music-app - en to be translation catalogue (76 entries)

en: Music
be: Музыка

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
be: музыка; песні; прайграць; кампазіцыі; прайгравальнік; мелодыі;

en: OK
be: Добра

en: Imported file not found
be: Імпартаваны файл не знойдзены

en: Wait
be: Пачакайце

en: Cancel
be: Скасаваць

en: Waiting for file(s)...
be: Чаканне файла(-ў)…

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
be: Змяніць назву спіса прайгравання

en: Enter playlist name
be: Увядзіце назву спіса прайгравання

en: Change
be: Змяніць

en: Playlist already exists
be: Спіс прайгравання ўжо існуе

en: Please type in a name.
be: Калі ласка, увядзіце назву.

en: New playlist
be: Новы спіс прайгравання

en: Create
be: Стварыць

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
be: Выдаліць спіс прайгравання?

en: This cannot be undone
be: Дзеяння нельга будзе адрабіць

en: Remove
be: Выдаліць

en: Cancel selection
be: Скасаваць выбар

en: Select All
be: Абраць усе

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
be: Дадаць у спіс прайгравання

en: Add to queue
be: Дадаць у чаргу

en: Delete
be: Выдаліць

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
be: Ачысціць чаргу

en: Search music
be: Пошук музыкі

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
be: Шлях мусіць паказваць на файл

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
be: праслуханыя сёння кампазіцыі

en: No tracks played today
be: Сёння нічога не прайгравалася

en: Add to Queue
be: Дадаць у чаргу

en: Loading...
be: Загрузка...

en: No items found
be: Нічога не знойдзена

en: Tap to shuffle music
be: Націсніце, каб змяшаць музыку

en: No playlists found
be: Спісаў не знойдзена

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
be: Выкарыстоўвайце ўсе функцыі праграмы. Націсніце на значок %1, і стварайце спісы прайгравання на любы выпадак.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
be: Прайграць усё

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
be: Дадаць усё ў чаргу

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
be: Змяшаць

en: Welcome to Music
be: Вітаем у праграме

en: Import your music
be: Імпартуйце музыку

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
be: Падлучыце прыладу да камп'ютара і проста перацягніце файлы ў каталог музыкі, або устаўце рухомы носьбіт з музыкай.

en: Download new music
be: Спампоўвайце новую музыку

en: Directly import music bought while browsing online.
be: Спампоўвайце музыку непасрэдна з браўзера.

en: Start
be: Пачаць

en: Skip
be: Мінуць

en: Next
be: Далей

en: Next Track
be: Наступная кампазіцыя

en: Pause
be: Прыпыніць

en: Play
be: Прайграць

en: Pause Playback
be: Прыпыніць прайграванне

en: Continue or start playback
be: Працягнуць або пачаць прайграванне

en: Back
be: Назад

en: Go back to last page
be: Вярнуцца на апошнюю старонку

en: Previous
be: Папярэдняя

en: Previous Track
be: Папярэдняя кампазіцыя

en: Stop
be: Спыніць

en: Stop Playback
be: Спыніць прайграванне

en: Debug:
be: Адладка:

en: Recent
be: Нядаўнія

en: Artists
be: Выканаўцы

en: Albums
be: Альбомы

en: Genres
be: Жанры

en: Tracks
be: Кампазіцыі

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
be: Спісы прайгравання

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
be: Прайграецца

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
be: Абраць спіс прайгравання

en: %1 track | %1 tracks
be[0]: %1 кампазіцыя
be[1]: %1 кампазіцыі
be[2]: %1 кампазіцый

en: Unknown Album
be: Невядомы альбом

en: Unknown Artist
be: Невядомы выканаўца

en: Album
be: Альбом

en: %1 album | %1 albums
be[0]: %1 альбом
be[1]: %1 альбомы
be[2]: %1 альбомаў

en: Artist
be: Выканаўца

en: Export Track
be: Экспартаваць кампазіцыю

en: Genre
be: Жанр

en: No music found
be: Музыкі не знойдзена

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
be: Паказаць поўнасцю

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
be: Чарга

en: Playlist
be: Спіс прайгравання
