Album
ar: ألبوم

en: %1 album | %1 albums
ar[0]: %1 فنان
ar[1]: فنان واحد (%1)
ar[2]: فنانيّن (%1)
ar[3]: %1 فنانين
ar[4]: %1 فنانا
ar[5]: %1 فنان

en: Artist
ar: الفنان

en: Genre
ar: النوع

en: No music found
ar: لم يُعثر على موسيقى

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
ar: الاصطفاف

en: Playlist
ar: قائمة التشغيل
